Pojištění pracovní neschopnosti je typický pojišťovací produkt, na který je lepší se vykašlat. Kdybyste si totiž s tím dali tu práci, pořádně to propočítali, zohlednili výluky, čekací doby, možnosti výpovědi..., tak vždycky zjistíte, že je lepší si ty peníze odložit stranou a v případě nemoci je použít.
Ano, jedině v takovém případě má smysl.
Až na to, že:
1) Stále tu je státní (pro OSVČ nepovinné) pojištění (v článku nezmíněné - závažná chyba!). A to vychází výrazně nejlépe, nežli nejlepší komerční. Cena na úrovni levnějších komerčních, prezentované plnění na úrovni průměrných komerčních, skutečné plnění na špičce - je s minimem výluk. Navíc karenční doba je obvykle kratší.
2) V takovém případě bych zvážil, jestli v situaci, když jsi bez rezerv, není lépe se nechat zaměstnat.
Nezačínat podnikat. Každé podnikání nese určité riziko s, kterým je nutno počítat. Bez počátečního kapitálu se riziko zvyšuje. Můžete být bez zakázek a odvody se platit musí. Je pak radost stát ve frontě za podnikatelem, který dluží ČSSZ 7000 Kč a požaduje splátkový kalendář.
Napsal jsem to asi nepřesně. Samozřejmě, že pokud chci začít podnikatmusím mít zpracovaný byznysplán. Ten samozřejmě počítá (s určitou dávkou pravděpodobnosti) s předpokládanými výdaji a příjmy, ziskem ztrátou, i kdy bude dosaženo různých milníků. Z toho vyjde, kolik by měl mít člověk našetřeno peněz, než začne podnikat, než mu začne podnikání vynášet na uživení. pro někoho to může být 100 000, pro někoho 2 miliony a jinde nebude stačit ani miliarda.
Ale jde o to, že když v této fázi budování podnikání člověk na půl roku vypadne z pracovního režimu bude člověk spotřebovávat peníze, které má připravené na rozjezd podnikání. Takže buď musí mít připraveno dle byznysplánu + na půl roku života bez jakýchkoli příjmů, pak ten půlrok zvládne, a po uzdravení začne kde skončil. Nojo, ale co když nebude nemocný půl roku, ale 7 měsíců? To už má smůlu a opět nezbydou peníze na podnikání, a může to rovnou zabalit a jít do fabriky. (ano samozřejmě na podnikání musí být určitá rezerva. Ale tu bych bral spíše jako rezervu, kdyby něco v podnikání nešlo dle plánu, a ne na řešení nenadálých soukromých věcí).
Takže ano, bez peněz na účtě nepodnikat, ale zároveň není vyloženě nutné mít spoustu peněz pro případ nemocí. Představa, že si nejprve musím někde v zaměstnání našetřit třeba půl milion pro rozjezd podnikání, a ktomu dalších 200 000 na pár měsíců života v případě nemoci, může hodně celý projekt posunout, nebo dokonce znemožnit. A to je smyslem mého prvního přispěvku. Prvních pár let, než mne podnikání vygeneruje prostředky, které už budou sloužit jako polštář, si myslím, že je vhodné řešit přes pojištění.
ryhlejma poctama mi vychazi ze
kdyz dam cca 17.000 rocne trem pojistovnam
dohromady
tak mam sanci mit 42.500 mesicne kdyz se zaseknu
510.000 rocne ktery mit nebudu?
510.000 ktery mit budu protoze
kdyz dam 14.000 mesicne stranou
mam 510.000 pod polstarem za tri roky?
neni to 30x vyhodnejsi to platit rocne?
a ty penize nemit nakonec vubec kdyz se nic nestane po 30ti letech,
nez mit jeden rok kdy 510 potrebuju a nemam?
NENI
nejlepsi je se nechat zamestnat
zotrocit se
chcipnou
v tovarnach
na pastiky
jundaje
protoze
to neriskuju
:)
LOL
Jak se tady píše, pro většinu je lepší mít jistotu v otročení v kolbence.
Problém je v tom, že po 2 měsících mi bylo jasné, že není cesta zpět.
To, že byl člověk vlastně otrokem si uvědomí, až když vypadne.
Chápu pana Babiše, že se snaži OSVČ vrátit pod křidla otrokářství ideálně jeho firem.
Svobodní lidé jsou totiž nebezpečnější, než zaměstnanec, co má hypotéku,děti a výplata
mu vydrží na měsíc a kousek.
Proto na tom tak tvrdě maká.
Se zaměstnancem si totiž zaměstavatel může klidně vytřít i ... a on mu ještě poděkuje.