Přijdu domů z nákupu a klepnu obsah účetnky do Excelu. Jak položky, tak i ceny. Pak jednoduchou cestou vidím nejenom kolik, ale i za co se utrácí. A když už jsem v tom Excelu, hodím tam i benzín, pojistky, všechny faktury, platby, příjmy a mám to hotový. Mám to v šabloně, takže týdně tomu věnovat tak hodinku a je po problému. Pak je mnohdy zajímavé sledovat, co se stane propojením několika tabulek. Když mám třeba odovolené čas, hodím si křížem příjmy, daně, výdaje a ta výsledovka je docela zajímavá. Ovšem chce to určitou sebekázeň a poctivě tam všechno dopsat a na konci měsíce zkontrolovat podly výpisu.
V Excelu to řeším taky, sice tam nevypisuju úplně všechno, ale mám tam třeba paušální položky na jídlo co utratím za týden. Zapisuju příjmy/výdaje nad 100Kč, jednou týdně vždycky srovnám se skutečným stavem zůstatku.
Příjemné na tomto způsobu hospodaření je, že je hned vidět kolik si můžu dovoil utratit za měsíc, kolik budu mít peněz k dispozici k vybranému datu, sám mám udělaný i jakýsi odhad kde vidím jak bych na tom měl být pět let dopředu.
Při tomto způsobu hospodaření si nějak neumím představit, že se někdo nekontrolovatelně zadluží a pak není schopen splácet. Takhle mám zkrátka kráný přehled co si můžu a co nemůžu dovolit ...
uznavam, ze to muze byt zajimave traveni volnych odpoledni, ale jakmile spolecne prijmy jdou nad padesatku, a procet plateb je netrivialni vyssi cislo, jste v haji!
vetsinu veci platte kartou. a spolu s inter. bankovnictvim, se pres napriklad xml export/import spolu s nejakym gnucash(sw na jednoduche rodinne ucetnictvi) da dostahnout jakesi kontinualni kontroly. ale ty casove naroky jsou dle meho dost vysoke.
to si to radeji jednou zacas zbezne prohlednu a pokud me tam nic nevydesi tak na to vklidu zapomenu a zahodim to...
Ano, "pravý" Excel, Word, atd jsou od Mrkvosoftu. Ale spoustě lidí prostě ty produkty zdarma stačí a pro ně to je Excel, Word a tak je takto (nesprávně) nazývají.
Stejně tak, jako pro některé Internet = Internet Exploder, atd.
jj, mne se (po prvotnim zmapovan i situace s tuzkou a papirem) osvedcuje pearbudget (excelova vec, zdarma ka stazeni na http://pearbudget.com/ ). nejsem si jista, zda to vydrzim delat trvale, ale zatim mi to konvenuje. moje finance jsou v mnohem lepsim stavu nez driv.
Těžko posoudíte, co z daní dostanete zpět.
V Praze to mohou být megalomanské stavby metra, dálnic, obchvatů (je celkem jedno, jestli to zjednodušeně financuje přímo stát nebo "jen" radnice) a podobných vymožeností. Že vám na dědině nepotáhnou 25 let starou, rozbitou asfaltku novým kobercem? Smůla, na dědině je pramálo podnikatelských subjektů a daně jsou stejně přerozdělovány, takže Praha, kde je zapsáno nejvíce firem (a aniž by tam přímo podnikaly) na tom nehorázně vydělává na úkor venkova.
A je fakt, že mnozí z těch, co nejvíc křičí, že kolik to státu na daních zaplatí, jsou ve ztrátě a tudíž nic (nebo donedávna nic) neplatí (-li).
Jelikož se vše nedá hradit ze zdravotního pojištění, část daní dostanete zpět např. ve formě komplikované léčby nějaké těžké nemoci. Pak-li že jste ještě žádnou neprodělal, může se tak v budoucnu stát. Pokud se tak nestane, a vy exnete přirozenou smrtí, tak jen dobře. Za váš neproléčený příděl jistě bude vděčný jiný vážný pacoš.
Nechci nilomu fandit, ale nedávno na čro2 kdosi informoval o tom, že na jednoho Pražana jde ze státního rozpočtu 30.000Kč/rok, naopak na jednoho obyvatele Božího Daru jde 8 Kč.
občanů zbytečné. Na rozdíl od našich vlád její pracující poddaní umí dobře počítat a hospodařit. Rozhodně by si nikdo nenasekal takové dluhy jako socani. Určitě by nikdo doma nehospodařil tak jako Tvrdík v Aerolinkách. A ti co by takové rady potřebovali nemají internet ani účet v bance. S tím by ovšem Džamila měla něco udělat.
Já bych hlavně nechtěl hospodařit stylem ODS. Abych chudým bral a bohatým ještě přilepšoval. Abych platil za kilo masa dvě stovky, když stačí stovka jedna ... Řezník si nemusí vozit zadek v Mercedesu, když si ho nevozí ani daleko záslužnější profese. To samé o domovních vnucovačích čehokoliv, pojišťovácích, bankéřích, celebritách, sportovcích atp. Tihle zlatokopové si sice přijdou na hezké peníze, ale společensky užitečné profese to rozhodně nejsou. Pro lepší pochopení si vemte lidské žití od základů - čím začít, abychom přežili a kde až budou ony zmiňované profese: nejdřív se najíst, napít, oheň, oděv, kam mít složit hlavu před zimou a deštěm ...
Chtěl bych ještě dodat, že se zadlužováním začali Očekávatelé Funkcí a pak ODS. Pro ně bylo všechno čeko-slovenské špatné, přece svět nám leží u nohou a budeme vše dovážet. Tak jsme zlikvidovali spoustu dobrých fabrik, část jsme jich levně rozdali do ciziny, ze kterých pak udělali montovny nebo je jako konkurenci uzavřeli. Přece se tu nebude prodávat relativně levné zboží, když se tu může prodávat i méně kvalitní zboží, ale pro kapitalistu za větší zisk. Slováci za útlum zbrojního průmyslu nám to do smrti nezapomenou ...
:-) "chudým brát a bohatým dávat", to mě vždycky pobaví. Kolik daní zaplatíte ze 100 tis. a kolik z 10? V prvním případě 23669 Kč, ve druhém 456 Kč. To mi nepřipadá příliš spravedlivé. Vám ano? A to nemluvím o SZP.
Ve většině civilizovaných zermí je tomu skutečně tak, že čím vyšší mzda, tím vyšší zdanění. O rovnou daň se pokoušely některé rozvojové státy, s nevalným výsledkem.
Řada lidí klidně uvítá daň 23669, když bude brát čistých 76331 místo čistých 9544.
Až na drobnou skutečnost, že ze 100 tis. Kč je čistá mzda 63 831 Kč a aby mohl dostat 100 tis. Kč hrubého, jen na mzdových nákladech zaplatí zaměstnavatel 135 000 Kč. Zaměstnanec tedy dostane něco málo přes polovinu toho, co stojí zaměstnavatele.
četl jsem tady,že někdo zmiňujete společnost FIO,nevím sice kolik mají klientů,ale obecně pokud by měli tolik zákazníků co ČS,a.s. to je 5 milionů a více,tak nevim z čeho by je měli platit?Pokud mají pět a půl klientů a někde udělají nějaké výnosy na kapitálových trzích,tak při těch nákladech co mají to celkem dobře uplatí.Je třeba spíše srovnávat hrušky s hruškama a né s jablkama.