Hlavní navigace

Názor k článku Jak platit sociální pojištění a jak se registrovat? od x2 - Myslím si, že autor nemá pravdu ohledně výhodnosti...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 6. 2. 2009 13:24

  x2 (neregistrovaný)
  Myslím si, že autor nemá pravdu ohledně výhodnosti soukromého nem. pojištění oproti státnímu. Ale budu rád když mi autor, zástupnce pojišťovny nebo kdokoliv jiný můj názor vyvrátí.

  V lednu jsem řešil zda přejít jako OSVČ ze soukromého nemocenského pojištění na státní (od Správy soc. zabezpečení) a vyhodnotil jsem, že státní je výhodnější (byť se mi zdá také předražené). Konkrétně pojistné činí u státního cca 2.6% z požadované dávky (výpočet: 2.6%=1.4%/0.9/0.6, kde 1,4% je sazba, 0.9 je tzv. redukční koeficient po tzv. 1. redukční hranici, 0.6 je vyplácená nemocenská oproti redukovanému základu). Výpočet platí pro max. nemocenské cca 20000 kč měsíčně (pro vyšší částky se výrazně snižuje redukční koeficient (na 0.6 a pak dokonce na 0.3 a pak na 0).

  Např.:
  Při požadované denní dávce 300 Kč od 30 dne nemoci stojí měsíční pojistné u Generali 150 Kč pro 28 letého (takové pojištění již pár let mám) nebo 190 Kč pro 38 letého. Od 15. dne je to však výrazně více, dle údajů na netu pro 28 letého činí měsíční pojistné cca 430 Kč.

  Pojištění od státu pro 300 Kč denní dávky od 15. dne (jinak nelze) přitom stojí měsíčně 234 Kč. Tedy výrazně skoro polovinu než např. pojistné od Generali.

  Ptal jsem se ještě v Kooperativě, ale byli ještě dražší než Generali.

  Navíc např. mé Generali pojištění nekryje nemoci, které existovaly před pojištěním se. Navíc státní pojištění nezkoumá Váš příjem, kdežto v podmínkách Generali je, že můžou chtít vidět daňové příznání (takže když např. uplatňujete 50% daňový paušal, tak dávku Vám vyplatí dle daň. přiznání příjmů mínus paušál a nezajímá je, že fixní náklady na podnikání jako nájmy, apod, běží dál i v případě nemoci). Pojistné Vás samozřejmě nechají platit libovolné, až když pojistná událost nastane, tak se třeba dozvíte, že dávku Vám zkrátí. Alespoň tak jsem pochopil pojistné podmínky, pojistnou událost jsem za cca 8 let trvání pojištění ještě neměl

  Ještě rada k placení pojistného na počátku pojištění OSVČ u Správy soc. zabezpečení. Za první tři měsíce pojištění máte povinnost platit pojistné, ale dávky v případě nemoci Vám stejně žádné nedají. Takže nejlépe je první tři měsíce platit jen minimum 56 Kč, pak zaplatit pojistné k požadované měsíční dávce plus ušetřená částka pojistného za nic v předchozích třech měsících a teprve další měsíce platit pojistné k požadované dávce. Zaplatíte stejně, ale kdyby člověk byl náhodou nemocný ve správnou dobu, alespoň dostane větší dávky (dávka nem. pojištění se určí dle poslední průměrné měsíční platby vždy kluzavě za předchozích 12 měsíců, platí se až do 20. dne následujícího měsíce za daný měsíc, takže pokud onemocníte dlouhodobě v první půlce měsíce můžete ještě předběhnout čas...). Také pozor na opožděné platby, pojištění Vám bez náhrady zruší a začínáte od nuly s novým 3 měsíčním období kdy musíte platit, ale žádné protiplnění nemůžete očekávat. U zaměstanců podobná podmínka není, tam nastoupíte do zaměstná a další den můžete marodit (dávky od státu od 14. dne nemoci plus od 3. do 14. dne od zaměstnavatele).

  Když už jsem se rozepsal, tak ještě pár bodů k státnímu nemocenskému pojištění:
  - dávky Vám vyplatí vyplatí jen max. za cca 1 rok nemoci
  - plus další max cca 1 rok na základě žádosti, které musí někdo schválit (nebo také zamítnout), vždy prodlouží max. o 3 měsíce
  - pokud jste byli v před méně než půl rokem nemocní, tak se vám doba vyplácení dávek zkrátí o dny vyčerpaných dávek za předchozích 12 měsíců
  - je to napsáno přibližně přesné formulace jsou v zákoně a je to definovány na dny
  - k ceně pojistného: když budete cca 3 roky platit pojitné (38,5 měsíce+3 měsíce počátek) a budete jednou 1,5 měsíce nemocní (tzn. proplatí Vám jeden měsíc), pak jste tzv. na nule - dostanete stejné dávky jako jste odvedli pojistné. Vzhledem k tomu, že nemoci do 14 dnů to nekryje, tak se mi zdá pojistné předražené (chápal bych je u soukromé instuce, která má vykazovat zisk), u státu bych očekával, že bude levnější - tak aby celkové pojistné zhruba pokrylo vyplacené dávky. Nicméně já osobně jsem se přihlásil, protože jistota je jistota a soukromé pojištění jsem výhodnější nenašel.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).