Hlavní navigace

Názor k článku Finanční krize: vznik, vývoj a předpovědi od Patrik Chrz - Skoro to tak je :( V USA se rozhodli,...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 31. 10. 2008 7:50

  Patrik Chrz
  Skoro to tak je :(
  V USA se rozhodli, že se pokusí zařídit dostupnost bydlení pro každého (což je samozřejmě nesmysl). A tak federální rezervní systém (na nátlak některých politiků) začal snižovat úrokové sazby a peníze bankám přímo "nutil". Ovšem nebylo to úplně zadarmo. Podmínkou k získání těchto "levných peněz" bylo, aby určitá (čím dál vyšší) část půjček šla nízkopříjmovým skupinám, kdy hranice toho nízkého příjmu se neustále snižovala.
  Výsledkem bylo, že hypotéku mohl dostat "opravdu každý" (prostě když banka "vnutila" x peněz nízkopříjmovým klientům, mohla další y peněz výhodně investovat nebo půjčit zajímavějším klientům). Nízké úroky dovolovaly nízké splátky. To způsobilo raketový vzestup cen nemovitostí, na které tak mohly být poskytovány čím dál větší hypotéky.
  No a pak nastalo to, co se dalo čekat - lidé přestali hypotéky splácet. Zprvu proto, že na to neměli (což se dalo čekat, za normálních okolností by hypotéku vůbec nedostali), částečně proto, že po první vlně nucených prodejů začaly ceny nemovitostí klesat a tak bylo výhodnější nechat nemovitost "propadnout", protože částka, která ještě zbývala zaplatit byla vyšší, než cena nemovitosti. (V USA je systém hypoték trochu jiný, než u nás. Tam je hypotéka opravdu "na dům", pokud nemůžete splácet, dům propadne bance a vy jste "čistí". V Evropě je běžně hypotéka na osobu a dům slouží pouze jako zástava. Pokud prodej domu banku neuspokojí, může se hojit na vašem dalším majetku).
  To způsobilo krachy bank a vůbec snížení nabídky peněz na trhu. Lidé a firmy, kteří potřebovali peníze byli nuceni prodávat další svá aktiva (převážně akcie, podílové listy, atd) a to způsobilo pokles jejich hodnoty, prudce poklesla poptávka po zboží a službách (která je hybnou silou americké ekonomiky). V tuto chvíli je opravdu jedinou OKAMŽITOU pomocí opět ty chybějící peníze do ekonomiky napumpovat.
  Samozřejmě by to chtělo přísnější pravidla v půjčování peněz; půjčovat jen těm, u nichž je vysoká pravděpodobnost, že půjčky zaplatí, ale to je dlouhodobý cíl. Krátkodobě je potřeba ekonomiku opět rozhýbat.
  Bohužel to je systém demokracie - každý politik chce být opět zvolen a tak raději prosazuje líbivá opatření (peníze pro všechny) než restriktivní (viz případ Slovenska, které dovedli přísnou rozpočtovou politikou až k přijetí EURa a jak dopadli :( ). Obávám se, že po skončení krize se vše vrátí plus mínus do starých kolejí a za pár let tu máme další krizi :(

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).