Hlavní navigace

Ferratum Bank: půjčky a bankování z mobilu (představení)

10. 5. 2016
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Ferratum Bank
Ferratum Bank nabízí půjčky bez dokládání příjmů. Vše se navíc řeší on-line. Odkud banka je a kdo za ní stojí?

Společnost Ferratum vznikla v roce 2005 ve Finsku, kde ji založil Fin Jorma Jokela. Následně začala společnost poskytovat tzv. mobilní mikropůjčky v rámci Evropy, a to prostřednictvím SMS aplikace. Tyto půjčky se také někdy nazývaly finské půjčky.

Finská půjčka, neboli SMS půjčka či mikropůjčka, je druh půjčky, který je vystaven pouze na krátkou dobu, na menší obnos peněz a často s vysokým poplatkem. Ten může dosahovat i několik desítek či stovek procent z půjčené částky.

Na český trh vstoupila společnost jako Ferratum Czech v květnu 2007 a začala zde tyto půjčky poskytovat jako nebankovní subjekt. V roce 2012 požádala o bankovní licenci a tu získala na Maltě od Malta Financial Services Authority. Vzhledem k tomu, že Malta je součástí Evropské unie, má na základě této licence společnost Ferratum právo poskytovat své služby jako banka v rámci celé Evropské unie.

V současné době je Ferratum Bank součástí skupiny Ferratum Group a své služby poskytuje ve 23 zemích. Ferratum Bank se zaměřuje primárně na poskytování půjček. Ferratum Group kromě toho ale provozuje i platební řešení FerBuy.

Banka se prezentuje jako čistě on-line banka. Vše, co budete potřebovat řešit, bude probíhat prostřednictvím telefonu nebo přes internet.

Půjčky především

Jediná produktová nabídka, kterou v České republice banka nabízí, jsou půjčky. A to mikropůjčky a spotřebitelské úvěry v nízkých částkách do výše max. 25 000 Kč. Pokud si chcete vzít půjčku u Ferratum Bank, nemusíte chodit na pobočku, vše se řeší on-line, a to následovně.

Ve formuláři na webu banky si vyberete částku, kterou si chcete půjčit, a dobu splatnosti. Následně obdržíte SMS o schválení či zamítnutí půjčky. Banka schvaluje a zamítá půjčky 24 hodin denně, takže SMS byste měli obdržet do 10 minut. Pokud vám byla půjčka schválena, přijde vám půjčená částka na bankovní účet a vy obdržíte fakturační údaje k následnému splácení půjčky. A to buď SMSkou, nebo e-mailem.

Jestliže si u banky berete půjčku poprvé, ještě před schválením či zamítnutím vám zavolá pracovník zákaznického servisu a bude chtít vaši žádost ověřit.

Půjčky banka poskytuje bez dokládání příjmů, ale v někdy vás v rámci posuzování může požádat o nějaké dokumenty. Jediné, co v žádosti o půjčku dokládáte vždy, je oskenovaná přední a zadní strana občanského průkazu.

Ferratum Micro – mikropůjčka

Pod názvem Ferratum Micro nabízí banka mikropůjčku. To znamená, že půjčenou částku musíte vrátit do 30 dní, jinak vám začnou nabíhat úroky z prodlení. V rámci ní vám banka půjčí libovolnou částku od 500 Kč do 10 000 Kč. Částka, kterou si chcete půjčit, musí být pouze zaokrouhlená na celé stokoruny. Vy si pak sami zvolíte délku doby splatnosti, a to od 7 do 45 dní. Podle toho se také odvíjí výše RPSN, roční úrokové sazby a výsledná částka, kterou bance zaplatíte.

Na změny a výše výsledné částky v případě, že si půjčujete 5000 Kč, se můžete podívat v tabulce.

Půjčka Doba splatnosti Roční úroková sazba RPSN Výsledná částka
5000 Kč 30 0 % 0 % 5000 Kč
5000 Kč 31 400,32 % 3037 % 6700 Kč
5000 Kč 40 392,38 % 2515 % 7150 Kč
5000 Kč 45 389,33 % 2304 % 7400 Kč

U každé částky se ale jednotlivé úrokové sazby liší. V případě, že si půjčíte 10 000 Kč se splatností 7 dní, zaplatíte poplatek 1000 Kč, roční úroková sazba bude činit 521,43 % p.a., RPSN bude 14 299 % p.a. a celkem zaplatíte 11 000 Kč. Konkrétní výši výsledné částky včetně úroků a poplatků si můžete spočítat v kalkulačce na webu banky.

Dobu splatnosti půjčky si můžete i prodloužit, ovšem za poplatek. Poplatky má banka uvedené na svých stránkách, a to vždy podle toho, jakou částku jste si půjčili a o kolik dnů si přejete půjčku prodloužit.

Flexi půjčka

Dalším produktem, který banka nabízí, je flexi půjčka Ferratum Credit. V rámci ní si můžete půjčit jakoukoli částku mezi 2000 Kč a 25 000 Kč, která je zaokrouhlená na 500 Kč. U této půjčky je RPSN fixní. Ať už si půjčíte jakoukoli částku, RPSN bude vždy 166,17 % p.a.. Fixní je i denní úrok, který činí 0.2833 %.

Liší se pouze poplatek za čerpání, a to v závislosti na částce, kterou si půjčujete. Poplatek se pohybuje mezi 5 a 70 Kč. Pokud však čerpáte půjčku poprvé, poplatek platit nebudete.

V tomto případě se jedná o jakýsi kontokorent, který u banky máte a můžete jej čerpat až do výše 25 000 Kč. I pokud nemáte předchozí čerpanou částku splacenou, můžete požádat o nové čerpání, pokud je vše v limitu.

Bance musíte splácet alespoň 1× za 30 dnů. Výše splátky se liší od půjčované částky.

Spotřebitelský úvěr

Banka také inzeruje nabídku na spotřebitelský úvěr Ferratum Plus, o který ale v současné době není možné zažádat.

Ferratum Bank nabízí své služby ve 23 zemích světa. V roce 2015 měla banka 3 700 000 založených účtů, což je téměř dvojnásobek než počet založených účtů v roce 2013. Majoritním vlastníkem je zároveň její zakladatel, Jorma Jokela, který vlastní 57,32 % firmy. Zisk banky před zdaněním činil v roce 2015 12 419 000 EUR.

Stačí nedlužit

Půjčku si v bance můžete vzít v případě, že vám je mezi 21 a 85 lety. Na ničem jiném bance nezáleží. Půjčku dostanete i jako podnikatel, osoba na mateřské či rodičovské dovolené, senior atd. Jedinou podmínkou je, abyste u Ferratum Bank měli své půjčky splaceny a nic jí nedlužili.

Do registru dlužníků banka nenahlíží a půjčí vám i v případě, že máte záznam v trestním rejstříku. Nepůjčuje pouze cizincům.

Vývoj akcií

Akcie Ferratum Bank se v současné době obchodují na Frankfurtské burze, a to pod identifikačním kódem ISIN – FI4000106299. Při uvedení na burzu se začaly obchodovat při ceně 18,08 EUR. Zde se můžete podívat, jak se akcie banky vyvíjely za poslední rok.

Vývoj akcií Ferratum Bank za poslední rok.
Autor: Google Finance

Vývoj akcií Ferratum Bank za poslední rok.

K 9. květnu 2016 se hodnota akcií pohybuje okolo hodnoty 21,01 EUR za akcii. V lednu 2016 však měly akcie vyšší hodnotu, a to i 30,97 EUR. Nejnižší hodnotu pak měly akcie v říjnu 2015, kdy se jejich cena pohybovala okolo 20 EUR.

FerBuy

Součástí skupiny Ferratum Group, do které spadá i Ferratum Bank, je také platební řešení FerBuy. To funguje na principu, kdy si na e-shopu vyberete zboží, a pokud tento e-shop spolupracuje s FerBuy, máte možnost zaplatit zboží do 14 dnů od doručení, nikoli už při převzetí či předem prostřednictvím platební karty.

V rámci 14denního limitu máte možnost za zboží zaplatit a neplatit žádné úroky. Pokud ale platíte za zboží prostřednictvím splátek, obdržíte měsíčně výpis z účtu, který máte na FerBuy zaregistrovaný, a ten již zahrnuje i úrok. Ten je kalkulován z vašeho otevřeného zůstatku.

dan_z_prijmu

Celá banka na dlani

Do budoucna chystá banka veškeré aktivity poskytovat přes mobilní telefon. Základní služby banky by měly být bez poplatku a půjčky či jednotlivé produkty by mělo být možné sjednat pouze prostřednictvím mobilní aplikace. Transakce by zároveň mělo být možné provádět v několika měnách.

Tím hlavním, na co se tak banka chce zaměřit, jsou služby poskytované na platformě pro mobilní telefony.

Autor článku

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).