Místo toho excelovského paskvilu na stránkách MPSV, který alespoň v mém případě dával výsledky ovlivněné zřejmě Pišvejcovým koeficientem, bych raději použil kalkulačku na webu ČSSZ, která má vaše potřebné údaje již předvyplněné: https://eportal.cssz.cz/web/portal/duchodova-kalkulacka
Souhlas, sociální pojištění stát za "předdůchodce" opravdu neplatí. Nejedná se tedy, pokud není "předdůchodce" sociálně pojištěn z jiného titulu (pracovní poměr, DPČ nad 2999 tis. Kč. /měs., podnikání, samoplátce, PÚ a pod.) ani o dobu pojištění, ani o dobu náhradní.
Nižšší doba pojištění má pak samozřejmě vliv na výši procentní výměry důchodu (minus 1,5 procentního bodu za každý celý rok pojištění).
Jde však o dobu z hlediska důchodového pojištění tzv. vyloučenou (obdobně jako je např. doba pracovní neschopnosti), a proto nedochází ke snížení osobního vyměřovacího základu.
Pokud je "předdůchodce" důchodově pojištěn např. z důvodu malého pracovního úvazku, může se při podání žádosti o důchod (nebo do 30 dnů od obdržení důchodového výměru) rozhodnout (a písemně požádat), zda nízké výdělky v době předdůchodu nechá do výpočtu osobního vyměřovacího základu zahrnout, či zda si je přeje vyloučit.
Je mi 53 let a po letech náročné, ale celkem dobře placené práce jsem onemocněla. Chtěla bych pracovat, ale zvládnu max 3 h lehké práce, což představuje nízký příjem. Jsou nějaká pravidla pro vyloučení nízkého příjmů z výpočtu osobního vyměřovacího základu pro výpočet důchodu? Mohu požádat o vyloučení tohoto nízkého příjmů za třeba i 12 let? Děkuji moc za radu.
Nízký příjem lze vyloučit jen v určitých případech, typicky při souběhu pojištění s nějakou náhradní dobou pojištění. Automaticky je vyloučena pracovní neschopnost, ale lze vyloučit např. dobu zmíněného předdůchodu, péče o osobu ve druhém a vyšším stupni závislosti, péče o děti a pod. To co patrně máte na mysli, tedy že byste si sama určila, že má být vyloučeno nějaké období, to bohužel nejde. Nicméně, u Vás ten "sešup" kvůli nízkým příjmům nemusí být výrazný. Hodnotit se totiž budou výdělky od r. 1986, přepočtené koeficienty na současnou hodnotu peněz (např. rok 1986 má letos koeficient vyšší než 11), a z nich bude stanoven osobní vyměřovací základ, čili průměrný výdělek od r. 1986 do konce roku, předcházejícího roku odchodu do důchodu. Nižší výdělky "pár let před důchodem" tedy jeho výši ovlivní méně, než si lidé obecně myslí.
Na Czech Pointu provedou jen podání Žádosti o poskytnutí referenčních údajů z registru obyvatel jiné osobě. Na to pozor, toto je zdarma, mně přechytralá babizna na jednom Czech Pointu místo tohoto provedla identifikaci a chtěla po mně 3 stovky... Na jiném Czech Pointu pro změnu do Žádosti nedali identifikační číslo a povedlo se to až na třetím.
Na portál ČSSZ se pak člověk přihlašuje přes datovou schránku, občankou s čipem nebo jménem, heslem a kódem z SMS. https://info.eidentita.cz/ups/UpsVznik.aspx
20 let je 20 let, ale tzv. "hornické důchody", pokud se nepletu, závisí na počtu odpracovaných směn na určitém typu pracovíště. Jinak 20 let samo o sobě z hlediska celkové možné doby pojištění není zase tak moc, neb muži, kteří nyní odchází do důchodu, mají celkem běžně (včetně náhradních dob) kolem 46 - 48 let pojištění. Mně chybí do dosažení důchodového věku dva roky a i po redukcích náhradních dob bez problémů splňuji 45 let pojištění.