Hlavní navigace

Fed a ECB spouští studenou sprchu

Autor: Shutterstock
Jan Bureš

Konec uplynulého týdne přinesl na trhy rychlou změnu počasí. Jako kdyby se investoři chtěli všeho zbavit. Trhy čekaly od hlavních centrálních bank asi příliš mnoho a jsou nuceny svá očekávání přehodnocovat.

Konec uplynulého týdne přinesl na trhy rychlou změnu počasí. Jako kdyby se investoři chtěli všeho zbavit. Akcie v USA propadly o 2,5 %, ropa o 4 % a výnosy dluhopisů vzrostly v USA i v Německu přibližně o 8 bps. Výnos německého desetiletého bundu se tak poprvé od července dostal do kladných vod. Co se vlastně stalo?

cestovko

Jednoduše řečeno, trhy čekaly od hlavních centrálních bank (Fedu, ECB) asi příliš mnoho a jsou nuceny svá očekávání přehodnocovat. Mario Draghi po zasedání ECB v uplynulém týdnu jasně řekl, že se o natažení tisku peněz (QE) zatím s kolegy vůbec nebavil. To bylo pro část trhu nepříjemné překvapení, protože konec QE je plánovaný již za zhruba šest měsíců. V USA zase nehledě na poslední zhoršení podnikatelské nálady centrální bankéři spíše dál připravují trhy na blížící se růst sazeb. Eric Rosengren z bostonského Fedu (jedna z velkých holubic) řekl, že inflace postupně roste a pokud by Fed rezignoval na utahování měnové politiky, současné oživení by spíše zkrátil a ohrozil. Jeho slova definitivně v pátečním obchodování spustila “studenou sprchu”, kterou nezvládly zastavit ani mírnější komentáře jeho kolegy Daniela Tarulla. Co čekat dál?

Je týden před klíčovým zasedáním Fedu a trhy se primárně budou dívat do USA. Nejprve na další vystoupení centrálních bankéřů – dnes bude klíčové vystoupení vlivné (hlasující) holubice Laely Brainardové. V dalším průběhu týdne sehraje důležitou roli výsledek srpnového maloobchodu a především inflace – pokud jádrová inflace zůstane stabilní a celková lehce vzroste, mohl by být Fed spokojený. Celkově tak podle nás zdá se trhy ochotu Fedu jít již v září nahoru se sazbami stále podceňují – i když sázky na konci týdne vrostly, zářijový růst sazeb má podle trhů stále pravděpodobnost “pouze” 30 %. Krátký konec americké křivky tak může teoreticky jít ještě vzhůru. Na delším konci jsou zranitelnější podle našeho názoru spíše dluhopisy v eurozóně. Zvlášť pokud v září poskočí výrazněji vzhůru inflace (náš odhad 0,5 %, dozvíme se až na konci měsíce).

Našli jste v článku chybu?