Hlavní navigace

Eurozóna roste, ale nezrychluje

22. 4. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
I v dubnu mezi podnikateli v eurozóně kvete spíše dobrá jarní nálada. Index podnikatelské nálady PMI zůstal bez výraznějších změn na 53,1 bodu, průmysl kosmeticky poklesl (na 51,5), zatímco nálada v sektoru služeb se lehce vylepšila.

Index PMI ukazuje na růst ekonomiky v prvním a druhém kvartále okolo 1,6%, tedy lehce nad očekáváním trhů, ale na mírné zpomalení v průběhu druhého kvartálu. Takové zprávy pravděpodobně nebudou stačit euru k tomu, aby se na frontě s dolarem vrátilo do ofenzivy.

Vazba podnikatelské nálady PMI na HDP.
Autor: Jan Bureš

Vazba podnikatelské nálady PMI na HDP.

PMI sice našly pevnou půdu pod nohama, ale zůstávají pod průměry z druhé poloviny roku 2015. To platí i při pohledu do struktury podnikatelských nálad. Jak nové objednávky tak průmysl v dubnu lehce vzrostly, ale jsou níž ne na konci roku 2015.

Změny vazby podnikatelské nálady PMI na HDP v roce 2014 a 2015.
Autor: Jan Bureš

Změny vazby podnikatelské nálady PMI na HDP v roce 2014 a 2015.

Ekonomika eurozóny tak podle PMI roste, ale nezrychluje…maopak pravděpodobně v průběhu prvního pololetí lehce zvolní své tempo. Na druhou stranu tvrdá data především z průmyslu zatím vyznívají dobře a ukazují, že eurozóně se pro tuto chvíli daří odclonit řadu externích rizik. Dobrou zprávou také je, že se snižují rozdíly v dynamice průmyslu mezi největšími ekonomikami eurozóny – Německem, Francií a Itálií.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).