Hlavní navigace

Názor k článku George klíč od České spořitelny pro všechny její klienty. Co když jej ale nechcete? od frr - Před pár dny, tuším v pátek před půlnocí,...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 26. 9. 2019 21:15

  frr (neregistrovaný) 109.202.94.---

  Před pár dny, tuším v pátek před půlnocí, jsem se snažil cosi zaplatit. Pár drobných, o nic nešlo. Přihlásil jsem se, vyplnil formulář pro odešlou platbu, ale v momentě, kdy jsem kliknul na "zaplatit" nebo jak se to tam jmenuje, dostal jsem chybovou hlášku, že "něco se pokazilo". Příjemce platby nechtěl variabilní symbol, tak jsem zkusil nějaký zadat, což nepomohlo. "Něco se pokazilo". nebo snad už "Chyba při autorizaci platby" (nebo tak nějak). Když jsem to ještě dvakrát zopakoval, resp. zkusil jsem to "kolmo" ze seznamu nepotvrzených transakcí, přišla hláška, že mi transakci neodkejvala aplikace George Klíč. Říkám si: doteď jsem potvrzoval SMSkami, co je George Klíč? Rychlý google... aha. Zaprvé jsem si George Klíč určitě vědomě nezapnul, za druhé nemám a nechci smartphone způsobilý pro George Klíč (+data), zatřetí nechci autentikaci mobilní appkou v děravém OS. Prostou SMS hodnotím jako méně rizikovou. Jak jsem tak bloumal v konfiguraci účtu (sem tam nějaké hamburger menu vykouklo), došel jsem k potřebě/nápadu "nakonfigurovat bankovní identitu" (tuším že se ta volba v menu takhle jmenovala) - že snad tam bych si mohl styl autorizace transakcí zvolit. Nojo, ale tam jsem se nedokázal přihlásit. Resp. několikrát mi ten logon dialog přijal login a heslo, jako že dobrý, ale pak mě vykopnul zpátky na login screen. Google našel nějaké užitečné hlášky z online helpdesku, že když zadám heslo třikrát blbě, budu muset na pobočku. Zkusil jsem se vykašlat na ten login do "bankovní identity" a vlézt zpátky na samotného George (kde jsem před pár minutami byl), ale házelo mě to dokola na ten nefunkční login screen - přijal autentikaci a vzápětí mě vykopnul. Při asi desátém pokusu (blížila se půlnoc) se začala objevovat hláška cca "máme nějaký technický problém, zkuste to jindy/později".

  V mém případě se naštěstí ukázalo (v pondělí večer jsem to zkusil znovu) že mi sladký, nedostižný George nezapočítal ty pokusy o login jako vadné (a to jsem si chvíli nebyl jistý, jestli mám správně CapsLock a češtinu. Nešlo by přidat tlačítko "odkrýt datlované heslo"?). Ostatně většinou stejně zadávám oboje přes clipboard. Takže jsem na pobočku nemusel. A potvrzování per-transaction SMSkou funguje dál, tak jako předtím. Fakt nechápu, kde se vzal ten hlod o George Klíči.

  Jako ajtík musím říct, že je to teda materiál. Jako chápal bych, že se o víkendu v noci dělá údržba. V tom případě se má ale jako PRVNÍ VĚC nahodit prázdná homepage s hláškou "je nám líto, George se Vám nyní nemůže věnovat, probíhá upgrade - užijte si víkend" nebo tak něco. Že v tom za jízdy začnou kdesi uvnitř hnít některé dílčí microservices nebo co to, a celé to jde pomalu do kolen, až se nakonec objeví hláška "George se asi pokakal" - to je fakt úroveň.

  Kdo, když ne největší retailová banka v zemi, by měl mít nejvymazlenější retailový internet-banking? ČS nemá dost peněz na pár odborníků na ergonomii a testování UI? Nebo do George nemá ČS co mluvit, a všechno to sem hrne matička Erste? Kterou ČS dlouhá léta drží svými dividendami spolehlivě nad vodou? Takže teď Erste děláme navíc betatestery?

  A k tomu to korporátní sebevědomé drzé čelo všech šéfů, kteří se k tomu oficiálně vyjadřují, a chudáci pěšáci na helpdesku kteří neúnavně chlácholí, přestože císař je evidentně nahý, a to už mnoho měsíců...

  Pokud jsem ze Spořky zatím neutekl, tak především z pohodlnosti - druhak protože u cca jedné banky, kam bych třeba byl ochoten utéct, má už účet žena (a pamatuju kolísání bank v devadesátých letech = děsí mě všechna vejce v jednom košíku) a všechny ostatní banky jsou buď pochybné virtuální instituce bez živého personálu, nebo mají retailový i-banking podobně debilní modernizovaný jako Spořka, nebo na tom nejsou o nic líp s poplatky pro retailového klienta, nebo jsou to podivné skomírající místní expozitury zahraničních matek (nejlépe každé dva roky odprodané a přejmenované) apod. - prostě není zas tak moc kam utíkat, v našem zatuchlém rybníčku. Naštěstí nepotřebuju George obtěžovat nijak často.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).