Hlavní navigace

Mají fondy to nejhorší už za sebou?

4. 5. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Možná, že investoři čekají, až přejde prasečí chřipka, přesto se situace na dluhopisových trzích konečně uklidnila, a to mělo vliv na další fondy. Některé po dlouhých měsících začaly připisovat kladné výnosy. Pozitivní zprávy vůbec v poslední době převažují.

Kratší poslední dubnový týden, navíc bez kompletních dat, ale přesto se zdá, že trendy v (ne)oblibě našich fondů se přece jen jaksi „narovnávají“. Neříkejme hop, ale odliv jen málo přes 100 milionů korun je nejmenší od loňského 15. září, kdy zkrachovali Lehmann Brothers. Ovšem resuscitace fondů peněžního trhu zatím příliš efektivní není, protože z nich stále odchází víc než čtvrt miliardy týdně. Takže jako zachránci týdne se projevily zajištěné fondy s čerstvými 150 miliony korun.

Uklidnění na dluhopisovém hřišti má blahodárný vliv nejen na peněžáky, ale i na vlastní dluhopisové fondy. Neuvěřitelné se tak stalo skutečností – po více než dvou letech je výsledek dokonce kladný, ač jen 7 milionů. Ve statistice však chybí jak OKS Dluhopisový PLUS, tak ISČS Sporobond, tak nejásejme předčasně. S daty je vůbec čím dál větší problém, protože AKAT sice vyhlásil sjednocení reportů na měsíční bázi, ale ty týdenní zatím (proto?) připomínají ementál. Možná i to je důvodem, proč ani smíšené nemají ustláno na Záhořově loži, neboť odliv pouhých 15 milionů je po 8miliardovém průjmu za rok a půl vlastně také historický úspěch.

Podílové fondy v 18. týdnu
Podílové fondy v mil. Kč
peněžního trhu  –263
dluhopisové 7
smíšené  –19
akciové 15
zajištěné 148
Celkem  –112

Zajištěné fondy se možná také již chystají na nábor klientů ať již nových nebo staronových, protože dosud prodeje nových zdaleka nestačily nahradit objemy těch končících. Od začátku letošního roku tak nedokázaly udržet 1,6 miliardy korun.

Pravidelně si nachází pár milionů cestu do akciových fondů, ale v celkové statistice prakticky nehrají roli. Investoři zřejmě čekají na to, až Blesk a Nova přestane blbnout s prasečí chřipkou a začnou doporučovat akciové výnosy. Takový ISČS Sporotrend například vynesl 50 % za tři měsíce, ovšem najít na roce 50% minus není zas takový problém. Bohužel nemáme prodeje ani Sporotrendu, ani ING Českého akciového, takže překvapení není vyloučeno.

skoleni_29_6

Podílové fondy v 18. týdnu

Akciové trhy si skutečně opět polepšily, když převážily pozitivní zprávy – indexy evropské (americké kromě Nasdaq ještě ne) i ten pražský konečně „vyrovnaly“ letošní slzavé údolí, třeba PX si za týden připsal dokonce skoro 7 % a dostal se na úroveň loňského Mikuláše. Od nejhorší bídy 18. února zvládl krásných 40 %. Za duben přidal 17,5 %, ale zda bude nadílka pokračovat i v květnu – toť otázka. Stále se uvažují obě možnosti: jde o býčí trh, anebo jen o piruetku v medvědích rejdech?

Dvě názorové skupiny jsou celkem vyrovnané a je vždy otázka, zda je odstartována dlouhodobá rally, anebo si jen medvědi dali rauchpauzu s pěkně vychlazeným lahváčem. Z nejhorší paniky jsou ale asi trhy venku, alespoň ty finanční, zbytek budou muset odpracovat reálné ekonomiky.

Anketa

Do jakých podílových fondů investujete?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem měsíčníku pro finanční poradce s názvem PROFI PORADENSTVÍ & FINANCE.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).