Hlavní navigace

Jak neprodělat na burze

1. 6. 2005
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Radu, jak na burze vydělat, vám nikdo nedá. Přesto jde riziko ztráty snížit na minimum. Jedním z nástrojů, jak se lépe vyhnout ztrátovým obchodům, je „technická analýza“, která je dostupná i drobným investorům. O co se jedná a jak správně interpretovat její závěry?

Každý, kdo kdy přišel byť třeba jen okrajově do styku s akciovým nebo komoditním obchodováním (neboli „tradingem“), s největší pravděpodobností zaznamenal existenci často citovaného pojmu „technická analýza“. Co se za tímto pojmem skrývá a proč je technická analýza středem pozornosti většiny drobných i velkých obchodníků na akciových, komoditních i forexových trzích?

Abychom plně pochopili význam technické analýzy, je ze všeho nejdříve podstatné říci si, že k obchodování akcií i komodit existují ve skutečnosti dva obecné přístupy. Prvním z nich je tak zvaná fundamentální analýza. Cílem takové analýzy je – stručně řečeno – posuzovat obrovské množství fundamentálních informací. V případě akcií je to posuzování od globální situace na akciovém trhu, přes nejrůznější makroekonomické ukazatele až po tucet informací o té či jiné společnosti. V případě komodit se pak při fundamentální analýze používají informace od celkové poptávky a nabídky dané komodity až například po současné stavy úrody, předpovědi počasí, situace na komoditních trzích ve zbytku světa a podobně. Fundamentální analýza vyžaduje obrovské množství informací, jejichž zpracování vyžaduje velké množství času, zkušeností a umu, a proto není divu, že se fundamentálními analýzami zabývají pouze velké investiční společnosti, které si mohou dovolit platit celé týmy analytiků.

Druhým a běžným obchodníkům daleko dostupnějším přístupem k obchodování je technická analýza (TA), jejíž podstatou je plánování obchodů na základě tzv. technických ukazatelů. Takových existuje celá řada a jejich obrovskou výhodou je snadná dostupnost a relativní nenáročnost – což je i důvodem, proč se technická analýza trhů těší u většiny obchodníků čím dál tím větší oblibě. Zatímco kvalitní fundamentální analýza vyžaduje obrovské množství často i nelehko dostupných informací a jejich náročné komplexní posouzení, technická analýza si doslova a do písmene vystačí s tužkou a pravítkem – v dnešní moderní době samozřejmě s počítačem a patřičným softwarem.

Technická analýza blíže

Základní podstatou technické analýzy je myšlenka, že grafy trhů nejsou ničím více a ničím méně než vizuálním ztvárněním nabídky a poprávky daného trhu v daném čase a v rámci dané ceny. Pohlédneme-li pouhým okem na grafy trhů, vidíme, že trhy (resp. ceny) buďto klesají – to v případě, že převažuje v trhu nabídka – nebo naopak stoupají – v případě, že naopak převažuje poptávka. Taková informace nám samozřejmě ještě neříká nic o tom, kam by trh mohl mít tendenci vyrazit v budoucnosti – což je to, co nás v rámci našich obchodů zajímá především.

Pokud přidáme ke grafům některý z nástrojů technické analýzy, můžeme si poměrně rychle a snadno utvořit obrázek, který by nám pomohl získat alespoň hrubý odhad o tom, kam by mohl mít trh tendenci se v nejbližších dnech vydat. Technická analýza nám tedy pomáhá plánovat naše obchody a zvyšovat tak pravděpodobnost, že obchody, které se chystáme uskutečnit, mají nejvyšší šanci na úspěch.

Nástrojů technické analýzy existuje doslova bezpočet – nové nástroje přibývají prakticky každý rok. V základu však můžeme veškeré nástroje technické analýzy rozdělit na 3 skupiny: čáry zakreslené z nejrůznějších důvodů přímo v grafu, technické indikátory a klouzavé průměry.

Čáry zakreslené přímo v grafu jsou naprosto nejjednodušší způsob, jak pouze s tužkou a pravítkem provést konstrukci naprosto elementárních ukazatelů, jakými jsou trendové čáry, supporty a resistance nebo takzvaná „dvojitá dna a dvojité vrcholy“. Všechny tyto ukazatele mohou fungovat poměrně spolehlivě a i přes zdánlivou jednoduchost být vysoce efektivní.

Trendové čáry

Ukázka trendových čar – základního nástroje technické analýzy. Trendové čáry je možné zkonstruovat pouze s použitím tužky a pravítka a jejich správné používání nám může pomoci výrazně vylepšit naše obchodní výsledky. O trendových čarách si blíže povíme v jednom z následujících dílů tohoto seriálu.

Technické indikátory jsou naopak zcela jiným druhem nástroje technické analýzy trhů. Jedná se většinou o samostatné „doplňkové grafy“, tvořené právě konkrétními indikátory. Takové grafy jsou tvořené na základě nejrůznějších matematických formulí a mohou nám indikovat celou řadu informací. Tak například indikátor RSI nám ukazuje, zdali je trh z technického pohledu tzv. „překoupen“ nebo „přeprodán“. Taková informace nám může výrazně pomoci při našem obchodním rozhodnutí – v případě přeprodaného trhu víme, že nákup není myšlenka zcela od věci, a naopak v případě překoupeného trhu dostáváme informaci, na základě které je radno uvažovat o prodeji.

Technický indikátor RSI

Ukázka technického indikátoru – konkrétně indikátoru RSI (graf ve spodní části). RSI indikuje překoupenost a přeprodanost trhu.

Samostatnou kategorií jsou tzv. klouzavé průměry, velmi populární technické ukazatele, na základě kterých obchodují celé zástupy obchodníků. Klouzavé průměry jsou opět počítány na základě matematického vzorce a s jejich správným používáním se dá opět velmi slušně předvídat tendence budoucího pohybu trhu. Samozřejmě je třeba vědět, jak klouzavé průměry správně používat – o čemž si rovněž povíme v jednom z budoucích dílů tohoto seriálu.

Klouzavý průměr

Klouzavé průměry (čára zdánlivě kopírující graf) jsou jedním z nejpoužívanějších technických nástrojů na světě.

Technická analýza doslova pro každého

Každý, kdo se kdy rozhodne obchodovat akcie nebo komodity, ať už za účelem pozvolného zhodnocování peněz, nebo třeba i za účelem obživy, by měl začít s bližším seznámením alespoň se základními pojmy a základními nástroji technické analýzy. Žádný obchodník by neměl obchodovat pouze na základě „tipu“ nebo „pocitu“ – a technická analýza je nejsnazší způsob jak začít obchodovat plánovaně, promyšleně a zvýšit si tak radikálně možnost k dlouhodobému profitování.

skoleni_27_5

Obzvláště v dnešní době, kdy existuje celá řada snadno dostupných analytických počítačových programů, je zvládnutí základních aspektů technické analýzy snadnější, než by se mohlo na první pohled zdát. Ostatně o tom se budete moci přesvědčit již v dalším pokračování tohoto seriálu – kdy se podrobněji koukneme na první nástroj technické analýzy, na supporty a resistance.

Autor je vydavatelem a redaktorem serveru Finančník.cz a vicepresidentem Česká a Slovenská asociace technické analýzy TASOCS.

Anketa

Využíváte při obchodování technickou analýzu?

Autor článku

Autor je vicepresidentem Česká a Slovenská asociace technické analýzy TASOCS. Publikační činnost:. Obchodování na komoditních trzích (Tomáš Nesnídal, Petr Podhajský)...
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).