Vlákno názorů k článku Hrneček a voda. Návod, na rodinné finance od Tonda - Pro někdo kdo pracuje jako účetní a má...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 22. 8. 2012 15:11

    Tonda (neregistrovaný)

    Pro někdo kdo pracuje jako účetní a má podvojné účtování v krvi je tato konstrukce možná intuitivní a přirozená, ono je to chytrý sytém, takže to má jisté kouzlo a některé pěkné vlastnosti, ale uvědomte si, že pro člověka tímto nezatíženého je pochopení principů podvojného účetnictví poměrně náročné. Účtovat domácí účetnictví podvojně je úlet, vždyť i podnikatelé musí účtovat podvojně jen pokud jsou právnická osob nebo až od velmi vysokého obratu, normální živnostníci, i když uplatňují skutečné výdaje a jsou plátci DPH (podvojné) účetnictví vést nemusí. Tak proč by to proboha někdo používal na rodinný rozpočet.

  • 22. 8. 2012 17:02

    Petr Bravenec (neregistrovaný)

    V podvojném účetnictví si vedu své rodinné finance přes deset let, ač normálně s účetnictvím nemám nic společného. Před těmi deseti lety jsem se snažil používat různé tabulkové kalkulátory, či jiná jednorázová udělátka, než jsem proniknul do podvojnosti a došlo mi, jak veliká ztráta času a sil je pokoušet se počítat peníze jinak, než podvojně.

    Úlet to rozhodně není - nepochybuji o tom, že většina rozumných účetnictví, která se dají pro domácí finance použít, podvojnost používá.

    Původně, před těmi více než deseti lety, jsem používal na Linuxu GnuCash, nyní asi posledních pět let používám KMyMoney. Obojí je určeno pro vedení domácích či osobních financí a obojí je podvojné. Na Linuxu je většina domácích účetnictví podvojná, ať už je úroveň programu samotného jakákoliv. Předpokládám, že třeba MS Money či Quicken jsou v jádru také podvojná.

    Podvojnost je jednoduchá metodika, kterou lze zabalit do složitých způsobů odepisování, nic neříkajících čísel účtů a svazujících pravidel co možné je a co možné není. Nebo to může být jednoduchá metodika zabalená do šikovného programu bez striktních omezení, s dobrým přehledem o financích a s různými udělátky pro usnadnění práce (kurzy, předpovědi, rozpočty, kalendáře a podobně).

  • 22. 8. 2012 22:51

    Jan Slanina

    Základní vada podvojného účetnictví pro domácí účely ovšem je, že tak nějak automaticky předpokládá, že se položky aktiv pouze přesouvají mezi sebou.

    Ve firmě to více či méně platí, ale v domácnosti je většina peněz "prožraná".

    Proto je pro domácnost opravdu lepší jen peněžní deník - příjmy, výdaje, hotovost v pokladně, peníze na účtu.

  • 23. 8. 2012 0:16

    TVK (neregistrovaný)

    Sice pěkné, ale pro domácí potřeby zbytečně komplikované. Firma potřebuje podvojné účetnictví, ale pro domácnost v pravém významu podvojnosti a jejích přímých vazeb nevidím přínos. Naprosto postačuje podvojnost "nepřímá", tzn. sledovat si příjmy, výdaje, pasiva a likvidní aktiva. A to ještě nemusí být málem online, ale klidně stavově 1x měsíc, přičemž i tzv. účtů může být jen pár.

    Protože mne baví finance, tak někdy od roku ´97 si sleduji v naprosto jednoduché a doslova stupidní excelovské tabulce "podvojně" rodinné finance a na straně penežních toků si už roky bohatě vystačím s 10 sloupci (5 příjmových, 5 výdajových) a na straně majetkové se 11 (8x aktiva dle skupin, a to pouze ta prakticky okamžitě likvidní, 3x pasiva). Není potřeba řešit podrobnosti ve stylu převod účet "tatínek" na "maminka", to je prostě ve sloupci "Účty". To, jestli jich mám 5 nebo 2 je nepodstatné, důležitá je disponibilní suma. Podobně výdaje, pokud nejsem trouba, který neví, za co utrácí, tak je zbytečné dělit např. běžné výdaje na MHD, jídlo, alkohol, cigarety, oblečení, služby, kulturu atd. atd, ale vystačím si s jedním obecnějším účtem.

    Co je důležité, není přesnost na korunu (spíš stovku nebo tisícovku), ale to, kde jsou dlouhodobě příjmy vůči výdajům, jak to vypadá s mými likvidními aktivy, ze kterých jsem schopen (na jak dlouho) v případě nějakého "průšvihu" financovat provoz domácnosti, a jak se vyvíjí pasiva (rostou, klesají). A teprve potom, když je někde problém, tak stojí za to ztrácet čas a pitvat podrobně nějakou oblast.

    Nevím jak velkou ztrátu času a sil pro Vás znamenalo vedení domácího účetnictví bez podvojnosti, mne to při naprosto nulové chybě na straně peněžníh toků a pasiv, a chybě na straně likvidních aktiv (oceňovaných měsíčně) v řádu pár stokorun zabere tak 20-30 minut měsíčně.

  • 23. 8. 2012 6:40

    Petr Bravenec (neregistrovaný)

    Jestli to dokážete dneska evidovat své finance takovýmto způsobem v tabulkovém kalkulátoru, určitě vám vyhoví lépe nějaké specializované účetnictví. Neznám svět Windows, ale předpokládám, že MS Money (ukončené) nebo Quicken budou fungovat velmi dobře. V Linuxu bych doporučil KMyMoney - s trochou námahy lze ale toto účetnictví nainstalovat i do Windows.

    Ta moje ztráta času spočívala především v tom, že jsem se snažil tabulkový kalkulátor přizpůsobovat tomu, co chci dělat. Na deset minut účtování připadla hodina "programování" základních věcí, které jsou jinde hotové. O pokročilejších vlastnostech se mi ani nezdálo.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).