Hlavní navigace

Inflace v eurozóně přibrzdí

31. 5. 2017
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Probíhající prodeje nemovitostí ve Spojených státech v dubnu pravděpodobně o 1 % stouply.

Dnešek přinese další signály o zpomalování inflačních tlaků. Inflace v eurozóně v květnu zpomalí na 1,5 % y/y z dubnových 1,9 % y/y, zatímco polská inflace zvolní své tempo na 1,8 % y/y. Na výraznější oslabení eura to však zřejmě stačit nebude. Německá nezaměstnanost dosáhne dalšího historického minima.

Německá nezaměstnanost na dalším historickém minimu

Ve Spojených státech bude zveřejněn dubnový vývoj probíhajících prodejů nemovitostí. Ty v dubnu pravděpodobně o 1 % m/m stouply. Květnový index nákupních manažerů z oblasti Chicaga by měl dosáhnout solidních 57,3 bodu.

Inflace v eurozóně v květnu pravděpodobně zpomalí, a to z dubnových 1,9 % na 1,5 % y/y. Důvodem bude především vyprchávající statistický efekt nižších cen ropy a také nižší ceny potravin, které klesají již třetí měsíc v řadě. V poklesu bude inflace zřejmě pokračovat i v červnu, kdy podle našeho odhadu dosáhne v meziročním srovnání pouze 1,3 %. Ve druhé polovině roku by pak spotřebitelské ceny měly začít postupně růst, aby na konci roku dosáhly svého vrcholu na úrovni 1,7 % y/y. V důsledku slabších cenových tlaků v oblasti služeb zřejmě v květnu zpomalí i jádrová inflace. Ta by měla dosáhnout 1,0 % y/y po dubnových 1,2 % y/y.

Míra nezaměstnanosti v Německu v květnu pravděpodobně klesla na nejnižší hodnotu od sjednocení Německa. Měla by se nacházet již na úrovni 5,7 %. I tak je ale mzdový růst v Německu v důsledku dohod mezi odbory a zaměstnavateli pouze umírněný. Výrazněji by mzdy měly stoupnout v roce 2018, když v roce 2017 končí řada mzdových ujednání v oblasti průmyslu.

Euro v průběhu noci mírně oslabilo

Včerejší data ukázala, že inflační tlaky jak v eurozóně, tak v USA slábnou. Německá inflace v květnu propadla z dubnových 2,0 % y/y na 1,5 % y/y, zatímco v USA jádrový deflátor osobní spotřeby ztratil jednu desetinu a poklesl na 1,7 % y/y. Na výraznější pohyby kurzu eura vůči dolaru to však nestačilo. Společná evropská měna se po celý den držela v pásmu 1,11–1,12 USD/EUR.

Polská inflace zvolní tempo

V Polsku bude dnes zveřejněn předběžný odhad inflace za květen. Její tempo by ve srovnání s dubnem mělo zvolnit a v meziročním vyjádření dosáhnout úrovně 1,8 %. V následujících měsících se podle ekonomů SG ustálí kolem úrovně 2 %. Centrální banka tak zřejmě nebude mít do konce letošního roku důvod současné nastavení úrokových sazeb měnit. Statistický úřad dnes zveřejní i strukturu polského HDP. Ten v Q1 17 vzrostl o 1 % mezikvartálně a o 4 % meziročně. Na těchto úrovních by měl být podle našeho očekávání i potvrzen. Hlavním zdrojem růstu bude zřejmě spotřeba domácností, která benefituje z dobré situace na trhu práce a rostoucích mezd. Ožít by měly ale i investice.

skoleni_4_3

Rusnok zatím nevidí nutnost zvyšovat sazby

Guvernér centrální banky Jiří Rusnok včera prohlásil, že pro zvyšování úrokových sazeb zatím nevidí naléhavý důvod. Dále uvedl, že pokud bude vývoj ekonomiky zhruba odpovídat prognóze centrální banky, mohlo by k odpoutání úrokových sazeb od nuly dojít ve druhé polovině letošního roku, nicméně to podle jeho názoru může být také až v příštím roce. S dosavadním vývojem kurzu koruny je centrální banka podle jeho slov velmi spokojena. Podle našeho názoru dojde k prvnímu zvýšení úrokových sazeb v posledním čtvrtletí letošního roku. Rizika jsou vychýlena spíše směrem k ještě časnějšímu zvýšení úroků.

Kurz koruny se včera pohyboval v rámci desetihaléřového pásma 26,44–26,54 CZK/EUR. Výraznějších pohybů nedoznal ani maďarský forint a polský zlotý. Zlotý posílil o 0,1 % na 4,18 PLN/EUR, forint naopak o 0,1 % oslabil na 308,3 HUF/EUR.

Autor článku

Autorka pracuje jako analytik v Komerční bance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).