Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Jak na výpočet starobního důchodu v roce 2019 od Eva Nešverová - Dobrý den, jen musím upřesnit, že v době...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 14. 1. 2019 11:16

  Eva Nešverová (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

  Dobrý den, jen musím upřesnit, že v době předdůchodu stát za člověka platí pouze zdravotní pojištění, sociální pojištění nikoliv.

 • 15. 1. 2019 18:10

  ViR

  Souhlas, sociální pojištění stát za "předdůchodce" opravdu neplatí. Nejedná se tedy, pokud není "předdůchodce" sociálně pojištěn z jiného titulu (pracovní poměr, DPČ nad 2999 tis. Kč. /měs., podnikání, samoplátce, PÚ a pod.) ani o dobu pojištění, ani o dobu náhradní.

  Nižšší doba pojištění má pak samozřejmě vliv na výši procentní výměry důchodu (minus 1,5 procentního bodu za každý celý rok pojištění).

  Jde však o dobu z hlediska důchodového pojištění tzv. vyloučenou (obdobně jako je např. doba pracovní neschopnosti), a proto nedochází ke snížení osobního vyměřovacího základu.

  Pokud je "předdůchodce" důchodově pojištěn např. z důvodu malého pracovního úvazku, může se při podání žádosti o důchod (nebo do 30 dnů od obdržení důchodového výměru) rozhodnout (a písemně požádat), zda nízké výdělky v době předdůchodu nechá do výpočtu osobního vyměřovacího základu zahrnout, či zda si je přeje vyloučit.

 • 18. 1. 2019 7:41

  Lidka (neregistrovaný) 46.173.197.---

  Je mi 53 let a po letech náročné, ale celkem dobře placené práce jsem onemocněla. Chtěla bych pracovat, ale zvládnu max 3 h lehké práce, což představuje nízký příjem. Jsou nějaká pravidla pro vyloučení nízkého příjmů z výpočtu osobního vyměřovacího základu pro výpočet důchodu? Mohu požádat o vyloučení tohoto nízkého příjmů za třeba i 12 let? Děkuji moc za radu.

 • 18. 1. 2019 20:16

  ViR

  Nízký příjem lze vyloučit jen v určitých případech, typicky při souběhu pojištění s nějakou náhradní dobou pojištění. Automaticky je vyloučena pracovní neschopnost, ale lze vyloučit např. dobu zmíněného předdůchodu, péče o osobu ve druhém a vyšším stupni závislosti, péče o děti a pod. To co patrně máte na mysli, tedy že byste si sama určila, že má být vyloučeno nějaké období, to bohužel nejde. Nicméně, u Vás ten "sešup" kvůli nízkým příjmům nemusí být výrazný. Hodnotit se totiž budou výdělky od r. 1986, přepočtené koeficienty na současnou hodnotu peněz (např. rok 1986 má letos koeficient vyšší než 11), a z nich bude stanoven osobní vyměřovací základ, čili průměrný výdělek od r. 1986 do konce roku, předcházejícího roku odchodu do důchodu. Nižší výdělky "pár let před důchodem" tedy jeho výši ovlivní méně, než si lidé obecně myslí.

 • 26. 1. 2019 14:12

  Tom (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Díky za upozornění. autor

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).