Hlavní navigace

Inflace dopadá na své lokální dno

2. 10. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Růstová dynamika by mohla být pěkná i ve třetím kvartálu. Stavebnictví nadále vzkvétá. Situace v průmyslu je zamotanější. Cenové tlaky ale zůstávají utlumené. Zářijová inflace bude už plně odrážet srpnový pokles cen ropy.

Třetí odhad statistického úřadu ještě vylepšil růstovou dynamiku českého hospodářství v prvním a druhém čtvrtletí tohoto roku. Měsíční indikátory zatím naznačují, že třetí čtvrtletí je také úspěšné. Stavebnictví nadále vzkvétá. Situace v průmyslu je zamotanější. Meziměsíční dynamika dosahuje hlubokého záporu, ale v meziročním vyjádření průmyslový výstup ukazuje solidní růst. Tento paradox vysvětlují celozávodní dovolené. Cenové tlaky zůstávají utlumené, když zářijová inflace bude už plně odrážet srpnový pokles cen ropy na světových trzích.

Růst HDP ve druhém čtvrtletí byl tento týden revidován až na 1,1 % q/q, což odpovídá meziročnímu růstu o 4,6 %. Jediným faktorem, který stál za revizí, byl ještě rychlejší růst investiční aktivity. Podle našich odhadů pozitivní vývoj ještě nekončí a čísla zveřejněná v říjnu by to měla potvrdit.

Pokračující investiční aktivita by měla být potvrzena růstem stavebnictví, které by mělo v srpnu přidat dalších 12,7 % y/y. Průmyslová aktivita, která je dlouhodobým motorem českého hospodářství také neztrácí sílu. I přes meziměsíční pokles kvůli celozávodním dovoleným ve velké části automobilového sektoru, by se meziroční růst měl pohybovat na silných 8,4 %, protože i vloni byly celozávodní dovolené koncentrované do srpna. Celkové trendy v průmyslu zůstávají příznivé, což naznačují i předstihové indikátory.  

Sezónnost sráží dolů i čisté exporty, které podle našeho odhadu dosáhly v srpnu pouze 1,2 mld. CZK. Meziměsíční dynamika zahraničního obchodu zůstává slabá, což do velké míry také souvisí s celozávodními dovolenými ve velké části exportního odvětví. Meziroční dynamika se drží silná.

skoleni_29_6

Sezónně očištěná míra nezaměstnanosti klesá, nicméně tempo poklesu slábne a zaokrouhlení by tak mělo udržet podíl nezaměstnaných v září na 6,2 %. Velmi nízká míra nezaměstnanosti a akcelerace mzdového růstu podporují spotřebu domácností. Naše odhady ukazují, že srpnová vedra nahnala lidi do klimatizovaných obchodních center, kde utráceli část z rostoucího objemu svých mezd. Maloobchodní tržby bez aut vzrostly podle našeho odhadu o 1,8 % m/m, což odpovídá meziročnímu růstu o 7,2 %.  Tento vývoj však ještě stále není viditelný v cenách. Meziroční inflace zůstává na 0,3 %. Srpnový pokles cen ropy na světových trzích snížil podle našich odhadů ceny pohonných hmot o 2,9 % m/m. Tento efekt byl částečně kompenzován mírným růstem cen potravin a slabým růstem jádrových cen. To ale nebylo dost, aby to zabránilo 0,3% poklesu celkového indexu spotřebitelských cen.

Statistiky zveřejněné v říjnu ukazují na solidní výkon ekonomiky v létě. Inflace by se měla odrazit ode dna a počínaje říjnem by měla zaznamenávat růst. Z pohledu trhů a ČNB, nenastává žádná fundamentální změna. ČNB vidí za nízkou inflací ceny ropy, zatímco jádrová inflace zůstává v tolerančním pásmu. Současný vývoj tedy nevyžaduje další uvolnění měnových podmínek.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).