Hlavní navigace

ECB zatím nechce záporné sazby

8. 3. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Evropská centrální banka potřetí v řadě zhoršila svoji prognózu, aniž by na to reagovala jakýmkoliv dalším uvolňováním měnových šroubů.

Evropská centrální banka potřetí v řadě zhoršila svoji prognózu, aniž by na to reagovala jakýmkoliv dalším uvolňováním měnových šroubů. V tuto chvíli je ECB ve svém výhledu na rok 2013 pesimističtější než my a očekává propad o 0,5 % (náš výhled –0,1 %). I když v druhé polovině roku sází na oživení, stejně je četba prognózy z pera ECB hodně pochmurným čtením.

legislativni_zmeny_21

Na druhou stranu, soudě podle komentářů, Mario Draghi a jeho družina v tuto chvíli věří, že již pro ekonomiku udělali dost, a otevírat víc měnové kohouty zatím nehodlají. Ostatně v tuto chvíli nemají ani moc normálních nástrojů, jak by toho mohli dosáhnout. Depozitní sazba (za kterou si banky ukládají u ECB) je již na nule a snižování základní sazby samo o sobě nemá velký smysl. Alternativou, která byla i včera diskutována, je srazit depozitní sazbu do záporu. Mario Draghi ale včera na tiskové konferenci varoval před řadou nezamýšlených negativních důsledků, které by takový krok mohl mít. Měl pravděpodobně na mysli i zkušenosti z Dánska, kde negativní depozitní sazba nepřiměla bankovní sektor k větší úvěrové aktivitě. Naopak část nákladů s negativními sazbami přenesly banky na klienty a část se jim promítla negativně ve vlastním zisku.

V tuto chvíli tak pravděpodobně ECB nebude dělat kromě jemných verbálních intervencí typu “sazby budou nízko tak dlouho, jak bude zapotřebí” prakticky nic. Dalšímu uvolňování měnových podmínek by muselo předcházet ještě výraznější zhoršení hospodářského výhledu a především ztráta víry v oživení ekonomiky v polovině tohoto roku. I v takovém případě by ale asi ECB nesnižovala depozitní sazbu do záporu, ale spíše by se soustředila na opatření zlepšující dostupnost peněz pro menší podniky.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).