Hlavní navigace

Názory k článku Jak finanční krize ovlivňuje běžné finanční produkty?

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 16. 10. 2008 8:15

  jan novak
  Vážení střadatelé, to se týká i redaktorů na tomto servru.

  Jsem znechucen našimi politiky. Pohleďme na scénu co se odehrává ve světě financí u nás v česku. Opět jako v letech 50tých nám vláda maže med kolem huby. Vydává prohlášení, která jsou jen planými prohlášeními a skutek zatím v poslaneckém nedohlednu.A to je ono.
  Proč začínám takto ?? Legislativa není schopna , čili je neschopná, zavést okamžitá opatření k pojištění vkladů v bankách. Po mém dotazu v KB je slibované pojištění vkladů v rukách parlamentu české republiky, který se bude samozřejmě dohadovat o procentech a výši a způsobu a zvyšují riziko toho že nebude pojištění v platnosti v případě skutečného krachu. TAkže vážení skutečnost je taková že se klidně dál strachujte o svě úspory.
  Obdivuji rovněž redaktory , kteří podmíněným způsobem píší o pojištění vkladů. jako by už toto pojištění na 50% bylo v platnosti a jako kdyby v případě zítřejšího krachu bylo již vše zajištěno a v bezpečí. Páni redaktoři vzpamatujte se a napište skutečnost jaká je.
  Nenechte se ukolébat prohlášeními vlády, jsou to jen prohlášení , která nejsou podložena vydaným zákonem ani smluvními dodatky ke vkladům v bankách.
  Každá banka Vám s radostí odpoví , že bohužel tento zákon o navýšení ručení za vklady na bance není ještě v platnosti.
  Kdo si to s námi hraje?? Komu mám nechat své životní úspory??
  Jsem důchodce a stát mi vyměřil setsakramensky špatný důchod a to co jsem si vydělal jsem si vložil na pár korun úroku, které my vylepšují důchod.
  Jak vlastně funguje ten kapitalizmus?? Pane Kalousku , vystudoval jste na náklady státu , nemusel jste jako dítě u lékaře dát ani korunu za léky ani prohlídku. bylo o vás zdarma postaráno ve školce, a dnes chcete mně obrat o peníze?? vždyť z mých dani jsem vás jako chlapce financoval.
  Bezohledně , bez skrupulí , bázně a hany si s nám itento systém vytře oči. A potom si může vzít každý volební lístky a bude vědět koho má volit. Pane Kalousku vy to už nebudete v žádném případě.
  Je to takové memento pro poslance a výstraha pro naše zákonodárce , kteří jsou neschopni , latinsky se to nazývá jinak , ale to si najděte v encyklopedii.
  Již za vlády komunistů se říkalo že ryba smrdí od hlavy.
  Jsem rozhořčen a znechucen vlastnostmi lidstva, chamtivosti a chutí obrát druhého o jeho chléb, o penězích ani nemuvím.
  Nic jiného v tom nevidím a tak se vážení poslanci RYCHLE rozhoupejte nebo vaše děti budou okusovat suchý chléb. Nebojte se vaše úspory ve švýcarsku přijdou v niveč, je docela možné že se za svými úsporami nebudete stačit ani podívat. Nepovažujte tento příspěvek za hanlivý za takový který sem nepatří. Bylo by dobře aby si jej přečetla právě odborná veřejnost , která je slepá , přesně tak jako byly komunisti slepí k připomínkám obyčejných lidí. Dnes už komunisté vědí kde udělali chybu, lhali kde se dalo , přece obyčejný člověk nemusí vědět vše. A jak je to dnes?? opět nám bude vláda a poslanci věšet bulíky na nos a dávat na hlavu černý pytel??
  Že to nepatří do ekonomické rubriky?? Ale patří , jen si vážení ekonomové nestrkejte hlavu do písku. A konejte rychleji než parlament.
  Ještě jeden malý dotaz k bankám. Proč banky samy nezvednou záruky dříve, než jim to nařídí zákon ?? Bylo by to proti obchodním zvyklostem a dobrým obchodním mravům ? Vždyť jsou přece tak zdravé a plné financí a elánu pomoci svým klientům , za které by položili život. Nebo jde zase jen v první řadě o peníze a kladné výsledky hospodaření?

  Ze světa důchodců Vás zdraví Klient KB, ČSOB, ERSTE BANK, ČS, atd
 • 16. 10. 2008 8:41

  anonymní
  V reakci na článek důchodce bych se chtěl také vyjádřit, není prada že legislativa je neschopná - ona je plně v moci politiků, pravda je, že stát je s financemi úplně mimo, tedy prohlášení politiků nikoho nic nestojí a to je tak asi vše co mohou v dané situaci dělat - chudáci. Zaručovat se za vklady bankách když nemáte čím je jaksi k ničemu a jestliže nejsou prachy, nemá cenu upravovat ani zákony. O stabilitě naší ekonomiky se dá s úspěchem pochybovat vyslechl jsem si kdesi či přečetl, že dnešek patří elektronickým financím, což je nevyvratitelná pravda, je to doposud neprozkoumaný fenomén který má obrovské možnosti a sílu. Takže pokud je dnes naše ekonomika "stabilní" tak třeba již zítra může být úplně mimo, pár zahraničních bank si stáhne své pohkledávky z českých bank a politici si mohou prohlašovat co chtějí.
  A ještě pane důchodče to co jste vyjádřil:
  "Pane Kalousku , vystudoval jste na náklady státu , nemusel jste jako dítě u lékaře dát ani korunu za léky ani prohlídku. bylo o vás zdarma postaráno ve školce, a dnes chcete mně obrat o peníze?? vždyť z mých dani jsem vás jako chlapce financoval."
  to jste nádherně charakterizoval dnešního politicko-ekonomické dění v našem státě, to by mělo jít do slovníků. Bravo, tleskám Vám. Alešek
 • 16. 10. 2008 10:28

  ivoš (neregistrovaný)
  Vy se pane bojíte a strach není dobrý rádce. Pojištění vkladů samozřejmě v platnosti je. Momentálně 90%, max. 25 000 EUR. Vy tady řešíte jiný problém a to problém multimilionáře, který již "vyčerpal" pojistný potenciál všech českých komerčních bank. Jenže stát nemá na to, aby mohl i takto bohatým lidem garantovat 100% jejich vkladů v bankách. Zřejmě budete muset k zabezpečení svých peněz zvolit i jiná aktiva - nemovitosti, cenné kovy, umělecké předměty a sbírky nebo podstoupit riziko ztráty části svých peněz. Věřím, že být takto bohatý není jednoduché, ale co vlastně je ...
 • 16. 10. 2008 14:11

  jan novak
  pane , dám vám příklad , jako důchodci který šel do důchodu před rokem 1992 bylo dáno o 20% méně důchodu než důchodci podle nového zákona. Ptám se proč ?? Pracoval ten starší důchodce hůře ?? Důchodce měl zahrádku ze které je stavební místo a aby si mohl pořídit ještě auto , aby utáhl lékaře a doplatky léků prodal zahardu a počítá s tím , že mu to vydrží při tom zdražování alespoň 5 let , protože 2 miliony to dnes nic není, to máte v trapu jedna dvě.
  A stát v čele s p.Kalouskem jej o to okradce , ne obyčejně ale sprostě. A jako důchodce nemůžete chodit a skupovat zlato, nemůžete létat letadlem do švýcarska si zřizovat nové účty a ulívat tam podělané 2 miliony. To mohou jen někeří kteří opravdu mají a více než 5 milionů. A ti to taky honem dělají a nebojte se že mezi nimi nejsou naši poslanci, proto nemají čas ochránit zájmy nás obyčejných občanů.
  Důchodce nemá moc variant na zvolení jak si ochránit své peníze z restitucí ze kterých konečně může po 40 letech začít žít kalo člověk. Důchodce je rád že se došprtá k doktorovi a pomalu na krchov za babinkou, ale to pochopíte až vás obere v životě jednou p:masaryk v zájmu první republiky, potom p.Hitler v zájmu říše , potom soudruzi v zájmu společných cílů a potom a určitě ne nakonec demokratičtí technokraté v zájmu udržení zisků a stability svých kont.
  myslím že k tomu není co dodat.
  Zdraví Vás důchodce. Naberte rozum lidi.
 • 16. 10. 2008 14:43

  bubak (neregistrovaný)
  Tak se uklidnete a ty sve dva melouny rozdelte na vice uctu, vsechno pod 25000 euro. Navic kdyz banka krachne tak se k penezum nekolik mesicu nedostane i kdyz jsou pojistene.
 • 16. 10. 2008 16:07

  petra (neregistrovaný)
  Děkuji za Váš článek a věřím, že se alespoň pár lidí probudí.Vystihl jste přesně i mé pocity a názor na dění v naší ekonomii a politice,které pečlivě sleduji a je mi smutno z naší české povahy.
  Petra 42 let
 • 17. 10. 2008 0:52

  bez přezdívky
  Hm, to máte blbé. Možná diverzifikovat, co třeba zlato, diamanty když nevěříte bankám. Mimochodem a vy věříte tomu potištěnému papírku? Mimochodem jsou banky, které poskytují 100% záruky. A vlastně mi není vůbec jasné, proč tak vysoké záruky, stejně je nakonec zaplatí klienti bank a v případě krachu daňoví poplatníci.
  S vaším důchodem to máte špatné, no jestli vám pomůže jsou tu lidé kteří jsou na tom ještě húře jak vy, oni nerestituovali a musej vyžít z toho mála. A pak tu máme lidi, kteří do toho důchodového systému platí s vědomím že až oni půjdou do důchodu tak ten systém bude v mínusu, pokud si tedy nenašetří sami.
  Jo, ty volby zítra ( dnes ) jsou do krajských zastupitelstev nikoli do parlamentu.
 • 16. 10. 2008 9:17

  Karel Novák (neregistrovaný)
  Ted se o tom, ze o penize muze banka prijit, ale vklady jsou zajisteny statem..
 • 16. 10. 2008 10:38

  xxl (neregistrovaný)
  Já nevím ale zamyslel se někdo kolik peněz by musel stát vyplatit?

  Kde na to vzit vždyť stát má sám dluhy aby mohl vyplatit tyto peníze musel by se ještě více zadlužit. Tzn. zasáhlo by to i lidi jež nic na účtech nemajía hlavně budoucí generace.

  Tím že stát tyto peníze vyplatí (vytiskne) ztratí cenu dosavadní peníze v oběhu a tím se jen zvýší inflace.

  Inflace tohle slovo si dobře zapamatujte při současně postavené výši sazeb CB a rozhazování bilionů EUR/USD. bude dosahovat dlouhodobě velkých čísel. Dnes to vlivem splasknutí komoditní bubliny nepociťujeme. Ale díky tomu že vytloukáme dluh dluhem to brzy pocítíme.

  PS:
  Pokud nechcete dlouhodobě o peníze přicházet nedržte je v podobě peněz!
 • 16. 10. 2008 14:31

  xy (neregistrovaný)
  pane a říká vám něco bankovní zákon a vytváření rezervních fondů??
  říká vám něco povninné odvody do národní banky??

  a tyto peníze se poděli kam ??

  Je to jen lež na lež , s penězi si hraje partička dobrodruhů , kteří investují a myslí si jak tomu rozumí a připraví o peníze nejen investory ale i obyčejné střádaly od kterých si prostřednictvím půjčených peněz od bank stáhnou prostředky na svá dobrodružství na Islandu a podobně.
  Jsou to pánové kteří přišli do velkého byznysu od kolotočů , nebo od tuzexu u motokovu kde prodávali bony, jsou to dobrodruzi kteří nám již jednou ukázali při kuponové privatizaci jak se to dělá, a nyní pod pláštíkem legislativi nás okradou dokonale a beze zbytku.
  A můžete peníze ulívat kam chcete , jakmile je schováte do peřin doma , tak nechají jednoduše prachy padnout a bude měnová reforma viz v 50tývh letech.
  kdyz¨ž je ulijete do zlata tak 20% zlata koupíte v tom shonu falešného a zbytek vám vyberou za nutné potraviny a energii.
  Kdysi tito hochštapleři jezdily na pirátských lodích , potom dělali státní převraty a revoluce, pak jezdily po poutích s kolotoči, potom zakládali privatizační fondy, sem tam prodávali hrnce a dnes jsou z nich odborníci na finanční toky .
  Směj se národe. a nebo zaplač , to vyjde na stejno , jsou to jen křeče.
 • 16. 10. 2008 14:38

  jan novak
  A kdo říkal že do toho dá peníze stát ??
  Vždyt ty peníze jsou naše co máme v bankách , a jestl ije někdo prošustroval tak musí jít do konkurzu, a stát má pouze u sebe peníze z povinných bankovních odvodů do vytvořených rezervních fondů.
  A že je tam stát nemá a musí je dát vytisknout ?? správně at je dá stát vytisknout , äle není potřeba rozšiřovat fámu a histerii že peníze do toho vloží stát. Vložili jsme je tam my a stát nám je prošustroval.
  V tom případě očekávám správný volební výsledek nejen u nás ale v celé evropě a USA.
 • 16. 10. 2008 16:37

  xxl (neregistrovaný)
  To si vážně myslíte že za těch pár let je v rezervních fondech tolik peněz jako na spořících účtech / penzijním / stavebním spoření?

  Dnes je tam tuším 4mld Kč. což je zhruba tisícina částky kterou stát nově garantuje. Jinými slovy stát nemá peníze v garančním fondu na pokrytí krachu velké banky,
  PS: to samozřejmě nemá žádný stát je to jen šméčko na lidi aby věřili že jejich peníze jsou v bezpečí. Jsou ale za cenu že při jejich výplatě bude ochuzen zbytek lidí jež to zaplatí z daní.
 • 16. 10. 2008 20:56

  zet (neregistrovaný)
  ne ne pane je to trochu jinak prostudujte zákon o bankách kolik jsou povinny odvést na rezervu, Zkuste si zaregistrovat jako podnikání banku a uvidíte kolik budete muset vytvořit rezerv aby jste mohl otočit 10 milionů. Není to tak jak vykládáte , píšete. Stát chce po zakladateli dodržet nějaké podmínky a ty pravděpodobně později už stát nekontroluje. Ale to není možné protože by museli odebrat bance licenci. A v tom je celý podvod na občana , zákon je jen bič na občana , bankéři a politici si mezi sebou neublíží a za to mají politici své peníze ochráněny více než dobře. Takový kolotočovo vekslácký ksindl a podfuk na lidi.
  Chcete se povozit v bance ?? tak se povozte ale bude vás to stát peníze. Už jen to , že v našem státě byly nejvyšší poplatky jak v nějaké banánové republice.
  Už to nasvědčuje , že si s námi politici vytírají nejen ty oči.
 • 16. 10. 2008 12:37

  petrph (neregistrovaný)
  Tak za prvé - ono je hezké, že stavební spoření vytváří poštář který hladce překonává inflaci -jen je třeba ještě dodat že z něj můžete získat maximálně ročně 3000, není-liž pravda???
  K penzijním fondům, je třeba dodat, slovy pana Kalouska, že "podobně jako investiční fondy" nejsou státem nijak garantovány ani pojištěny, neb jde o "vyšší rizikové zhodnocení", plně na úvaze každého občana.
  A pokud se týká investičních fondů - pravidelné investování - opravdu to funguje ? zkusil to namodelovat něco takového na reálných číslech - dejme tomu od roku 1997-8, kdy u nás vznikaly první investiční fondy {Sporotrend, apod.) až do teď - nebo teď platí - když počkáte až to stoupne (nezávisle na vašem investičním horizontu) tak vyděláte, ale jestli to bude 3 roky, 5 , 8 , to vám nikdo neřekne???
 • 4. 3. 2009 19:02

  VM (neregistrovaný)
  Modelovalo se to na Dow Jones indexu, pro investice v délce aspoň 20 let to vycházelo celkem spolehlivě v plusu (model se zohledněným posledním propadem jsem ještě neviděl).
 • 16. 10. 2008 17:12

  HNF (neregistrovaný)
  Nemohla by P.T. redakce neco udelat s tim komousem nebo skupinkou komousu ktery se tu vypisuje z nenavisti k CSR i CR vcetne Masaryka, trzni ekonomice, demokracii, ODS, podnikatelum a vubec vsemu co nenavidi protoze to nechape ?
 • 16. 10. 2008 21:11

  zet (neregistrovaný)
  NO COMMENT , jestli vám je jedno že vám v retsauraci místo vídeňského řízku strkají ruský boršč, tak si jej jezte. ale platit budete vídeňský řízek.
 • 20. 10. 2008 10:00

  anonymní
  No vidíte, na takovouto aroganci a nepřipouštění jiných, než modrototalitních názorů, jakou se tady na Měšci prezentuje nejen HNF, ODS ve volbách dojela. Uvědomte si, HNF, že vámi vyzdvihovaná ODS patří po víkendu na okraj společnosti. Lidem to pozdě, ale přece jen došlo.
  Jen doufám, že neuspěvší modroptáci zaplní úřady práce, ať si vyzkouší, co je to změna zaměstnavatele k horšímu, učení se cizím jazykům, zvyšování kvalifikace a ztrapňování se ve výběrových řízeních na uklízečku či doplňovače zboží v HM a ne že dostanou zlatý padák a budou vykopnuti ještě výš do nově vytvořených zbytečných pozic za ještě vyšší gáži
 • 19. 10. 2008 0:06

  Magdalena (neregistrovaný)
  Uz jsem se take nekolikrat zamyslela nad vybranim svych uspor, ale co potom s penezi? Kamaradka mi doporucuje sporici ucty, ale ja se v nich vubec nevyznam...
 • 19. 10. 2008 9:44

  vyučený střádal (neregistrovaný)
  vyberte třeba spř.ůčet bez výpovědní lhůty a s připisováním ůroků měsíčně a platební kartu zdarna k tomu.
 • 19. 10. 2008 22:08

  Tomas Novy (neregistrovaný)
  Ja bych Vam sporici ucet take doporucil, napr. ING konto, se kterym jsem velmi spokojen. Penize se mnozi (3,25%) hlavne jsou garantovany do vyse 100 tis EUR.
 • 20. 10. 2008 0:17

  Martin (neregistrovaný)
  Páni hejtmami,

  hlaste se zítra v Praze,
  práce je dost. U Písecké brány
  jsou košťata a písek.
  Za 4 roky se nehte vystřídat.

  Martin
 • 23. 10. 2008 12:29

  Petra Blaicka (neregistrovaný)
  Nedavno jsem se docetla o financni injekci ze strany nizozemske vlady do ING. Neni to znamkou toho, ze uz pozice ING neni tak silna a ze tudiz muzu mit obavy o sve vklady u teto spolecnosti?
 • 24. 10. 2008 10:49

  Jakub Maly (neregistrovaný)
  Touto dobou vetsina velkych bank zvysuje svou kapitalovou primerenost, pridala se i ING. Investice nizozemske banky do ING zajistuje, ze ING zustava nadale zdravou a opatrnou bankou a pojistovnou. Obavy mit zakaznici nemusi.
 • 16. 12. 2008 14:14

  Drozd (neregistrovaný)
  Opět se pokusím rozvést debatu o pojištění vkladů.
  Konečně jsme se dočkali ke schválení doplnění zákona o bankách na výši pojištění vkladů, nejdříve v parlamentu porom v senátu a nakonec zákon podepsal pan prezident.
  Ovšem pozor, zákon nabyl účinnosti , ale nikoliv platnosti. To znamená trpělivě čekat dokud změna zákona nevyjde v tisku ve sbírce zákonů. Do té doby máme alespoň slíbeno. Uvidíme jak se dokážou poslanci postarat o zavedení zákona do praxe, pokud ovšem nebudou mít starosti jak dobře nakoupit dárky, a kam jet na lyže.
  Jinak bych chtěl pro nerozhodné poradit , že velice dobrý je účet u Poětovní spořitelny Červené konto , o kterém se bohužel na měšci moc nepíše a nbení uveden ani mezi výhodnými spořícími účty. Úrok 3,3% nad 50000 kč vkladu bez termínu.
  Dále jsem zahlédl v přehledech některé banky které nabízí různě výhodné termínové vklady, ale u některých bych si dával pozor jelikož to nejsou banky registrované v ČR ale jedná se o Organizační složku zahraniční banky. Tento údaj by měl být uveden v licenci nebo v zakládající listině. Potom by si musel každý individuálně zjistit jaký se vztahuje na tuto organizační složku zákon a jak má v licenci stanoveno vypořádání s klienty v případě úpadku pkud vůbec nějakou povinnost má stanovenou. V tomto náš stát dokázal být velkorysý a mnoha bankám bylo povoleno ledacos. Možná takováto organozační složka spadá pod jurisdikci státu kde se nachází mateřská banka. Potom by si musel každý zjistit jak v dotyčné zemi je upraveno zákonem vypořádání s klienty v případě úpadku.
  Je smutné , že máme tolik placených odborníků, ale nikdo nedá jasná stanoviska a občanovi záruky aby byl ochráněn předd úpadci.
  Děkuji za chvíli trpělivosti Drozd.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).