Jenom doplnění - jsou uživatelé, kteří prostě IE používat nemůžou. Například nevidomí používají textové prohlížeče s hlasovým výstupem. Tím, že banky pro své internetové bankovnictví využívají proprietární protokoly a API jedné soukromé firmy, která má problémy se zajištěním zpětné kompatibility, a nevyužívají mezinárodních standardů, se připravují o značnou část zákazníků. Za několik málo let začne pořádně fungovat mobilní internet a jen malá část výrobců mobilů bude do svých telefonů implementovat IE (natož Windows 2000), radši sáhnou po něčem spolehlivějším a méně náročném na HW, co ale bude stoprocentně kompatibilní s mezinárodními standardy.
ad "Poslední bankou s podporou více prohlížečů je eBanka. Vedle Internet Exploreru 5.x a vyšších je funkční v Netscape a jeho klonech. V rozšiřování podpory poněkud zaostává - soustředí se, stejně jako výše uvedené banky, na operační systém Window"
Kdyz opomenu ze eBanka byla PRVNI bankou s podporou vice prohlizecu u nas musim nesmysl vyse trochu upresnit. Funguje nejen v MSIE a klonech Netscape, ja osobne ji pouzivam uz nejakou dobu zasadne ;) v Mozille Firefox a to bez jakychkoli problemu. Dale byla jaksi opomenuta funkcnost na MACu. Komu se nahodou stane, ze v jeho (exotickem) prohlizeci nefunguje jak ma, muze zkusit napriklad PDA banku (https://klient2.ebanka.cz/ebts/version_02/bankap.html). Neni problem ani s Linxem ci Linksem (http://links.sourceforge.net/).
Zajimalo by me, kde se ty neuplne informace berou, zda je podavaji sami zamestnanci eBanky, ci zada si je novinari upravuji jak je napadne.
Informace o podpoře pochází přímo z banky. Je ovšem rozdíl mezi tím, co banka oficiálně podporuje, a tím, kde internetové bankovnictví skutečně funguje.
To, co se tvrdí v úvodu článku, že je snazší napsat web pro jeden konkrétní prohlížeč než pro několik prohlížečů prostě není pravda. Touto lží ze zaštiťují pouze naprosto neschopní "tvůrci" webu, kteří neznají nic jiného než Visual Studio a prostě nejsou schopni napsat ani kousek kódu sami. HTML specifikace je daná a není nic snazšího, než napsat jednoduchou stránku, která se prostě zobrazí naprosto všude od Lynxu přes Links po Mozillu a MSIE. Naopak - je mnohem snazší napsat stránku tak, aby fungovala všude, než tak, aby fungovala jen v MSIE. Pokud se ovšem ta stránka bude opravdu psát, ne klikat v nějakém generátoru od M$.
No, z vlastni zkusenosti bych rekl, ze je problem napsat stranku (pokud chcete, aby to umelo i neco vic) tak, aby to fungovalo opravdu vsude. To, co zvladne treba Mozilla, nezvladne IE (vyjimecne i naopak) a co zvladne Mozilla a IE, nezvladne Opera atd. :-(
To co píšete plně platí pro WEB aplikace typu "zobraz nějaký text a obrázky, případně zobraz nějaký jednoduchý formulář pro zadání dat...".
Pokud se jedná o složitější aplikace, kde je potřeba i nějaká složitější funkčnost a logika, tak to už je o něčem jiném. Pak zjistíte, že část kódu sice napíšete, ale není to jedoduchá ani levná záležitost, a část kódu není vzhledem k určitým specifikám možné napsat vůbec. Pak hledáte složitě náhradní řešení, které už ale nezajistí přesně tu funkčnost, kterou potřebujete.
Vzhledem k tomu, že internetové bankovnictví je někde na půl cesty mezi aplikaci typu "zobraz nějaký text a obrázky..." a aplikací, kterou zde popisuji, tak se ani nedivím, že jdou banky tou cestou, kterou jdou.
Takže to co tvrdíte vy, většinou tvrdí lidé, kteří napsali nějakou tu "klasickou" WEB aplikaci, ale s psaním aplikací typu, které zde popisuji už tak moc zkušeností nemají.
Prostě WEB byl původně určen ke zobrazování obrázků a textů, a to co po něm chceme nyní, tedy aplikace, které by se chovali stejně jako Windows, Linux, MAC, atd... aplikace, už není až tak jednoduchá záležitost, jak si myslíte a kdo tvrdí opak, tak s tím nemá zkušenosti nebo lže.
> Prostě WEB byl původně určen ke zobrazování obrázků a textů, a to
> co po něm chceme nyní, tedy aplikace, které by se chovali stejně
> jako Windows, Linux, MAC, atd... aplikace, už není až tak
> jednoduchá záležitost, jak si myslíte a kdo tvrdí opak, tak s tím
> nemá zkušenosti nebo lže.
Mily pane, nevim, kdo jste, ale pusobi to na me dojmem, jako byste s nejakym podobnym bankovnictvim mel co do cineni (mimochodem, aplikace by se chovalY). Ale i kdyby ne, mozna by bylo prinosne uvedomit si nasledujici fakta:
1. Pro pasivni operace (prehledy plateb, inkas, trvalych prikazu apod.) neni na strane klienta nutna zadna (tim myslim opravdu zadna) logika. Pouze staci https spojeni se serverem a veskere informace generuje server. Nejsou potreba ani cookies, zkratka staci obycejny links. A pujdou i filtrovat dokumenty apod. Navic W3C standardy problematiku kodu resi k plne spokojenosti.
2. Pro aktivni operace (zakladani trvalych prikazu, platby apod.) je treba dany prikaz podepsat. To se da udelat bud Javou (ale nikoliv nejakym zmrudlym Microsoftim nekompatibilnim paskvilem) nebo podepsat externi aplikaci (GNUPG). Opet staci vicemene libovolny prohlizec. Diky Jave nam ze seznamu z predchoziho bodu vypadava Links. Zustava Mozilla, Navigator, Explorer, Opera, Konqueror apod. Je-li pro vetsi uzivatelske pohodli vhodne nekde pouzit JavaScript (typicky kontrola syntakticke spravnosti uctu pri provadeni platby apod.), staci, aby to bylo _volitelne_, nikoliv povinne a staci dodrzovat DOM model. Nic vic, nic min. Nastesti se nekompatibility IE projevuji predevsim v CCS a jinde, DOM je relativne pouzitelny.
3. To, ze nekteri lide se radi drbou pravou rukou za levym uchem, to je jejich problem. Pri navrhu webovych aplikaci by melo platit, ze vetsinu funkcni logiky by mel delat server, nikoliv klient. Nicmene toto nekomu unika a pak se stava treba to, ze v internetovem bankovnictvi u Zivnobanky se nacte stranka s formularem s nejakymi defaultnimi hodnotami a (ted se drzte) po nacteni formulare se tam Javascriptem nasypou jine defaultni hodnoty. Takze v realu to funguje tak, ze se zacina nacitat stranka, ja menim polozky formulare a jen co se stranka donacte, Javascript vsechno prepise na ten "druhy default". Co tim chteli soudruzi s NDR rici, to opravdu netusim. Proc tam ten "jediny pravy, tudiz druhy" default nenasypali rovnou v kodu stranky (input... value="hodnota"). Jediny dusledek podobne logiky je ten, ze jsou a) kladeny podstatne vyssi naroky na klienta a b) v pripade absence Javascriptu ma dotycny smulu.
3. Jako programator vim, ze je velmi snadne psat aplikaci stylem "je prece jasne, ze uzivatel ma system v C:\Windows" a natvrdo otevirat soubory pres fopen("c:\windows\soubor.neco"). A vetsine to taky fungovat bude. Jenze pak se najde nekdo, kdo si dovolil (!!!) nainstalovat system do nevychoziho adresare (a ma ho treba v D:\Win) a tam pak muj skvely program selze. Kdybych misto toho pouzil fci GetWindowsDirectory(), fungovalo by to vzdy a vsude bez ohledu na to, kde by ten uzivatel mel sve Windows nainstalovany. To je moje odpoved na argument "programovat pro vic prohlizecu je nakladne". Neni, chce to akorat zamestnat nekoho, kdo sve praci rozumi a ne toho, kdo bez naklikani aplikace ve Visual Studiu/Delphi neni schopen nic vytvorit.
Pokud mi chcete tvrdit, ze bankovnictvi je "někde na půl cesty mezi aplikaci typu "zobraz nějaký text a obrázky..." a aplikací", udejte prosim realne argumenty, proc musi byt funkcni logika prenesena ze serveru na klienta. Ostatne - pda.ebanka.cz je potom co?
1. Napsat internetové bankovnictví = bankovnictví na internetových technologiích dá méně práce, než napsat MS bankovnictví = bankovnictví na MS technologiích. Pouze se to musí umět. "Píše-li někdo něco pravým ukazováčkem položeným na myši otce Internetu", pak samozřejmě nemusí umět nic. Internetové technologie jsou na rozdíl od MS standardizované. Viz Ebanka, Unionbanka, Feifaisenbanka, Živnobanka, Spořitelna.
2. 98% návštěvníků webu GE používá IE. Ano, jejich web jinak nefunguje, ti ostatní to zkusí jednou, zjistí že nic nezjistí a dále tuto adresu ignorují (pokud GE web již funguje, tak já to nevím, před rokem nefungoval a od té doby mne přestal zajímat).
- Relevanci ostatních informací snad ani není třeba komentovat, stačí si přečíst např. odpovědi pana Smítka z ŽB http://www.mesec.cz/poradna/internetove_bankovnictvi_brezen_2004/
Ja pouzivam vyhradne Mozillu a nemam uz ted s WWW GE zadne problemy, ale s SUN JAVA mi Internt banka nechodi a je jedno, v kterem prohlizeci. Jen s M$ JAVA.
V článku chybí Česká spořitelna (Servis 24), která nejen podporuje výhradně MSIE, ale nedávno na vstupní obrazovce upozorňovala klienty, že mají upgradovat na verzi 6.0.
Česká spořitelna v článku nechybí. Její Servis 24 patří mezi aplikace, které jsou funkční i pod Linuxem.
"Linux oficiálně podporují, nebo alespoň mají otestovaný s plnou funkčností (jen případnými grafickými odchylkami) Česká spořitelna, Raiffeisen a Volksbank. S ním je samozřejmou součástí i funkčnost alternativních prohlížečů ve Windows."
Před časem jsem Servis 24 Internetbanking zkoušel na textovém prohlížeči Links, a i tam byla použitelná a všetranně funkční. Škoda jen, že oficiální podporu dává jen Win a IE.
Co se týče upgrade na IE 6.0, pokud používáte IE, jde o velmi rozumný krok, který podporuje i Měšec. Starší Internet Explorery nemají dobrou podporu nových internetových technologií (např. CSS aj.) a jejich používání brzdí rozvoj internetu (je potřebná kompatibilita stránek se staršími verzemi používaných prohlížečů).
Přechod na IE 6.0 nebo jiný z prohlížečů je možný zdarma, k dispozici jsou například na Slunečnici - sesterském serveru Měšce o freeware a shareware.
www.slunecnice.cz.
.... ne každý totiž má auto. Lidé, kteří auta nemají, jejich služeb nemohou využívat, nebo alespoň podléhají řadě omezení. Například pan Franta Jetel auto nevlastní. K tomu, aby mohl využít služeb benzínové pumpy, si musel koupit kárku a kanystr....... takhle nějak autor ten článek myslel???? A myslel u toho????
Nikoli, spíš si to představte tak, že u pumpy není klasická silnice, ale jen nájezdní rampa s určitou roztečí kol. Pokud budete mít auto s roztečí kol širší, nebo užší, benzín nenačepujete. Čerpací silnice se prostě rozhodla pro nestandardní řešení, které nepodporuje všechna auta, ale jen vybrané kusy.
Speciální tahač pro nadměrné náklady se i s nákladem také k pumpě těžko dostane, a důvod je jednoduchý:
Procento takových aut je minimální, tudiž se pumpám nevyplatí postavit speciální příjezd pro taková auta.
To samé platí pro IE (normální auto) versus jiný prohlížeč (speciální tahač) v případě Internetového bankovnictví (pumpa).
Bohužel, v tomto případě je tomu obráceně, protože většina prohlížečů (s výjimkou IE) podporuje mezinárodní standardy, zatímco IE záměrně tyto standardy nepodporuje. Tedy IE je speciální tahač, zatímco ostatní prohlížeče jsou tím normálním autem. Navíc, jak jsem psal výše, jsou lidé, kteří IE nemohou využívat, i kdyby chtěli, ale i tito lidé jsou zákazníky bank.
no, nevím nevím, já mám spíš pocit, že IE je mezinárodním standardem. Používá jej naprostá většina (nechci se hádat, jestli je to 99 % nebo 96 %, o tom to není) uživatelů. Jestli si to někdo přeje nebo nepřeje, je věc jiná, jestli je IE kvalitní nebo ne, je taky vedlejší věc. Prostě používají ho skoro všichni. Kdo ne, má vždycky možnost s bankou komunikovat jinak. GSM bankovnictví také může používat pouze ten, jehož telefon to umí a má-li správný typ karty.
IE je nejrozšířenější. Co je to standard? To je něco, co je konkrétně definováno (specifikováno) a mělo by se dodržovat, aby se mezi sebou programy, stroje, součástky mohly domluvit/používat. Na to jsou standardy W3C - (X)HTML, DOM apod.
Položím stejnou otázku, co padla na Lupě - co brání autorům stránek (a nejen bankovních) tyto standardy dodržovat? Maximálně lenost nebo vlastní neschopnost (neznalost). Protože máme IE6, dá se říct, že většina věcí psaných dle standardu funguje všude - až do IE5 včetně to byl prakticky IE5, kdo byl brzda pokroku.
K tomu GSM bankovnictví - to je skvělý příklad. Co byste řekl tomu (představte si situaci, kdy máte za mobil Sony Ericsson, Siemens nebo Motorolu), kdyby GSM bankovnictví přes SIM TOOLKIT (který má také své standardy, díky kterým funguje víceméně všude) Vaší banky chodilo pouze v Nokiích a banka by argumentovala, že Nokii má u nás nejvíc lidí, tak buď si koupíte Nokii nebo když něco potřebujete, ať si zajdete na přepážku. Nebo by vám u benzínky řekli - no jo, vy nemáte Škodovku? Tak to my vám nenačepujeme, naše hadice jsme optimalizovali (=udělali pouze) pro Škodovky.
Takto to přece nejde ve slušné společnosti řešit. Má se podporovat jasně daný standard a ten pak dodržovat. Díky konkurenci to tak krásně funguje u SIM TOOLKITu. Nebo i u těch benzínových pump. Hadici (resp. její násosku) dáte do libovolného moderního auta.
A dovoluji si zopakovat - IE opravdu není standard. Stejně jako DOC nebo XLS. Bez ohledu na míru používanosti.
Pak je zde situace, kdy otázka nezní "buď IE nebo všichni včetně IE", ale "buď IE nebo ostatní". Potom je do určité míry logické, že firma vybere IE, které má cca 90%. Ale kdy taková otázka opravdu nastává, že buď IE nebo ti druzí? Prakticky nikdy (pokud se již od počátku nejde špatným směrem, který jakoukoliv kompatibilitu směrem ven znemožňuje). Pak je prozíravé co nejdříve vystoupit a nasměrovat to jinam (pokud nejde udělat to nasměrování v rámci stávající struktury).