Hlavní navigace

Evropská jádrová inflace se posune na své roční maximum

28. 4. 2017
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Slabý růst HDP v prvním čtvrtletí by měli dnes oznámit statistici ve Spojených státech. Ve Francii se naše obavy o slabý růst potvrdily již ráno. V obou zemích se však jedná pouze o dočasný stav a v průběhu nadcházejících kvartálů by měly hospodářské dynamiky v těchto zemích zrychlit.

Po včerejším překvapení z Německa, kde ceny vzrostly rychleji, než jsme předpokládali, očekáváme, že i za celou eurozónu cenový růst za duben zrychlil. Nahoru šla zejména jádrová inflace. Nervozitu dnes bude zvyšovat vyjednávání o americkém dluhovém stropu. Aby američtí úředníci v pondělí nastoupili do práce, je potřeba, aby tamní zákonodárci rozhodli do neděle.

Americký HDP na začátku roku rostl pomalu

Zdá se, že na slabší HDP v USA v prvních čtvrtletích bychom si již měli začít zvykat. Stejně jako v posledních letech nás totiž i letos dynamika americké ekonomiky v prvním kvartále zpomalí. Slabší výkon předvádí zejména soukromá spotřeba. Domníváme se, že za nižšími výdaji domácností do velké míry stojí vyšší teploty v lednu a únoru, které snížily potřebu vytápění. Spotřebitelská důvěra je silná a zaměstnanost nadále roste, a proto se domníváme, že zvolnění spotřeby je pouze dočasné. Ostatní složky HDP by měly jeho dynamiku podpořit. Celkově horší číslo by nemělo změnit postoj Fedu. Stále očekáváme, že letos ještě dojde ke dvojímu zvýšení sazeb.

Inflace v eurozóně v dubnu podle našeho odhadu přidala na 1,8 %. Celková inflace dostala impulz v podobě vyšších cen pohonných hmot, které reagovaly na oživení ceny ropy Brent na světovém trhu. Naopak ceny potravin korigují své skokové zvýšení ze začátku roku. V jádrových cenách se výrazně projevuje sezónnost spojená s velikonočními svátky. Velikonoce zvyšují ceny ve službách a jejich načasování způsobuje výkyvy v celkové inflaci. Vloni totiž svátky vyšly na březen, zatímco letos připadly na duben. Jádrová inflace se tak v dubnu podle našeho odhadu dostala na 1 %, což je nejvyšší hodnota od března 2016.

Francouzská inflace za duben by měla zůstat stabilní již třetí měsíc v řadě. Mírné zrychlení očekáváme v letních měsících, nicméně oživení jádrové složky inflace bude velmi pomalé.

Američtí zákonodárci musí v průběhu dneška nebo víkendu najít shodu na zvýšení dluhového stropu. Pokud se nedohodnou, od pondělí budou v USA financovány jen ty nejnutnější veřejné instituce a drtivá většina úředníků by zůstala doma na neplaceném volnu. Do vyjednávání vstupují spory ohledně reformy zdravotnictví i diskuze ohledně financování zdi na hranicích s Mexikem. Domníváme se ale, že k dohodě nakonec dojde.

ECB stále shlíží na ekonomiku z holubičí perspektivy

Guvernér ECB Mario Draghi včera na tiskové konferenci potvrdil holubičí postoj ECB. Jeho projev byl v podstatě stejný jako v březnu, což napovídá tomu, že trhům nechtěl podsunout dojem, že se postoj ECB jakkoliv posunul. Ačkoliv se hodnocení rizik mírně zmírnila, ECB je i nadále hodnotí jako protiinflační, když souvisí zejména s vývojem v globální ekonomice. Prezident ECB v současnosti nevidí důvod diskutovat o krocích souvisejících se koncem nestandardních opatření. Čas na tuto diskuzi podle něj nastane, až si ECB bude jistá, že inflace je na cestě k dlouhodobému dosahování cíle ECB.

Německá inflace za duben byla rychlejší, než trhy očekávaly, a vedla nás i k revizi našeho odhadu cenového vývoje za celou eurozónu. V Německu překvapil cenový růst zejména v sektoru služeb (hlavně kvůli efektu Velikonoc), ke kterému se přidal i růst nájmů. Ceny energií zůstaly beze změny, zatímco ceny potravin pokračovaly v korekci vysokého růstu ze začátku roku.

Podobně jako v USA ani Francie nevstoupila do roku 2017 ve velkém stylu. Přestože vpředhledící indikátory naznačovaly velmi dobrou dynamiku, Francie vykázala růstu pouze o 0,3 % q/q. Brzdou podle ekonomů SG byl zahraniční obchod, který odráží problémy výrobce letadel Airbus. Slabší ale byla i soukromá spotřeba a investice. Domníváme se nicméně, že ve Francii je nižší růst pouze dočasný a ekonomika by měla zrychlit ve druhém a třetím čtvrtletí.

skoleni_29_6

Polskou inflaci zrychlily Velikonoce

Předběžný odhad polské inflace by měl v dubnu ukázat na mírné zrychlení cenového růstu na 2,1 % y/y. V Polsku se efekt Velikonoc projevil zejména zdražením potravin a právě tato položka stojí za dočasným zrychlením inflace. Do dalších měsíců očekáváme zvyšování cen pohonných hmot, které by měly postupně tlačit meziroční inflaci výš.

Koruna poprvé od konce závazku uzavřela nad 27 CZK/EUR
Na domácím trhu včera převládala prodejní nálada. Investoři se snažili prodávat koruny a její kurz se tak posunul ke slabším hodnotám. Zespodu se tak několikrát dotknul hladiny 27 korun, která nyní tvoří významnou hladinu odporu. Nakonec kurz domácí měny uzavřel nad touto hodnotou na 27,03 CZK/EUR. Polský zlotý i maďarský forint včera měly naopak tendenci k mírnému posilování.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).