Hlavní navigace

Experiment s Lindou a o příliš mnoha detailech

9. 7. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Dneska jedna poznámka k prognózám. Ale než se k nim dostaneme, tak uděláme malou odbočku k Lindě.

Tento text je rozšířenou verzí sloupku napsaného pro Lidové noviny

Dneska jedna poznámka k prognózám. Ale než se k nim dostaneme, tak uděláme malou odbočku k Lindě. Představte si, že o ní víte následující: „Linda má třicet jedna let, je svobodná, přímočará a velmi chytrá. Vystudovala filozofii. Jako studentka se intenzivně zabývala otázkami diskriminace a sociální spravedlností a také se zúčastňovala protijaderných demonstrací.“ Váš úkol je říci, který z následujících dvou popisů je pravděpodobnější. Za prvé, Linda je bankovní úřednice. Za druhé, Linda je bankovní úřednice a je aktivní ve feministickém hnutí. Zkuste si to. Správně tušíte, že v tom je zádrhel. A když vám prozradím, že autory tohoto experimentu je Amos Tversky a Daniel Kahneman, dva nejvýznamnější behaviorální ekonomové, tak začnete tušit jaký.

skoleni_4_3

V jejich opakovaných experimentech 85–90% lidí odpovědělo, že pravděpodobnější je druhá varianta. Tedy že Linda je bankovní úřednice a je aktivní ve feministickém hnutí. Přitom je tato odpověď logicky méně pravděpodobná. Je přece více pravděpodobné, že bude jenom bankovní úřednice. Pokud pro Lindu platí druhá varianta, tak platí i ta první. Naopak to není. Nicméně detaily z popisu Lindy změní naše vnímání pravděpodobností. Prostě nám více sedí druhá možnost. A i když si uvědomíme, že to není správně, tak se nám stejně příčí odpovědět správně. Hlavě nám totiž něco říká „Nemůže být jen bankovní úřednice, přečti si znovu ten popis!“ Často se snažíme vytvořit co nejucelenější popis, příběh.

„Nejucelenější příběhy nejsou nezbytně pravděpodobnější, nicméně jsou uvěřitelné a představy celistvosti, uvěřitelnosti a pravděpodobnosti se v mysli nepozorného člověka snadno zamění“, říká Kahneman. A právě tvůrci prognóz se často chytí do této pasti, kdy zamění uvěřitelnost za pravděpodobnost. Přidáváním podrobností do prognózy se sice tato prognóza stává uvěřitelnější, protože má celistvější příběh. Ale logicky se stává méně pravděpodobnou.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).