Hlavní navigace

Evropa a USA si nic nedarují. Vzájemně do sebe rýpou za špatnou ekonomickou situaci

12. 9. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Spojeným státům hrozí snížení ratingu. Německý ministr financí toho neváhal využít aby USA vrátil rýpnutí za špatný dopad na světovou ekonomiku.

Událostí dne bude rozhodnutí německého ústavního soudu o tom, zda fond ESM a pravidla fiskálního kompaktu jsou v souladu s německou ústavou. Obecně se očekává, že padne souhlasné stanovisko. V opačném případě by to znamenalo tvrdou ránu pro záchranu eura. Už včera soud odmítl žádost jednoho německého poslance, aby soud odsunul své rozhodnutí. Argumentoval tím, že čerstvé oznámení ECB, že bude nakupovat státní bondy v součinnosti s ESM, de facto mění dosah tohoto fondu a tím i pravidla celé hry.

Neméně zajímavý ale bude návrh podoby bankovní unie, kterou dnes představí předseda EK J. M. Barroso ve své zprávě o stavu unie v Evropském parlamentu. Kromě společného dohledu nad bankami EMU (a dalších zemí EU, které se budou chtít přidat), by měl návrh obsahovat i vznik fondu pro banky v potížích (konsolidační banka) a systém pojištění vkladů.

S novou představou přišel španělský premiér Rajoy. Rád by Španělsko zapojil do plánu ECB na nákup bondů aniž by oficiálně požádal o bailout. Chce tak uniknout vynuceným zásahům do rozpočtu. Přesně tomuhle se ECB chtěla vyhnout a proto si jako podmínku dal zapojení ESM (případně EFSF), aby předmětná vláda byla pod dostatečným tlakem k prosazování reforem.

V očekávání kladného stanoviska německého soudu a rostoucí pravděpodobnost QE3, které by zítra mohl oznámit Fed, posilovalo euro k dolaru, aktuálně je na 1,287. Na vlně optimismu se ale svezly i regionální měny. Koruna se k euru dostala na roční maximum 24,30. Podobně k dolaru posílila na 18,90, kde byla naposledy letos v dubnu. Už jsme tak jen kousek od dosažení cíle našeho doporučení (18,50).

Obchodní deficit USA v červenci o něco málo narostl. Jde o důsledek slabších exportů do EU a nového rekordu dovozů z Číny. Deficit 42 mld. USD je i tak o něco nižší než se čekalo (44 mld.).

Agentura Moody’s okomentovala možnosti dalšího vývoje amerického ratingu. Svůj výhled je připravená změnit z negativního na pozitivní, pokud jednání ohledně rozpočtu na příští rok povedou k dohodě, která zajistí stabilizaci a následný poklesu poměru dluhu k HDP. V opačném případě bude následovat downgrade.

V této souvislosti si německý ministr financí Schäuble rýpnul do USA, když vyjádřil obavy o udržitelnost jejich vládního dluhu a jeho dopad na globální ekonomiku. Jde evidentně o reakci na výroky, které zaznívají opačným směrem a vyzývají Evropu k odvážnějším krokům, právě s ohledem na dopad na světovou ekonomiku.

Čínský premiér Wen Ťia-pao se snažil trochu zmírnit pesimismus, který převládl po sérii horších dat. Podle něj je čínská ekonomika na dobré cestě ke splnění letošního cíle (růst 7,5%).

Dnes bude v Maďarsku zveřejněn záznam z posledního zasedání centrální banky. Mohl by přinést více informací o tom, co stálo za nečekaným rozhodnutím snížit úrokové sazby.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).