Hlavní navigace

Evropské akcie zahájily týden silným růstem

Josef Němý

Západoevropské akciové indexy dnes silně rostou, v některých případech i o více než 3 %.

 Investoři totiž sází na to, že se Řecko na poslední chvíli dohodne s věřiteli a unikne bankrotu. Tamní akciový index ASE proto vyletěl skoro o 10 % a ve většině západoevropských zemí se daří bankovním titulům. Vysoké zisky zaznamenal také telekomunikační sektor, a to především díky konsolidaci ve Francii, která dnes přináší dvojciferné zisky akcií Bouygues nebo Iliad.

dan_nemovitost

Americké burzy zatím posilují o necelé procento, když vedle dobré nálady z Evropy podporují zámořské akcie lepší než očekávané údaje z trhu nemovitostí (květnové prodeje existujících domů byly nejvyšší od roku 2009) i zprávy z oblasti akvizic. Dnes vystoupaly akcie firem Cigna (+6 %) a Williams Cos. (dokonce +24 %), které shodně odmítly nabídky na převzetí.

Pražská burza vstoupila do nového týdne růstem o 1,4 %, když největším tahounem byly akcie Erste Group (+4,8 %). V souladu s vývojem v západní Evropě se dařilo i zbývajícím finančním titulům, z velkých emisí naopak navzdory dopolednímu růstu nakonec o půl procenta oslabily akcie ČEZ.

Našli jste v článku chybu?