Hlavní navigace

Euro stále pod tlakem

Marek Dřímal

Začátek týdne byl na hlavních světových trzích klidný a do obchodování zasáhlo jen několik ekonomických indikátorů.

Doba čtení: 2 minuty

Zprávy a události

Americký index nákupních manažerů pro oblast New Yorku vzrostl v únoru na 58,8 bodu z únorových 56,7 bodu.

Lednová dynamika cen výrobců v eurozóně mírně překonala očekávání, když ceny vzrostly o 0,6 % m/m (trh +0,5 %). Meziroční růst dosáhl v souladu s očekáváním 1,9 % y/y. Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny měřená institutem Sentix v březnu výrazně zklamala poklesem na –10,6 bodu (trh očekával jen mírný pokles na –4,3 bodu).

Lednové ceny výrobců v eurozóně, které mírně překonaly očekávání a vzrostly o 0,6 % m/m, na kurz eura zásadnější vliv neměly. Trhy však zklamala důvěra investorů v evropskou ekonomiku měřená institutem Sentix, která se propadla z únorových –3,9 bodu na –10,6 bodu (konsenzus přitom ukazoval na pokles jen na –4,3 bodu). Investoři tak zřejmě reflektovali nejistý výsledek voleb v Itálii, který je rizikem pro celou eurozónu. Kurz eura proti dolaru během dne opět testoval úroveň 1,30 USD/EUR a nakonec uzavřel obchodování jen mírně nad touto hranicí.

Dnešní den bude z fundamentálního pohledu zajímavější. V eurozóně se dočkáme zveřejnění finálních únorových PMI indexů ze služeb; v Itálii se dočkáme jeho prvního odhadu. Konsenzus ukazuje na další pokles aktivity, když analytici očekávají 43,5 bodu po lednových 43,9 bodu. Později budou zveřejněny také lednové maloobchodní tržby pro celou eurozónu, které by měly podle očekávání vzrůst o 0,3 % m/m po prudkém propadu o 0,9 % v prosinci. Na meziroční bázi by ale tržby měly být nižší o 2,9 %. Ze Spojených států přijde únorový index nákupních manažerů ISM non-manufacturing, od kterého se očekává mírný pokles o 0,2 bodu na 55 bodů.

Singer: intervence budou zřejmě potřeba v druhé polovině roku

Koruna včera během dne opět atakovala úroveň 25,70 CZK/EUR. Důvodem byl především komentář guvernéra ČNB Miroslava Singera o devizových intervencích. Podle Singera jich bude zřejmě zapotřebí v druhé polovině letošního roku. Jedná se o poměrně silný signál centrální banky směrem k potřebě slabší koruny a mírnějších měnových podmínek, zároveň však dále snižuje pravděpodobnost intervencí v nejbližší době. Česká měna po zahájení obchodování ztratila zhruba dvě desetiny procenta, ale nakonec své ztráty prakticky vymazala a oproti své páteční úrovni skončila jen mírně slabší na úrovni 25,67 CZK/EUR.

dan_z_prijmu

Zlotý si odepsal dvě desetiny procenta, když mírně korigoval své posílení z předchozích dnů. Maďarský forint se tak stal nejméně úspěšnou měnou v regionu, když propadl o téměř procento a půl. Pondělí bylo prvním dnem nového guvernéra centrální banky Gyorgye Matolcsyho v úřadu. Od Matolcsyho se očekává vstřícnost k dalšímu uvolňování měnové politiky za účelem dostat maďarskou ekonomiku z recese. To je však negativním faktorem pro kurz forintu, který se tak včera proti euru posunul k úrovni 298,5 HUF/EUR.

Dnes se v regionu nedočkáme žádných makroekonomických údajů. Začíná však dvoudenní zasedání polské centrální banky, od kterého trhy očekávají (konsenzus podle agentury Bloomberg) další snížení sazeb o 25 bb na 3,50 %. Někteří polští centrální bankéři se však nedávno vyjádřili proti dalšímu snížení už na březnovém zasedání. Případné ponechání sazeb na 3,75 % by mělo podpořit kurz zlotého.

Česká swapová výnosová křivka se včera prakticky nepohnula.
Našli jste v článku chybu?