Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Jak lze vydělávat s fotovoltaikou? od maja - Ta návratnost v článku je jen reklamní blábol....

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 12. 10. 2012 18:15

  maja (neregistrovaný) ---.203.broadband16.iol.cz

  Ta návratnost v článku je jen reklamní blábol. V reálu je nejméně dvojnásobná, protože se samozřejmě musí vzít v úvahu i daň z příjmu a sociální a zdravotní pojištění (daně). A ty platit budete, protože se odpisuje povinně rovnoměrně 20 let, bez osvobození.

 • 13. 10. 2012 11:19

  jezevec (neregistrovaný) ---.dobnet.cz

  no ono tech blábolů o návratnosti je podstatně více.
  především je zarážející, že zařízení se zárukou 2-3 roky má návratnost 10+ roků - takže když vám za tři roky všechno chcípne, proděláte třičtvrtě koule a všechno je v pořádku.
  pak mně zarazilo, že garance gradientu poklesu výkonu je "zaručená" prostě tak, že vám to ten výrobce (dodavatel) napíše na kus papíru. ale když se ukáže že kecá, tak nic, žádné odškodnění ani záruční plnění se nekoná, tím méně po záruce na zboží.
  v neposlední řadě je zajímavé, že žádná kalkulace nepočítá s budoucí likvidací. dneska to na občanku podáte do sběrného dvora, protože panelů se vyhazuje málo a nikdo to neřeší. ale až se za deset let budou někam muset uložit miliony tun panelů, plných jedovatého křemíku a nerecyklovatelného skla - že by nikdo nevymyslel recyklační poplateček?
  dodávám, že zelený bonus je stanoven sice zákonem, ale číslem. nezohledňujícím inflaci ani vývoj cen. takže pokud dneska stojí kW pětikorunu a prodáváte jí za 12, je to gut - až za deset let bude stát kW dvacku, vy budete dostávat furt 12.

 • 14. 10. 2012 1:19

  Miloslav Ponkrác (neregistrovaný) ---.imarvel.cz

  V čem je křemík jedovatý?

  Víte, že když ležíte na mořské pláži, že vlastně ležíte v obrovském množství „jedovatého“ křemíku?

  Doporučuji také, abyste doma vyhodil všechno sklo, křišťál a porcelán, protože to je z velké části také „jedovatý“křemík.

  Některým lidem už ta „jedovatost“ leze na mozek.

 • 14. 10. 2012 19:41

  Pavel (neregistrovaný) ---.232.broadband17.iol.cz

  No, ono záleží na formě toho křemíku. Zkuste se párkrát nadechnout prachu ze skelné vaty, a pak mi tvrďte že je křemík neškodný.

  Protože neznám složení a technologii výroby FV panelů, netroufnu si odhadnout, jestli je ten křemík v nich skutečně zcela neškodný.

 • 14. 10. 2012 19:52

  Flasi (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Tak jedovatý křemík zní jako slušný úlet, ale...
  křemík není jenom čistý a jeho různé sloučeniny mohou mít různé vlastnosti. Např. sloučeniny křemíku s halogeny jsou silně jedovaté.
  A já se přiznám, že nevím co dalšího je ve kterém typu FV panelu, kromě čistého křemíku. Současná majoritní technologie thin-film v sobě na první pohled nechemika nic závadného nemá, ale v některých předchozích technologiích FV panelů bylo třeba kadmium.
  Obecně bych otázku ekologické likvidace za 20-30 let vůbec nebral na lehkou váhu a to i v případě, že tam nic opravdu závadného není - stačí si uvědomit jak se zpřísnilo nakládání s chemickými látkami v poslední době (mnohdy i zcela nesmyslně).

  Tak já se přiznám, že technologicky nesleduji co přesně je v několika posledních generacích FV panelů, takže píši jenom obecně.
  Technologie thin-film FV panelů používá IMHO hodně čistého křemíku, ale co dalšího v tom je
  A jakkoliv samotný křemík je zřejmě zdraví víceméně nezávadný, tak pro jeho různé sloučeniny už to vůbec nemusí platit. Např. sloučeniny křemíku s halogeny jsou silně jedovaté.

 • 15. 10. 2012 13:37

  jezevec (neregistrovaný) ---.dobnet.cz

  Křemík ani jeho běžné anorganické sloučeniny nejsou pravdaže toxické, protože jsou natolik inertní, že projdou trávicím traktem zcela neporušeny. Problémy nastávají při vdechování mikroskopických časteček, vzniká tak choroba silikóza, která se projevuje snížením plicní kapacity a dušností, zánětem plic a smrtí udušením. O tom že se křemík ve FV panelech nachází v mikroskopických až nanoskopických vrstvách, a nesype se tam lopatou plážový písek, asi nepochybujete.

  Nebezpečné jsou také silany a jejich chlorované deriváty. Silany jsou velmi silná redukční činidla, jejich pouhá reakce s kyslíkem nebo vhkostí může způsobit explozi, únik toxického a žíravého chlorovodíku, a jiných nebezpečných sloučenin. Právě polovodičový křemík (SinH2n+2) je nejpoužívanější ze tří známých silanů.

 • 14. 10. 2012 14:42

  Méďa Béďa (neregistrovaný) ---.docent.klfree.cz

  Zkus si někde najít, z čeho se skládá cena elektřiny. Takže jestliže dnes stojí kWh pětikorunu (BTW u nejvyšší sazby), fakto to není to samé, za co majitel FVE dostává těch 12.

 • 14. 10. 2012 21:28

  kapitán Nemo (neregistrovaný) ---.zelena.cz

  Přiznám se, že pokud by podnikatelé ve FV splakali nad výdělkem, nebude mi jich vůbec líto, neměli se (byť s uzákoněným požehnáním státu a EU) pokoušet okrást své spoluobčany.

  Líto je mi peněz, které je lid tímto způsobem nucen coby spotřebitel nesmyslně vyhodit. jeden každý by zato měl příspěvek do druhého pilíře důchodové reformy

 • 14. 10. 2012 23:19

  Flasi (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Tak k tomu se připojuji. Každý, kdo podniká v FV byznysu ví, že je to státní tunel na peněženky všech. Každý věděl, že úspěch jeho podnikání bude záviset na tom, že stát bude nutit občany vykupovat jeho zboží vysoko nad tržní cenu.
  A bude jenom dobře, když na tom hodně lidí prodělá - příště si každý lépe rozmyslí, jestli dávat peníze do věci, která je technicky i podnikatelsky nesmyslná, dávat je tam jenom proto, že stát nachystal další tunel.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).