Hlavní navigace

Euro zastavilo svůj volný pád

25. 6. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

ECB pomohla euru, když zmírnila požadavky na přijímání kolaterálu. Přijdou centrální bankéři i s dalšími opatřeními na podporu evropské ekonomiky?

Zprávy a události

Německá podnikatelská důvěra v červnu klesla výrazněji, než se čekalo, když Ifo index spadl na 105,3 bodu z květnových 106,9 bodu. Trh čekal snížení pouze na 105,9 bodu. Zatímco dílčí index hodnocení současných podmínek se mírně zlepšil z květnových 113,3 bodu na 113,9 bodu, index očekávání spadl na 97,3 bodu z předchozích 100,8 bodu.

Euro již v pátek nepadalo

Páteční obchodní den byl na eurodolarovém trhu relativně klidný, jednoznačný trend se neprosazoval. Kurz se držel v pásmu zhruba mezi 1,2520 až 1,2580 USD/EUR. Byl tak zastaven čtvrteční trend padajícího eura. Společné evropské měně pomohla ECB, která zmírnila požadavky na přijímání kolaterálu, což vyvolalo spekulace, že centrální bankéři přijdou i s dalšími opatřeními na podporu evropské ekonomiky. Zisky eura však byly limitované, zejména Německo se staví proti tomu, aby centrální banka přímo financovala (španělské) banky.

Úvod týdne bude ve znamení nedostatku nových makroekonomických dat z eurozóny, ze Spojených států se dočkáme květnové statistiky prodeje nových domů a červnového indikátoru aktivity v průmyslovém sektoru z okolí Dallasu; bohužel se očekává další zhoršení ukazatele. Hlavním tématem eurozóny zůstává řešení dluhové krize. Z tohoto pohledu bude klíčový summit EU, který se uskuteční v závěru týdne. V průběhu týdne tedy budeme svědky spekulací o tom, jakých kroků budou chtít evropští představitelé na summitu dosáhnout. Pozitivní očekávání mohou vytvářet společné měně podporu; zkušenost z minulých summitů ovšem ukazuje, že často končí pro trh zklamáním.

Závěr minulého týdne ve znamení korekce korunových ztrát

Páteční obchodní den byl na devizovém trhu ve znamení posilujících středoevropských měn. Nejvýrazněji si polepšil polský zlotý, a to o více než procento. Naopak nejmírnější zisky si připsal maďarský forint v rozsahu zhruba půl procenta. Česká koruna si polepšila zhruba o šest desetin procenta. Zatímco první ranní kotace se na mezibankovním trhu nacházely nad 25,85, v odpoledních hodinách se již pod tlak dostala úroveň 25,70 CZK/EUR. Ta nakonec prolomena nebyla.

CHP22

Páteční posílení středoevropských měn včetně české koruny chápeme jako korekci předchozích ztrát a jako důsledek zavírání předchozích dlouhých eurových pozic. Nedomníváme se tedy, že by měl trend posilujících středoevropských měn v tomto týdnu pokračovat. Eurozóna i region střední Evropy se potýkají se slábnoucí ekonomickou aktivitou. Zhoršení sentimentu v Česku by měla potvrdit dnešní data červnového indikátoru ekonomické důvěry. Výrazné zhoršení globálního i lokálního makroekonomického rámce pak stojí za naším očekáváním, že ČNB sníží na svém zasedání v tomto týdnu svou klíčovou úrokovou sazbu na 0,50 %.

Na domácím dluhopisovém trhu byl v závěru minulého týdne naprostý klid. Nezájem hráčů na trhu o obchodování a nedostatek kurzotvorných faktorů se promítly do stagnace českých výnosů.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).