Hlavní navigace

Evropské reality přitahují investory

29. 5. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Evropský realitní trh od loňského roku zažívá výrazné zlepšení, které pokračovalo i během začátku toho letošního, když sektor evropských realit výrazně předčil vývoj celého trhu.

Evropský realitní trh od loňského roku zažívá výrazné zlepšení, které pokračovalo i během začátku toho letošního, když sektor evropských realit výrazně předčil vývoj celého trhu. Segmentu pak jednoznačně vévodily německé reality. Realitní sektor prošel výrazným poklesem v období krize, nicméně od té doby se situace stabilizovala a v poslední době zaznamenává známky postupně se zlepšujících trendů.

legislativni_zmeny_21

Jedním z hlavních ukazatelů realitního sektoru je vývoj LTV, tedy poměru objemu poskytnutých úvěrů vůči hodnotě nemovitostního portfolia. Ten se v pokrizovém období v eurozóně víceméně stabilizoval nad úrovní 40 %, pro následující roky očekáváme jeho pokles. Důvodem je především předpokládaný nárůst cen nemovitostí, který bude rychlejší než zvyšování dluhu. Z průzkumů mezi firmami vyplynulo, že firmy rovněž využívají financování přes emisi vlastního kapitálu, což poměr LTV implicitně také snižuje. Uvolněná měnová politika pak přináší nižší náklady na financování, které se projevují v celkové nižší dluhové službě firem.

Přestože výkonnost tohoto sektoru byla v uplynulých kvartálech více než skvělá, s ohledem na nákupy dluhopisů Evropskou centrální bankou, které by měly vést k tlakům na pokles výnosů a sazeb, a očekávané hospodářské oživení by mohlo příznivé prostředí pro realitní trh nadále přetrvávat. Jedním z argumentů jsou právě nižší náklady na financování, jiným pak snaha investorů hledat zajímavý výnos a globálně diverzifikovat svá portfolia. Dalším faktorem, který by mohl povzbudit zájem o akcie realitních firem, je stále velmi slušný dividendový výnos, který pro letošní rok očekáváme v průměru okolo 3,5 %.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).