Vyúčtování daně a vůbec vše co se točí kolem odpočtů a zúčtování daní je něco, co většina lidí prostě nezná, neví jaký papír musí podepsat a do kdy. A spoléhá na to, že jejich mzdová účetní je natolik solidní, že jim nadiktuje: na to máš právo, když doneseš potvrzení do tehdy nebo s tímto datem, tady do té kolonky se podepiš, tady napiš to či ono. A když něco opomene, tak se to svede na ni, jako ve vašem případě na Telecom. Nehájím tímto tuto organizaci, ale tu mzdovku, kterou jste tímto článečkem shodili a přitom ona nemůže za to, že slečna neumí číst. Totiž formulář, kde se upisujete, že chcete vyúčtování udělat je jeden z nejpřehlednějších v této oblasti vůbec. Akorát je nutné si ho pořádně přečíst a to je kámen úrazu. .
Jistě, neznalost neomlouvá, ale co v případě, když přijdete za účetní, řeknete jí, co chcete, ona odpoví "jistě, tady a tady a tady mi to podepište a bude to všechno". Můžete si sednout a tu hromadu papírů pročíst včetně poučení nebo jí věřit (vždyť počítala vaši mzdu, tak to musí přeci znát) a podepsat, co vám podá.
Samozřejmě, vždy je lepší vědět sám a kontrolovat si to rovnou. Ale příznejme si, kdo se vyzná ve všem?
Víte Romane, těch dokladů kolem mezd a vyúčtování daní skutečně není zase tolik. Já pracuji v malé firmě (do 20-ti zaměstnanců) a taky samozřejmě všem zaměstnancům diktuji, co a jak. Ale snažím se těm svým ovečkám tzv. optimalizovat daňovou povinnost. Ve velkých podnicích jsem se nesetkala s tím, že by mzdová účetní dělala to co já. Ona ale samozřejmě má na starosti mnohem více lidí. Vlastně bych řekla, že pokud pracujete v jakémkoli větším podniku, nezbývá vám nic jiného, než skutečně to prohlášení (mimochodem jsou to pouze čtyři strany, což se mi zdá, že zas tak moc není) přečíst.
Já vím, že se nikdo ve všem nevyzná, to by snad ani nebylo možné, ale své základní by jste měl znát. Nebo alespoň tušit, že to existuje a pátrat po tom. A hlavně, spousta lidí je naučená, že se bezhlavě podepisuje tam, kam mu ukážou.
Je to stejné jako by jste koupil dům, podepsal smlouvu a teprve půl roku po podpisu zjistil, že tam máte rodinu s dětma jako břemeno. Taky budete tvrdit, že jste smlouvu nečetl, protože měla třicet stran a váš právník vám ukázal, kam se máte podepsat ?
V normálním státě to funguje tak, že úřady se starají, aby občan neutrpěl újmu (před časem zde byl např. článek o vyplácení dětských přídavků v Německu, kde byla zmíněna jistá povinnost finančního úřadu vůči daňovému poplatníkovi). V ČBR (Česká Banánová Republika) se stát a úřad starají o to, jak občana co nejvíce okrást. Z čehož logicky vyplývá, že ČBR není normální stát.