Hlavní navigace

Fortuna nevyplatí žádnou dividendu

8. 4. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Fortuna zveřejnila včera po skončení obchodování na pražské burze rozhodnutí představenstva firmy ze 2. dubna o tom, že společnost za rok 2014 nevyplatí žádnou dividendu.

Hlavní události

Fortuna nevyplatí žádnou dividendu, snížili jsme naše doporučení z „držet“ na „prodat“.

Předseda dozorčí rady Fortuny odstoupil ze svých pozic ve firmě.

Západoevropské akcie by měly otevřít v blízkosti včerejšího závěru.

Z makroekonomických ukazatelů dnes budou zveřejněny např. únorové maloobchodní tržby v eurozóně. Hlavní událostí ale bude zveřejnění záznamu z posledního zasedání Fedu.

Hliníkárna Alcoa dnes večer tradičně zahájí novou výsledkovou sezónu v USA.

Analytici Société Générale včera snížili doporučení pro akcie francouzské potravinářské společnosti Naturex z „koupit“ na „držet“.

Obchodování na zámořských trzích

Americké indexy včera nenavázaly na silný růst evropských burz a nakonec odepsaly několik desetin procenta. Důvodem mohla být opatrnost před blížícím se začátkem výsledkové sezóny. Pokud se naplní očekávání, mělo by se totiž jednat o nejhorší výsledky za několik posledních let. Dle agentury FactSet by se zisk na akcii u společností v rámci indexu S&P 500 měl letos snížit o 8,2 % a tržby za první čtvrtletí by měly klesnout o 4,2 %. Menší zisky si připsaly jen farmaceutické a energetické tituly.

Noční obchodování na asijských trzích ale již bylo ve znamení růstu. Ten byl nejsilnější na burze v Hong Kongu, která doháněla předchozí zisky akcií kotovaných v Šanghaji. Ostatní asijské indexy většinou přidaly okolo půl procenta.

Fortuna

Fortuna zveřejnila včera po skončení obchodování na pražské burze rozhodnutí představenstva firmy ze 2. dubna o tom, že společnost za rok 2014 nevyplatí žádnou dividendu. Fortuna sice již v březnu avizovala podstatné snížení dividendové politiky, vzhledem k dosavadnímu přístupu každoročně vyplácet 70–100 % zisku je ale z našeho pohledu nulová dividenda šokem. Oproti očekávání navíc Fortuna ve včerejším oznámení uvedla, že přehodnocená dividendová politika bude vyhlášena až po skončení finančního roku 2015.

Dnes ráno jsme v reakci snížili naše doporučení z „držet“ na „prodat“ a naši roční cílovou jsme dali do revize (doposud 130 Kč na akcii). Aktualizaci našeho doporučení a novou cílovou zveřejníme během následujících týdnů.

Účto_tip_změny21

Fortuna včera dále oznámila změnu v dozorčí radě, ze které s účinností k 3. dubnu odstoupil Václav Brož. Důvodem rezignace je odchod V. Brože ze skupiny Penta (majoritní akcionář Fortuny), a proto odstoupil rovněž z pozic ve statutárních orgánech dceřiných společností Fortuny. Jeho nástupce bude navržen na řádné valné hromadě 28. května, do té doby bude pozice předsedy dozorčí rady neobsazena.

Fortuna za poslední rok změnila obsazení několika klíčových vedoucích pozic včetně top managementu, což podle našeho názoru také přispívá k růstu nervozity investorů. Změna v dozorčí radě by ale sama o sobě neměla mít velký vliv na cenu akcií.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).