Hlavní navigace

Názor k článku Jak na výpočet starobního důchodu v roce 2019 od ViR - Souhlas, sociální pojištění stát za "předdůchodce" opravdu neplatí....

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 15. 1. 2019 18:10

  ViR

  Souhlas, sociální pojištění stát za "předdůchodce" opravdu neplatí. Nejedná se tedy, pokud není "předdůchodce" sociálně pojištěn z jiného titulu (pracovní poměr, DPČ nad 2999 tis. Kč. /měs., podnikání, samoplátce, PÚ a pod.) ani o dobu pojištění, ani o dobu náhradní.

  Nižšší doba pojištění má pak samozřejmě vliv na výši procentní výměry důchodu (minus 1,5 procentního bodu za každý celý rok pojištění).

  Jde však o dobu z hlediska důchodového pojištění tzv. vyloučenou (obdobně jako je např. doba pracovní neschopnosti), a proto nedochází ke snížení osobního vyměřovacího základu.

  Pokud je "předdůchodce" důchodově pojištěn např. z důvodu malého pracovního úvazku, může se při podání žádosti o důchod (nebo do 30 dnů od obdržení důchodového výměru) rozhodnout (a písemně požádat), zda nízké výdělky v době předdůchodu nechá do výpočtu osobního vyměřovacího základu zahrnout, či zda si je přeje vyloučit.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).