Hlavní navigace

Inflace v eurozóně zůstává nízká

18. 3. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Finální údaje o vývoji inflace v eurozóně potvrdily, že zůstává nízká. Jádro zůstalo na předběžném jednoprocentním meziročním růstu, celkový CPI o rostl mírně nižších než předběžně reportovaných 0,7%.

Finální údaje o vývoji inflace v eurozóně potvrdily, že zůstává nízká. Jádro zůstalo na předběžném jednoprocentním meziročním růstu, celkový CPI o rostl mírně nižších než předběžně reportovaných 0,7%. Draghi na tiskovce po posledním zasedání ECB naznačil, že současné hodnoty ECB k akci nevyprovokují, protože čeká postupné urychlování inflace kvůli oživování ekonomiky. Na to aby něco podnikla, by bylo potřeba, aby inflace dál zpomalovala. K tomu by mohlo přispět posilující euro.

• Data o americké průmyslové výrobě překvapila výrazně pozitivně (růst o 0,6% místo očekávaného 0,1%), navíc byl mírně nahoru revidován i údaj za předchozí měsíc. Jde o potvrzení solidního stavu americké ekonomiky a také toho, že by negativní dopady nepříznivého počasí měly být rychle překonány. Po propadu v lednu se k normálu vrátila výroba automobilů. Naopak po v důsledku zimy mimořádném výkonu poněkud klesla síťová odvětví. Celkově americký průmysl svou výkonností podporuje očekávání silného růstu celé ekonomiky.

• Dnes nás čeká několik zajímavých dat. V Německu to bude index nálady účastníků finančního trhu ZEW. Čeká se o něco nižší hodnota, než tomu bylo v únoru. Mělo by ale jít jen o mírnou korekci na stále dostatečně vysokých úrovních.

legislativni_zmeny_21

• V Americe vyjde vzhledem ke středečnímu zasedání FOMC důležitá inflace. Měla by se potvrdit její nízká hodnota (trh čeká její pokles na meziroční úrovni z 1,6% na 1,3%). Pro Fed to bude o důvod víc prodloužit svůj závazek nezvyšovat sazby. Na snižování QE by to vliv mít nemělo.

• Bez zajímavosti nebudou ani čísla z nemovitostního trhu – dnes to budou zahájené stavby domů a stavební povolení. Čeká se oživení po tvrdou zimou zasaženém lednu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).