Hlavní navigace

Názor k článku Hypotéka versus stavební spoření od TVK - Nevím co myslíte blábolem ... myslel jsem samozřejmě...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 10. 2008 12:54

    TVK (neregistrovaný)
    Nevím co myslíte blábolem ... myslel jsem samozřejmě bilanční mechanismus mB, která s ním přišla první. Pakliže máte na bilančním účtu svoje volné prostředky, tak stejná suma na hypo se vám neúročí, tzn. šetříte úrok ve výši, jaký máte na hypo. Takže když přeženu, máte půjčeno 1M a vybilancované vkladem 1M, úrok je 0 a splácíte jen jistinu. A ten svůj 1M máte kdykoliv k dispozici.

    Po dobu překlenováku Vám Vaše peníze na SS k žádnému umořování dluhu neslouží, ty si jen (u nových smluv) zhodnocujete 1-2% + 3000 Kč ročně. U starších smluv je to o něco lepší. Ale až na nějaké hodně staré smlouvy s dobrým úročením, pokud si někdo dal prozíravě vysokou CČ, si od určité výše půjčujete dráž, než se vaše vklady zhodnocují.

    Když vezmu třeba v článku zmíněné 2M, tak při 40% naspoření, tzn. 800tKč vám banka půjčí tyto peníze za nějakých 4,5-4,8% (úrok 36-38tKč), ale Vaše zhodnotí obvykle 2% + 3000 Kč, tzn. 19tKč. Třeba pro mne je toto z hlediska cash flow nepřijatelné - splácím o 4 litry víc než na hypo, neumořuju dluh a ještě na svoje naspořené peníze nemám šanci v případě potřeby sáhnout.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).