Hlavní navigace

Euro na téměř pětiměsíčním dně

28. 3. 2013
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Ekonomická důvěra v eurozóně se v březnu snížila na 90,0 bodu z únorových 91,1 bodu. Trh čekal snížení pouze na 90,5 bodu. Pokles zaznamenala důvěra v průmyslu i ve službách, spotřebitelská důvěra stagnovala na únorové úrovni.

Společné evropské měně se včera vůbec nedařilo. Kurz USD/EUR začal padat hned s počátkem evropské seance. To se ještě nacházel u 1,2850. Na přelomu evropského a amerického obchodování se však již kurz nacházel o celý cent níže. Takto slabé bylo euro vůči dolaru naposledy v polovině listopadu loňského roku.

Zatímco dolar profituje ze solidních makroekonomických dat, eurozóna se stále nemůže vymanit z recese a současná nejistota související s řešením situace na Kypru výhledy jenom dále zatemňuje. Trhy se obávají možné nákazy slabších států eurozóny kyperskou nemocí. Neschopnost evropských představitelů označit kyperské řešení za unikátní investory znervózňuje. To jsme viděli na včerejší aukci italských státních dluhopisů. Ty se upsaly za nejvyšší výnosy od října loňského roku, a to navzdory v úterý večer zveřejněné zprávě z Mezinárodního měnového fondu, že italský bankovní sektor má dobrou kapitalizaci. Nicméně dle MMF přesto čelí rizikům kvůli zdlouhavé recesi a expozici vůči periferním dluhům. Za včerejší nejistotou a ztrátami eura vůči dolaru stála i nejistota ohledně toho, jak se Kypru podaří zvládnout zavedení opatření na omezení pohybu kapitálu před tím, než dnes budou kyperské banky otevřeny.

Klíčovou událostí dnešního dne je otevření kyperských bank, pokud k němu opravdu dojde. Pro trhy bude klíčové, zda se podaří zabránit runu na kyperské banky. Podle posledních informací byl stanoven limit na denní výběr ve výši 300 EUR a budou uplatňovány restrikce na přesun prostředků do zahraničí. Kromě toho dnes bude zveřejněn celá řada zajímavých ekonomických indikátor. Z Německa bychom se měly dočkat dalšího příznivého čísla z trhu práce, a to v podobě snížení počtu nezaměstnaných Němců za březen. Bohužel další evropské indikátory již tak pozitivní nebudou. Obáváme se dalšího snížení růstové dynamiky peněžní zásoby M3 za eurozónu (za únor) a dalšího snížení italské ekonomické a podnikatelské důvěry (za březen). Z USA se odpoledne dočkáme finálních dat HDP za Q4 12 a pravidelné týdenní statistiky o počtu nových uchazečů žádajících o podporu v nezaměstnanosti. Číslo by mělo být bezpečně pod úrovní 400 tisíc a potvrdit pozitivní trendy na americkém trhu práce.

Koruna před zasedáním bankovní rady ztrácí

Česká měna byla včera nejhůře se vyvíjející měnou regionu. Vstup do včerejšího obchodního dne přitom vůbec nevypadal špatně. Po zahájení na 25,76 se kurz vydal k hladině 25,70 a krátce se dostal dokonce pod ni. Ještě během dopoledne se však trend začal otáčet a v odpoledních hodinách se již nacházel nad 25,80. V průběhu dne tak koruna ztratila více než půl procenta. To polský zlotý i maďarský forint včera v podstatě stagnovaly.

Za oslabením koruny nestála ani tak obava z dnešního výsledku jednání bankovní rady ČNB, ale především posilování dolaru na trhu s eurem. Nejistota související s řešením dluhové situace na Kypru vyvolává obavy ohledně vývoje v dalších problematických zemích eurozóny. Posílení dolaru vůči euru na nejsilnější úroveň od loňského listopadu se promítlo i do zhodnocení dolaru vůči české měně. Kurz CZK/USD se včera vyšplhal nad 20,20. Takto slabá byla domácí měna vůči dolaru naposledy v loňském srpnu. A právě realizace stop-loss příkazů na měnovém páru CZK/USD se promítla do včerejšího oslabování koruny i vůči euru.

Účto_tip_změny21

Dnes se k projednání měnové politiky sejde bankovní rada ČNB. Intervence (ani verbální) od centrální banky podle našeho názoru příliš nehrozí. Domníváme se, že centrální bankéři vyhodnotí celková rizika vzhledem k minulé prognóze jen jako mírně protiinflační. Spotřebitelská inflace byla v únoru 0,3 procentního bodu pod prognózou ČNB a meziroční růst HDP za závěrečné čtvrtletí loňského roku byl také 0,3 procentního bodu pod prognózou ČNB. Tyto horší fundamenty však reflektoval vývoj kurzu koruny. Domácí měna je lehce slabší, než s čím ČNB ve své prognóze počítala. Nepředpokládáme tedy, že by centrální bankéři použili proti domácí měně přímé intervence na trhu, dokonce není urgentní ani použití verbálních intervencí. Aktuální hodnoty kurzu koruny zhruba odpovídají současné ekonomické situaci, netřeba tedy zvyšovat volatilitu. Zároveň je třeba si uvědomit, že ani příliš slabá koruna není žádoucí, protože by vedla ke zdražení dovozů, což by znamenalo další nápor na již tak slabou spotřebitelskou poptávku. Podle našeho názoru ČNB použije přímé devizové intervence (nebo některá jiná opatření, jak ovlivnit trh nepřímo) pouze, pokud se objeví deflační rizika. Není důležité, zda bude spouštěčem příliš silná česká koruna, pokles inflačních očekávání, hlubší krize v eurozóně nebo jiný faktor. Podstatné je, že v současné době deflace nehrozí, inflační očekávání jsou pevně ukotvena.

Česká swapová výnosová křivka včera pokračovala ve svém poklesu; ve svém středním a delším segmentu klesla o zhruba 4 bb. Výnosy státních dluhopisů též klesaly, ne však tak výrazně. Asset swap spready se tedy ve výsledku mírně roztáhly. České výnosy tak sledovaly pokles svých evropských protějšků.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).