Hlavní navigace

Názory k článku Hledání nového dodavatele energií: Na co si teď dát pozor u nových smluv?

 • 19. 11. 2021 10:25

  xls

  Rád bych upozornil na tenhle blud: "Zároveň jde ale o produkt, jehož cena je navázána na burzu, takže na sebe přebíráte veškerá rizika cenových šoků a dalšího růstu cen, která by jinak alespoň částečně absorboval dodavatel za vás."

  Představa, že si domluvíte nějaký produkt a dodavatel na něj bude doplácet, je nesmysl. Dodavatel vyjde při fixaci z nějakého horšího scénáře předpovědi ceny, k tomu si přirazí vysoký příplatek za riziko, a kvůli tomu zaplatíte z dlouhodobého hlediska daleko víc než při ceně vázané na burzu, kde platíte tuhle cenu + nějakou fixní marži prodejce, ale ta riziková složka tam není. Fix se může vyplatit pouze v případě razantního neočekávaného růstu ceny - a i v tom případě to nemusí být výhra, protože to mohou dodavatelé zapíchnout, jako to udělali teď.

 • 19. 11. 2021 11:12

  gabinak

  Já poměřovala běžný ceník při smlouvě na dobu neurčitou s produkty navázanými na burzovní ceny. O fixaci na tomto místě nikde nepíšu, ale je to od vás dobrý point v tom, že tam doplním "v porovnání s ceníkem u smlouvy na dobu neurčitou". Dodavatel nebude vypisovat nový ceník pokaždé, kdyby náhodou cena z nějakého důvodu ustřelila mimo standardní nebo předpokládaný vývoj. Samozřejmě, pokud půjde o trend, dodavatel to do ceníku zohlední, ale bude to mít zpoždění i vzhledem k tomu, že změnu musí oznámit nejméně měsíc předem. To zpoždění ostatně bylo nyní i vidět v tom, jak dodavatelé honem vydávali nové ceníky, protože ty starší už cenám neodpovídaly.

  Bohužel, řada dodavatelů se nyní uchýlila k tomu, že nabízí jen fixaci, právě s přirážkou. I o tom, kde se dá najít ceník na smlouvu na dobu neurčitou, budu psát v některém z příštích článků.

  Zdravím, Gábina Hájková

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).