Hlavní navigace

Hrozí krach dlouho očekávaného summitu?

26. 10. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Jednání brzdí především dva zásadní spory.

Přípravy na zásadní evropský summit eurozóny se zatím nevyvíjejí úplně podle představ hlavních aktérů. Včera vyvolalo prudký výprodej na trzích rozhodnutí ministrů financí EU zrušit své středeční setkání, na kterém se údajně měly připravit podklady pro večerní vrcholnou schůzku. Je tak na dnešním summitu pro trhy zaděláno na pořádné zklamání?

Skutečně těžko házet dopředu flintu do žita, ale zatím je minimálně ve dvou bodech shoda hodně daleko. První je požadavek na výraznější osekání řeckého dluhu (o 60 %), se kterým soukromí investoři (především banky reprezentované IIF) nechtějí souhlasit. Banky jsou ochotné kývnout na 40procentní snížení dluhu, které by samo o sobě Řekům stěží stačilo. Spekuluje se ale o tom, že obě strany (vyjednavač za eurozónu a IIF) hrají pouze taktickou bitvu a že nakonec za pět minut dvanáct kývnou na kompromisní variantu (odpis dluhu o 50 %).

Druhý problém je složitější a na nadcházejícím summitu pravděpodobně těžko řešitelný. Trhy po právu doufají, že dojde k výraznějšímu navýšení záchranných fondů (EFSF). Poté, co ale padl návrh Francie na tisk peněz do eurovalu z kapes ECB, je Evropa v hledání náhradního řešení bezzubá. Není se ani čemu divit, protože jiná cesta, jak v tuto chvíli rychle a efektivně nafouknout záchranné fondy zkrátka neexistuje. Dokud si to Německo a především sama ECB nepřizná, žádné finální řešení dnešní krize se před námi nerýsuje.

Mobilní aplikace – nepřetržité informace o českých trzích

Měšec.cz vám zdarma nabízí jedinečnou mobilní aplikaci, díky které můžete mít neustálý přehled o stavu svých investic. Najdete v ní kurzy českých i zahraničních akcí, komodit, fondů i forex.

Dostupná na Apple Store.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).