Peníze jsou prostředkem směny mezi lidmi, ne mezi státem a lidmi. Celý problém spočívá v tom, že ty bezhtovostní platební karty jsou kryté penězi,...i když peníze nejsou kryte ničím. Ale pořád mám něco v hrsti o čem do značné míry v různých časech rozhoduji sám. Čili jsem do jisté míry svoboodný. A státu se množství peněz v ekonomice daří řídit s většími či menšími potížemi, čili v čase má pořád hotovost nějakou cenu jejíž hodnota se dá ovlivnit, ale ne v okamžiku o jakoukoli hodnotu. Bezhotovostní peníze budou mít za následek to samé co zrušení navázání peněz na zlato. Znehodnocení "peněz" virtuálním tiskem a nemožnost reálně si z menšího platu něco našetřit dosáhnou obludných rozměrů. Všichni se stanou otroky absolutní libovůle státu, který i kdyby vybral 110% daní pořád bude mít málo a pořád bude hledat jak lidi ožebračit. Nabídka peněz v ekonomice se bude moci měnit každým okamžikem o jakoukoli hodnotu, kterýmkoliv směrem a obávám se že to nebude pro všechny lidi stejné.
Vaši úvahu jsem nepochopil. Centrální banka přece svými manipulacemi mění hodnotu měny (Kč, €, atd.) jako takové. Jaký je rozdíl, zda máte ty peníze v bance nebo ve slamníku?
Jediné řešení je dovolit lidem používat alternativy nezávislé na centrální bance - bitcoin či zlato.
Hotovost vzal čert. Skutečný boj o svobodu nastane, až stát bude chtít zakázat tyto alternativy.
Platby bitcoinem ani zlatem nikdo neomezuje. Ale jen minimum obchodníků jde do toho, aby brali bitcoin. Ale jsou, že? A zlato? Nu, dost dobře si neumím představit, jak přijdete do pekárny s cihlou zlata a budete chtít po zakoupení šesti housek vrátit zase ve zlatě. Jak přesně byste si platby zlatem představoval?