Hlavní navigace

Jak Fed naloží s operací Twist?

Petr Bittner

Dnes zasedá FOMC. Sazby se měnit nebudou, čeká se ale jak Fed naloží s operací Twist (výměna krátkých bondů za dlouhé).

Doba čtení: 2 minuty

Ta byla totiž naplánována do konce letošního roku. Možnosti jsou v zásadě tři. Buď Twist skončí bez náhrady, nebo bude prodloužen a nebo nahrazen jinou formou měnového uvolnění. Na konec podpory ekonomiky zatím čas neuzrál, takže zbývají druhé dvě. Jelikož ale Fed už větší část krátkých bondů spotřeboval, nemá do prodlouožení programu prakticky s čím jít. Všeobecně se tedy očekává, že sáhne k něčemu novému, konkrétně k přímému nákupu vládních bondů. Z dřívějších výroků členů Fedu vyplývá, že za z pohledu měnového uvolnění rovnocennou náhradu výměny 45 mld. bondů měsíčně by považovali nákup 25 mld. při stejné frekvenci.

•Německý index očekávání finančních trhů ZEW se překvapivě vyhoupl do kladných hodnot. Z říjnových –15,7 rostl v listopadu na +6,9, trh přitom čekal zlepšení jen na –11,5. Za růstem stojí hlavně pozitivní nálada investorů z exportně orientovaných sektorů. Zástupci finančního sektoru zůstávají o dost pesimističtější. I když prediktivní schopnost ZEW je nižší než třeba u Ifo, i tak to dává slušnou naději pro oživení německé ekonomiky v první kvartále příštího roku. Euro reagovalo posílením k 1,30.

• Obchodní deficit USA se v říjnu podle očekávání rozšířil na 42,2 mld. USD. Stojí za tím hlavně propad exportu o 3,6% m/m, což je největší propad od začátku 2009. Klesající zahraniční poptávka tak podle všeho v závěru roku bude brzdou americké ekonomiky.

• V USA dále pokračuje přetahovaná o rozpočet. Obama přišel s novým návrhem, ve kterém snížil růst daňových příjmů z 1,6 na 1,4 b. USD. To sice Republikánům vyhovuje, jádro sporu je ale jinde. Demokraté trvají na tom, že se zvýší daňová sazba nejbohatším. Republikáni to zásadně odmítají a cestu vidí v rušení daňových výjimek. 

• Kamil Janáček z BR ČNB potvrdil svou jestřábí povahu, když prohlásil, že měnové intervence jsou sice standardním nástrojem měnové politiky, ale jejich nasazení v nejbližší době nepovažuje za potřebné.

dan_z_prijmu

• Podobně člen BR polské CB A. Bratkowski dostál své roli holubice, když prohlásil, že sazby by už teď měly být na 3% (místo stávajících 4,25%). O něco opatrnější byl guvernér Belka, který pouze potvrdil, že je velmi pravděpodobné, že budou sazby dále klesat. S tím počítáme i my v našem scénáři (cut o 25 bodů na lednovém zasedání). CB také počítá s tím se inflace v nejbližších měsících dostane svižným a stálým tempem na cíl. 

• Agentura Fitch potvrdila A+ rating ČR se stabilním výhledem. Ve svém hodnocení ocenila především snahu o konsolidaci rozpočtů. Strukturální deficit letos klesnul o 0,9 % na 2,1 % (oficiální deficit je plánovaných 3,2 % + 1,8 %, které jdou na vrub účetního započtení vyrovnání s církvemi)

Našli jste v článku chybu?