Hlavní navigace

Inflace. Jak na ni

9. 1. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Inflace zklamala očekávání. Zasedání ČNB tak nebude tak stereotypní, jak jsme zvyklí. Otázka, zda neposunout kurzový cíl z 27 Kč dále k 28 či 29 Kč za euro je nyní zcela legitimní.

Dnešní den přinesl řadu statistik, které jsou pro Česko zásadní. Nejdůležitější byla pravděpodobně inflace, která přinesla negativní překvapení. Inflace v prosinci se propadla na 0,1 %, zatímco v listopadu byla 0,6 %. To s sebou nese zásadní otázku: co s tím? Zasedání bankovní rady ČNB tak nebude tak stereotypní, jak jsme si navykli. Otázka, zda neposunout kurzový cíl z 27 korun dále k 28 či 29 korunám za euro je nyní zcela legitimní a na pořadu dne. 

Struktura inflace v jednotlivých sekcích byla v prosinci výrazně odlišná od toho, co panovalo v předchozích měsících. Výrazně začaly klesat ceny v sekci dopravy, a to vlivem poklesu cen pohonných hmot o 6 %. Z cenového růstu do poklesu přešly také potraviny, které meziročně zlevnily o 0,5 %. Ještě v listopadu ceny potravin rostly o 1,5 %. Prosinec je tak velkým skokem v celkové inflaci a deflační hrozba se opět vrátila. Není to ale výjimka. Celá Evropská unie se teď trápí s inflací a Evropská centrální banka hledá nástroje, jak situaci řešit. Jedním z nich je takzvané kvalitativní uvolňování. To v případě ČNB s největší pravděpodobností nehrozí. V Česku spíše roste pravděpodobnost toho, že ČNB bude dále oslabovat korunu. 

Statistikou číslo dvě pro dnešní den je nezaměstnanost. Ta už přinesla výsledky podle očekávání, a nejsou tedy žádným velkým překvapením. Nezaměstnanost v prosinci byla 7,5 %. Jde o běžný sezónní výkyv, který nastává s železnou pravidelností každý prosinec. I leden bývá ještě z hlediska trhu práce špatný. S příchodem jara by se ale situace měla opět zlepšovat. Ani mírný pokles počtu volných pracovních míst není zásadně špatnou zprávou. 

V porovnání s tím, jaká byla situace před rokem, je současnost opravdu pozitivní. Za rok 2014 se trh práce výrazně posunul k lepšímu. Před rokem byla nezaměstnanost 8,2 % a práci hledalo bezmála 600 tisíc lidí. Na jedno volné místo připadalo sedmnáct uchazečů. Nyní je nezaměstnanost 7,5 %, práci hledá o téměř 60 tisíc lidí méně a na jedno volné místo připadá o něco více než 9 uchazečů. V základních metrikách se tedy trh práce zlepšil. Odvrácenou stranou mince je silná asymetrie. Jednotlivé regiony jsou velmi nevyrovnané, a nezaměstnanost se výrazně liší. Podobně to je i ve struktuře uchazečů a nabízených volných míst, kdy se často nabídka s poptávkou vůbec nepotkávají. 

Průmyslu se v listopadu příliš nedařilo. Meziročně klesl o 0,4 %, ale to je dané menším počtem pracovních dní. Po očištění o tyto dva dny totiž průmysl rostl o 4,7 %. Za dobrým výsledkem průmyslu šly obory jako je výroba počítačů či elektro zařízení, případně výroba papíru. Ostatní obory ale byly spíše slabší, včetně výroby dopravních prostředků. I přes toto zaváhání by měla být situace v dalších měsících spíše pozitivní, i když zásadně velké růstové hodnoty asi nemůžeme čekat. Hodnota nových zakázek rostla jen o 2,6 %. V Evropě panuje ekonomická nejistota, Německo není aktuálně v nejlepší kondici. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).