Hlavní navigace

Evropským ekonomikám se nedařilo

9. 8. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Z Evropy přicházejí data, která příliš optimismu nevyvolávají

Nic moc data z Německa – průmyslová produkce klesla m/m o 0,9%, 3M průměr temp za 2Q bylo –0,5% m/m. Export se zatím relativně drží, import klesl o 3% mm v červnu (3M ø –0,5% m/m), což naznačuje, že zahraniční obchod růstu i ve 2Q12 pomáhal. Bohužel ale PMI i IFO naznačují mnohem strmější pokles aktivity v průmyslu (což byl hlavní motor oživení v minulých dvou letech) v dalších měsících. To není dobrá zpráva ani pro ČR. 

Společně s nevalnými daty ze Španělska (10. pokles průmyslu po sobě, –6,3% r/r v 06/12), z Itálie (včera HDP za 2Q –2,5% r/r) a úterními daty za objednávky v Německu (-1,7% m/m v 06/12) tak německá průmyslová produkce ukazuje na další zhoršování se situace v EMU. Zůstává tak v platnosti 1) naše predikce EMU pro letošek (-0,6%) 2) náš názor na pokles sazeb ČNB (minimálně o 25 b.b., dost možná na nulu. QE? Může být, i když na to je ČNB možná příliš konzervativní…). Zatím se sice český průmysl relativně drží, německé IFO a zejména PMI však naznačují, že tomu tak nebude dlouho. Německé IFO ukazuje na pokles českého průmyslu až o 4% r/r v dalších měsících. 

Čínská data rovněž slabá – inflace se dostala na 30M minimum, hodně pod oficiální cíl 4%. To ve světle slabších dat za průmysl ukazuje, že Čína pravděpodobně přistoupí k uvolnění měnové politiky. 

 V ČR včera nezaměstnanost, 8,3%, o 0,1 p.b. horší než před rokem – trh práce tak v podstatě stagnuje a od předkrizových hodnot je stále velice vzdálen. Nečekáme v dalších čtvrtletích žádné zlepšení, spíše naopak – reálná ekonomika nahrává mírnému zhoršení míry nezaměstnanosti v příštích čtvrtletích. 

dan_z_prijmu

Dnes v ČR inflace – bez dopadu na trh či ČNB. Poptávková inflace zůstane bez změny (a negativní), zbytek ČNB zas tolik nezajímá. 

 Kačka stále kolem 25,1, PLN včera posílil zpátky ke 4,06 (z 4,10). 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).