Je smutné, kam to došlo. Technické obory dnes mají poměrně malou prestiž a přitom zcela neprávem. Právě bez nich by nefungovalo téměř nic. Nejhorší je, že se to týka i vysokých škol. Mám dítě na 8 letém gymnáziu (vlastně taková přípravka ke studiu na VŠ) a hádejte, co chce dělat drtivá většina jeho spolužáků ? Ano - studovat práva, filosofickou fakultu, v lepším případě ekonomii... Prostě ve velké většině to, co se dá z určitého úhlu pohledu hodnotit jako okecávačky.
Lidé dnes prostě nechtějí dělat obtížné věci, chtějí se snadno dostat k penězům. A vystudovat dobře náročnější technický obor není zcela triviální...tam se zkouška zpravidla okecat nedá. Společnost je přes média nastavená tak, že v očích takto mladých lidí je cool a IN se moc nenamáhat, protože je vidět, že k "velkým prachům" se jako technik nedostanete.
Smutné. Omlouvám se za emotivní výlev, ale mám hrůzu z toho, kde to jednou skončí... Suneme se ke společnosti technických analfabetů neschopných pochopit cokoliv z přírodních věd ? Nečeká nás degenerace a "návrat na stromy" ?
Do techniky se nikomu nechce. Ale nestěžuji si. Sám mám VŠ elektro, mám solidně placenou práci, občas zavolá nějaký ten lovec mozků, že má zajímavou nabídku. Zákony nabídky a poptávky tady fungují, takže je to fajn.
Jen, aby ti humanitně orientovaní studenti, až dostudují práva neskončili na nějakém zapomenutém odboru městského úřadu za patnáctku čistého.
technicke profese jsou masivne nahrazovany dovozy z Ciny. Tim jak bude stoupat cena prace, tim vice se bude dovazet z levnych zemi. Jste si opravdu jisty ze za 5-10 let nebude lepsi byt fylosofem?
Přesouvá se výroba, ale konstrukce mnohem pomaleji. Vychovat kvalitního pracovníku k pásu je otázka několika týdnů až měsíců. Vychovat kvalitního technika, který má něco navrhovat nebo servisovat trvá roky, takže technik ani za 5 ani za 10 let se nebude muset bát o práci.
Ještě dlouho to bude jak v onom vtipu:
Jak se říká absolventovy techniky ?
Pane inženýre.
Jak se říká absolventovy medicíny ?
Pane doktore.
Jak se říká absolventovy filozofie ?
Jeden párek v rohlíku, prosím.
Musis ale vzit v uvahu, ze tu patnactku cistyho maji vzdy jistou a to pri pouze osmihodinove praci a k tomu spoustu casu na podnikani vcetne telefonu a kopirky zdarma a priplatku za nepodnikani (papirove podnika manzelka).
Ja bych se sel do statni spravy zasit hned :-)
Většinou je to podle mě tak, jak píšete. Navíc na většina míst je v podstatě doživotních (pokud vím, neexistuje žádný zákon, který by přikazoval odejít v určitém věku do penze). Říkám si, že se budu muset vecpat do státní správy dřív než mi bude 40-45:)
A ono navíc těch 15 čistá ruka je v mnoha regionech luxusní plat pro zaměstnance, kteří nemají VŠ a/nebo zvláštní schopnosti.
No, reálně lidi na ekonomku a práva chodí, protože si myslí, že je to výhodné ... ale s ekonomií dnes skončíš na pracáku (trh práce je nasycen) a jako právník budeš nejspíš někde dělat koncipienta za 9000Kč. Kámoš dvě školy (ekonomii a práva) vystudoval, na místo ekonoma ho nepřijali nikde a jako práva jen toho koncipienta. Po nějaké době získal lepší místo, ale rozhodně se nedá říct, že by se o právníky přetahovali. Dělat advokáza bez těch let koncipientování ani nesmíš, a je jedno, jak jseš chytrej nebo kolik toho umíš.
Svůj díl na nechuti lidí studovat (případně později vykonávat práci v technickém oboru) mají podle mě školy (SŠ i VŠ). Myslím, že studium je zbytečně náročné, resp. zbytečně příliš nespecializované (široký záběr pak způsobuje velké nároky).
Vystudoval jsem jen průmyslovku a i to mi úplně stačilo. Když jsem odtamtud vylezl, bylo mi jasné, že neumím nic pořádně. Uměl jsem od každého kousek. Další škola, kterou jsem studoval, už nebyla technického směru. Po jejím vystudování jsem měl lepší pocit. Bohužel bez praxe bylo hodně těžké začít. Nakonec pracuji v úplně jiném oboru než který jsem studoval na obou školách. Zaměstnavatel praxi víceméně nepožadoval.