Vlákno názorů k článku Hypotéku můžete získat i za méně, než je běžná nabídka. Vždy je to ale za něco od Jan - 1/ nechat si od známého v jiné než...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 7. 9. 2016 10:17

    Jan (neregistrovaný)

    1/ nechat si od známého v jiné než mateřské bance vypracovat písemnou nabídku o 20% lepší než je standard trhu (hypoindex), mateřské bance zdůrazněte, že vedete jednání i jinde
    2/ do tabulky si rekapitulovat všechny produkty, které máte s mateřskou bankou (i produkty rodiny, účty investice, karty aj.) a k nim dodat veškeré poplatky, které byly bance zaplaceny, vč. úroků z hypotéky, spočítat, kolik na vás banka vydělala
    3/ podle cenových map si udělat aktuální (vyšší) cenu bankou financované nemovitosti, srovnat na původní výši hypotéky, splacenou jistinu + poplatky uvedené v bodě 2/ (banka má nižší riziko, část je splaceno, cena nemovitosti je vyšší)
    4/ rekapitulovat délku vztahu s bankou, podtrhnout 100% platební morálku a event. rozšiřující se spolupráci, pokud se postupně nakupovaly další produkty, podtrhnout slovo "loajalita"
    5/ připomenout bance, jak dobře je nemovitost pojištěna, zdůraznit zástavní právo na vyšší hodnotu, než je nesplacená jistina hypotéky
    6/ pokud máte jiný bankovní produkt od instituce ve skupině, např. leasing na auto, zpracovat viz. bod 2/
    7/ stejné jako 6/ platí i pro skutečnost, pokud máte u banky firmu nebo účet , či úvěr jako OSVČ
    8/ v případě, že pracujete pro banku (skupinu) jako zprostředkovatel finančních produktů, také i přes firmu typu Partners aj., opět viz. bod 2/, pozor však na ochranu údajů klientů

    Když se vám podaří naplnit všech 8 bodů, je vysoká šance na získání sazby okolo 1,7% p.a. / fix 5 let, v ojedinělých případech i nižší, limitně někde do 1,50% p.a. Sazby pod 1,50% p.a. jsou aktuálně určeny jen pro skutečné VIP, i když banky je na svých webech uvádějí jako zcela běžnou věc. Není tomu tak.

    Když vás váš bankéř nepodpoří, jednejte s ředitelem pobočky. Když ani ten ne, pošlete dopis na vedení banky, kde vše zrekapitulujete a postěžujete si na jednání podřízených. Dříve to však oznamte řediteli pobočky, drtivá většina z nich nakonec stejně vyhoví.

    Začněte jednat s bankou 3 až 4 měsíce předem, nenechte se odbýt, že je na všechno čas. Není, banka vám pošle nabídku několik málo týdnu před dnem refixu a je již pozdě.

    Štěstí přeje připraveným!

  • 7. 9. 2016 11:12

    ted (neregistrovaný)

    Jen málokterá banka vystavuje písemné nabídky nebo přísliby. Když už vystaví - pro člověka z ulice nabídka nebude nijak dechberoucí. Máte naivní představy, bankéř si nemůže vymyslet úrokovou sazbu, tu mu vyplivne počítač na základě různých kritérií.

    Takže teoreticky i kdyby měl zájemce kamaráda hypotečního bankéře, k ničemu mu to není.

  • 7. 9. 2016 11:29

    Jan (neregistrovaný)

    Písemné nabídky (indikativní nabídky) vystavuje každá banka, stačí jen požádat. Podle běžně komunikovaných kriterií je indikována výsledná sazba jako základ. Ta se poté diskontuje na základě možností, která v kalkulačce nejsou, jsou uvedena v interních pracovních knihách (metodikách) a produktových listech. Jako třetí vrstva sendviče je potom individuální schvalovací pravomoc od poradce k manažerům. Známého není potřeba, jen se musí znát interní proces.

  • 7. 9. 2016 14:18

    ted (neregistrovaný)

    V Hypoteční bance/ČSOB, Oberbance, Unicreditbank a Equa bance mi nic nedali ani na žádost. Prý to nesmí dělat.

    Jen v ČS mi vytiskli nabídku, ale šlo jen o nabídkový úrok podmíněný spoustou podmínek, takže v jiné bance pak vycházely z té horší sazby, kterou bych dostal při nesplnění podmínek.

  • 7. 9. 2016 12:43

    jezevec (neregistrovaný)

    vycházíte z naivně romantické představy, že vaši žádost posuzuje někdo s mozkem. ve skutečnosti tam nějaký nedovzdělaný konspicient vyplní do tabulky váš příjem přiznávaný ke zdanění v minulých letech, a dole mu vypadne smajlík nebo šklebík.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).