Hlavní navigace

Názory k článku Jak dosáhnete zvýšení renty za mimopracovní úraz?

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 24. 4. 2018 14:52

  Zdenek5

  Dobrý den,
  nevím, zda odpovím správně - ale zvýšení ( tkz. renty ) za pracovní úraz je již stanoven Zákoníkem práce a dále Nařízením vlády ČR, které rentu upravují na základě rozhodnutí Centrální Banky. Jedná se o procenta, o které se stanovená renta ( soudem) zvyšuje v podstatě automaticky, nelze tedy podle mne ovlivnit.
  Důležitější problém je ale úplně někde jinde - jak dosáhnout co nejvyšší, ale spravedlivé renty již v původním řízení!!! Vysvětlím a mám na mysli pouze pracovní úrazy a nemoci z povolání :
  Když si zaměstnanec zlomí ruku, je již pojišťovnou pevně stanovena částka, kterou zaměstnanec dostane - rozhodující bude, zda je to ruka dominantní a pod..

  U nemocí z povolání je to složitější - nemoc musí být uvedena v seznamu nemocí z povolání, pracoviště musí odpovídat mechanizmu vzniku této nemoci a způsob práce musí odpovídat bezpečnostním požadavkům zaměstnavatele. Dalším důležitým faktorem je důvod případného propuštění nemocného zam. - pro nemoc z povolání ( zaměst. neměl pro zaměstnance jinou práci - méně placenou - doplácel by to samozřejmě), nebo ho vyhodil pro nadbytečnost jako kdysi mne. Pak tady běží dvou měsíční lhůta od data skončení zaměstnání na žalobu o neplatnosti výpovědního důvodu. Pokud to prošvihnete, nebo neznáte, je nutno žalovat zaměst. o doplácení rozdílu ve mzdách ( renty). Zde je kámen úrazu!! Pokud vzhledem k nemoci z povolání můžete vykonávat jinou, méně placenou práci, máte právo požadovat po zaměstnavateli o proplácení rozdílu ve mzdách, prostřednictvím soudu.
  V tomto konkrétním případě ale platí následující : zam. Vás vyhodil pro nadbytečnost...pak platí ustanovení ZP - že rozdíl ve mzdách je takový, pokud by byl zam. zdráv a pracoval u jiného zaměstnavatele... pokud jsem si jako zámečník vydělal u zodpovědného zaměst., cca 10.000,-Kč a u jiného zaměstnavatele za stejnou práci 25.000,-Kč, bude tento rozdíl ( 15.000,-Kč) částkou, kterou by měl zaměst. prostřednictvím pojišťovny proplácet... Bohužel, praxe je jiná a právníci pojišťovny udělají vše pro to, aby nemuseli NIC, nebo alespoň co NEJMÉNĚ platit, bez ohledu na morálku, nebo dokonce Zákon...
  Jsem si vědom, že do tak krátkého článku nemohu vměstnat vše podstatné, omlouvám se, ale mám takovouto smutnou zkušenost..Zdeněk

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).