Hlavní navigace

Evropa na cestě k vyšším maržím

3. 7. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Odhady hospodářského růstu pro eurozónu pro letošní a příští rok se od začátku letošního roku zlepšují, zatímco v případě americké ekonomiky je to spíše naopak.

Tento nesoulad hospodářských cyklů, který v minulosti nahrával Spojeným státům, by se však mohl začít otáčet ve prospěch starého kontinentu.

V pokrizovém období evropská ekonomika zažívala jen velmi pozvolný a postupný hospodářský růst, který nutil podniky ke snižování marží, a to i na nižší úrovně než v období nejhoršího propuknutí hospodářské krize v roce 2009. Ty se dokonce v roce 2014 dostaly na 11leté minimum. Zisky evropských firem se nacházejí v průměru o 13 % níže, než byl vrchol v roce 2008, zatímco úroveň amerických je o 32 % výše. 

Očekávaná zvyšující se ekonomická aktivita by měla v budoucnu vést i k otočení tohoto negativního trendu a obnovit tak růst provozních marží evropských podniků. 

Mezi sektory s největším potenciálem k růstu z pohledu marží lze zařadit stavební materiály, které doposud trpěly slabou poptávkou, ale s hospodářským růstem by mělo dojít k oživení zájmu o produkty v tomto sektoru. Dlouhodobě nejnižší provozní marže zaznamenaly v loňském roce i maloobchodní řetězce, kterým by do karet nyní mohla hrát klesající deflační rizika. Ke zlepšení by mohlo dojít i v sektoru IT služeb a v dlouhodobějším horizontu i u ropného odvětví.

V rámci teritoriálního rozložení mezi země s nejnižšími provozními maržemi patří Portugalsko, Itálie nebo Španělsko. Naopak v případě exportně zaměřeného Německa, kterému pomáhá slabé euro, je prostor pro vyšší růst marží kvůli mzdovým vyjednáváním velmi omezený.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).