Docela mi vadí, že spousta "odborníků" na internetu se opírá do transformovaných fondů, že jsou prodělečné a že nechápou, proč v nich lidé spoří.
Proč? Podívejte se na kumulovaný výnos konzervativních účastnických fondů (od roku 2013, tedy za 8 let):
- Allianz = 4,35%
- Uniqa (AXA) = 0,72%
- Conseq = 2,37%
- ČS = 1,12%
- ČSOB = 2,17%
- NN = -1,01%
- KB = -0,88%
Generali (ČP) = 1,98%
Tady je vidět ta bída, dva fondy dokonce ve ztrátě. Na periodě 8 let.
V porovnání s tímto je staré penzijko (transformované fondy) super výnosný produkt.
Kdyby člověk jako spoření na důchod zvolil pravidelný nákup ETF, tak i bez podpory ze strany státu bude mít výrazně vyšší výnos. Ale je to každého volba.
Na druhou stranu chápu ty lidi, kde oni sami spoří třeba 300Kč měsíčně a zaměstnavatel jim přidá 2000Kč. To pak začíná být zajímavé, protože jiným způsobem se k tomu příspěvku zaměstnavatele nedostanou.
Neřekl bych, že jsou lidé hloupí. Každý se nerodí ani Einsteinem, ani úžasným ekonomem. Drtivá většina populace se snaží pracovat, aby vůbec mohla existovat, starat se o děti a zajistit potřeby rodin.
Penzijní fondy před vznikem Důchodových společností měly ve svých účetních závěrkách cca 4 mld. "NÁKLADŮ PŘÍŠTÍCH OBDOBÍ". Skrývaly se v tom neúměrné provize zprostředkovatelů a další neúměrné náklady penzijních fondů.
Účastníci těchto společností samozřejmě nejsou ti, kteří by lobbovali u poslanců. Jsou to především banky a tak je i celý quasisystém postaven především pro ně. Ani jedna z těchto bank nemá českého majitele a ani jedna není ztrátová. Zisky mají i v těch nejhorších krizích.
V penzijních fondech USA (které jsou nám namísto dříve preferovaného SSSR nyní vzorem) jsou v těchto společnostech nejen angažováni zaměstnavatelé, ale i odbory.
Pokud nebude společenská kontrola systému, neočekávejme nic.
A rozhodně ekonomice neprospěje cca 700tis.novodobých otroků v exekucích.