Zrovna mám před sebou leták německého řetězce www.praktiker.de. Nabízejí zde patrový dům Family 142 m2 + auto Ford Fiesta + kuchyň - cena kompletu 74.999,- €. Euro je kolem 28 CZK, vychází to tedy na 2,1 milionu. U nás to za ty peníze ani nepostaví, natož k tomu ještě auto a kuchyň ... Němec uvedené pořídí za (u průměrné mzdy 2 860 euro) 26,22 měsíců. U nás při teoretické ceně 2,1 milionu a průměrné mzdě kolem 20 tisíc vychází pořízení už na 105 měsíců! V praxi bude ovšem cena ještě vyšší, kvalita stavby mizernější a tím pádem ještě delší doba na pořízení a zaplacení.
Říká se, že na západě je bydlení drahé. Ano, při výpočtu ODS po vzorů komunistů € za 28,- drahé je, při průměrných mzdách to u nás pořídíme za 4x déle! Nepočítáno s cenou pozemku a počítáno v hrubých mzdách, ceny zboží jsou ovšem v "čistém".
Tak by se dalo pokračovat s potravinami, oblečením, energiemi ...
Pokud tedy chceme něco srovnávat, srovnávejme to po vzoru, jak dlouho na to kdo musí dělat. Až zase budou naši "přední ekonomové" tvrdit, že i přes miliardové zisky je třeba zdražit A jako auta (viz Hospodářské noviny 14.5.2007: Pro lepší auta jeďte do ciziny. V Česku jsou drahá) , B jako bankovní poplatky, elektřinu, maso, plyn, pohonné hmoty, V jako všechno ... a k tomu nově zavést platby typu školné, zdravotnictví, ekologie.
Na Slovensku se prohlubuje rozdíl mezi výší platů mužů a žen. V roce 1997 braly ženy o 21,5 % méně, r. 2006 byl rozdíl již 26,90 % ! V r. 2006 byla průměrná mzda 19.774 SK, muži 22.686 SK, ženy 16.575 SK. A polovina zaměstnanců nevydělávala ani 15.425 SK! Průměrnou mzdu táhne nahoru úzká skupinka lidí s nadstandardními příjmy, vede opět jako u nás finanční sektor s 38.409 SK.
Stále žádná sláva, co si za to koupí ten zbytek populace při světových cenách ?!
No a?
Muzi berou vice, protoze podle zamestnavatelu jsou V PRUMERU prinosnejsi.
A median mezd je nizsi nez prumerna mzda. Na tom je neco divneho? Je to tak vzdy, kdyz mate mzdy omezene jen zespoda (minimalni mzda) a nikoli shora.
No b?
Celosvětově je trend stírat rozdíly mezi odměňováním za stejnou práci mužů a žen. A tady se jde naopak proti...
Už se těším, jak po vzoru Sovětského svazu budou ženy opět vládnout krumpáči a bagry. Ostatně, již dnes není raritou vidět ženu za volantem kamionu, autobusu či trolejbusu. Když se však tak dělo za socíku, bylo to špatně!
Pokud si myslíte, že muž a žena udělají nějakou práci STEJNĚ - pak leda u pásu ve fabrice. Tam jsou mzdy stejné - v úkolu. Všude jinde zohlednují i další faktory.
Ostatně kdyby ženy byly skutečně ochotny dělat STEJNOU práci za méně peněz než muži - stali by se pro zaměstnavatele nesmírně atraktivní, a zamestnavatelé by si je mezi sebou přepláceli tak dlouho, až by se cena práce vyrovnala s nabídkou. Nebo ne?
A jeje, uz je to tady zase. Ano - muzi berou v prumeru vetsi platy/mzdy. Ale uz neplati druha cast, kterou si vetsina lidi pokrytecky nalhava, a totiz, ze je o za stejnou praci. Neni! Kdyby to za stejnou praci bylo, tak proc by ti hloupi podnikatele zamestnavali muze, kdyz jim to stejne muze levneji udelat zena?
Přesně tak. Jen si představte - kopáč si u firmy Výkopy a.s. vydělá 30 tis, Šéf kopáčské party 37tis a ředitel si platí 80tis. Sekretářka má 20tis, účetní 22tis. A pak nějakej chytrák přijde s tím, že platy mužů a žen ve Výkopy a.s. jsou diametrálně odlišné! Ovšem nikdo nebrání sekretářce vzít do ruky krompáč... BTW. jí to zase tak moc nevadí, protože ho ráda vezme do ruky majiteli a krásné firemní autíčko je rázem k dispozici, dovolená zadarmo a takový ty cetky jako mobilek nebo hadříky jsou samosebou :D
Co se tyce rustu prumerne mzdy je to ukazatel sice dulezity, ale je potreba se take podivat jak a kolik lidi se na tom podili, zda jej nenavysuji jen uzke skupiny velmi bohatych v kontrastu s sirokou masou chudych.
Nemecko neco jako minimalni mzdu ma, resenou trochu jinak. Ve zktracen je to u kazdeho druhu profese jina castka.
Domnivam se, ze slovensko snizuje nezamestnanost z velke casti i diky exportu nezamestnanych do CR, Irska a Spojeneho kralovstvi, tedy problem se z globalniho hlediska nijak neresi ale presouva na jine. Samozrejme, ze nejaky pokrok v tomto smeru na Slovensku je take, jen to neni tak dobre, jak to na prvni pohled vypada.