Hlavní navigace

Fed jako hlavní tahák dnešního dne

14. 6. 2017
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Isifa.com
Investoři dnes budou sledovat zasedání americké centrální banky. Ta by měla s 97% pravděpodobností zvýšit úrokové sazby, zajímavé pak budou komentáře k možnému snižování bilanční sumy Fedu, které by mohlo být odstartováno na konci letošního roku.

Hlavní události

ČNB přitvrdila a zvyšuje proticyklickou kapitálovou rezervu z 0,5 % na 1,0 %.

ČEZ odhaduje, že návratnost projektů větrných elektráren ve Francii bude mít skupina zajištěnou při třetině plánovaného výkonu.

Futures na Stoxx50 ukazují na mírný růst západoevropských akcií na počátku seance.

Dnes nás ve Spojených státech čeká celá řada zajímavých makroekonomických ukazatelů. Dočkáme se spotřebitelských cen a maloobchodních tržeb. Večer pak bude americká centrální banka komentovat stav ekonomiky a měla by zvýšit úrokové sazby. Zajímavé budou i informace o možném snižování bilanční sumy Fedu. V Evropě bude zveřejněna průmyslová výroba za celou eurozónu a finální spotřebitelské ceny z Německa.

Obchodování na zámořských trzích

Americký akciový index S&P 500 včera vystoupal na svoje nové historické maximum, když si polepšil o půl procenta. Nejvíce rostoucím sektorem se stali těžaři a zpracovatelé komodit (+1,3 %), když k růstu přispěli všichni zástupci tohoto segmentu v rámci indexu S&P 500. S odstupem je pak následovaly informační technologie (+0,7 %). Jako jediné zakončily v červeném telekomunikační společnosti, které přišly o jedno procento své hodnoty. Obchodní aktivita byla celkově průměrná, byl však patrný výrazně vyšší zobchodovaný objem u technologických a průmyslových titulů.

V asijsko-pacifickém regionu se dnešním vítězem staly opět akcie obchodované v Austrálii, když tamní index si připsal přes jedno procento. Ostatním trhům se tak jednoznačně nevedlo, a tak ze ziskových parketů stojí za zmínku jen Indonésie s půlprocentním růstem. Čínský trh dnes ztrácí, když index CSI 300 odevzdává 1,4 %. Nedařilo se především akciím finančních domů a realitních developerů. Svoji roli sehrály i akcie některých bankovních domů, které se dnes obchodovaly poprvé bez nároku na dividendu.

Investoři dnes budou sledovat zasedání americké centrální banky. Ta by měla s 97% pravděpodobností zvýšit úrokové sazby, zajímavé pak budou komentáře k možnému snižování bilanční sumy Fedu, které by mohlo být odstartováno na konci letošního roku. Dnešní inflace by měla přinést překvapení v podobě nižších čísel podobně jako v předchozích dvou měsících. Nižší inflační vývoj by mohl znamenat, že Fed by nemusel pospíchat s utahováním měnové politiky. Náznaky pomalejšího růstu inflace v projevu Janet Yellen, který je však na druhou stranu způsoben především cenami energií, by se mohly na akciových trzích projevit spíše pozitivně.

Bankovní sektor

Česká národní banka na základě provedených zátěžových testů zvýšila regulatorní požadavek proticyklického polštáře z 0,5 % na 1,0 % s platností od července 2018. Ve své poslední zprávě o finanční stabilitě uvedla, že za hlavní riziko považuje pokračování roztáčení spirály mezi cenami nemovitostí a úvěry na jejich pořízení. V minulosti již centrální banka zavedla některá doporučení ohledně poskytování hypoték a včera je dále zpřísnila a rozšířila i na spotřebitelské úvěry.

skoleni_13_10

Pro banky se jedná o nepříznivou zprávu, nicméně na druhou stranu jsou schopny vyššímu požadavku vyhovět díky jejich vysoké kapitálové vybavenosti. Pro banky obchodované na pražské burze není z tohoto důvodu potřeba rychle obstarávat dodatečný kapitál nebo začít snižovat výplatu dividend.

ČEZ

Člen představenstva Tomáš Pleskač uvedl, že návratnost investice do francouzských větrných parků bude mít společnost zajištěnou, i když postaví jen třetinu plánovaného výkonu. Dle něj může ČEZ postavit až sto megawattů, nicméně předpokládá, že se mohou objevit problémy, které výstavbu plného výkonu nedovolí. Energetická skupina se po Německu a Francii dále poohlíží po projektech v Belgii nebo Nizozemsku. Silný potenciál spatřuje u mořských větrných elektráren. Zde by se do roku 2030 mohla zvýšit kapacita až na pětinásobek a mohly by pokrýt až čtvrtinu evropské spotřeby elektřiny.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).