Hlavní navigace

Itálie hlásí katastrofální data

21. 2. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

V Evropě kromě nepříliš zajímavých dat (Německo meziročně 1,7%0 v souladu s předběžným údajem, Francie 1,2% a tedy méně než se čekalo a německý PPI 1,7%, což je více než se čekalo, ale jen kvůli energii
  • Nic z toho nemění názor nás ani trhu na měnovou politiku ECB) vyšla ještě poměrně dost katastrofální data o vývoji objednávek v italském průmyslu. Objednávky meziročně klesly o 15,3%, což bylo podstatně horší než se čekalo a údaj také není příliš v souladu se zlepšujícím se indexem nákupních manažerů pro Itálii. Až v dalších měsících uvidíme, zda se potvrdí spíš trend k obratu indikovaný PMI nebo slabost indikovaný objednávkami. 
  • Podle španělského premiéra Rajoye je to nejhorší za Španělskem. Rozpočtový deficit očištěný o pomoc bankám klesl loni pod 7%. Zlepšení ukazatelů produktivity by pak mělo vytvořit základ k oživení ekonomiky v dalších letech. Španělský soused Portugalsko však signalizuje, že se mu nedaří plnit cíle při snižování deficitu a že bude potřebovat rok navíc na požadovanou redukci svého deficitu státního rozpočtu kvůli zhoršení vyhlídek ekonomiky. Podle našeho názoru realitu jihu Evropy podstatně lépe vystihuje informace z Portugalska než politicky optimistická prohlášení španělského premiéra. 
  • Počet zahájených staveb domů v USA nečekaně mírně klesla, zatímco počet stavebních povolení rostl více než se čekalo. Obě čísla ovlivnila sezónnost. V případě zahájených staveb nepříznivé počasí a v případě povolení blížící se stavební sezóna. Důležitější je proto počet stavebních povolení signalizující , že oživení na trhu s rezidenčními nemovitostmi pokračuje. 
  • Americký index cen v průmyslu PPI rostl mírně pomaleji než se čekalo (1,4% meziročně), očištěný o energii a potraviny trochu rychleji o 1,8%. Údaj spolu s německým PPI pěkně ukazuje důsledky oddělní vývoje ceny ropy Brent a WTI – Američané mají výhodu v podstatně nižší ceně domácí ropy, což pochopitelně pomáhá ekonomice.
  • Po zveřejnění poznámek z posledního zasedání FOMC se zopakovala poněkud zmatená reakce, kterou jsme viděli v podobném případě už minule. V poznámkách se konstatuje, že několik členů FOMC vidí rizika současné politiky (inflace, bubliny) a že by proto měl Fed uvažovat o přizpůsobení tempa kvantitativního uvolňování. Na těchto informacích není absolutně nic nového a nijak nemění výhled vývoje měnové politiky Fedu. Jednotlivý členové FOMC svoje názory opakovaně komunikovali ve svých projevech, tyto názory se odrazily s ještě větší silou než nyní v minulých poznámkách z FOMC a kromě toho je triviální, že Fed bude přizpůsobovat svojí politiku vývoji ekonomiky a trhů. Poznámky je možné maximálně možné považovat za připomenutí dobře známých skutečností pro lidí s velmi krátkou pamětí, v žádném případě za signalizaci, že by se Fed chystal nějak měnit svou politiku v dohledné budoucnosti. Přestože bylo množství nové informace v poznámkách víceméně nulové, trh reagoval poměrně silně. Projevilo se to především u akcií, ale posílil také dolar (na 1,325 k euru).
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).