Hlavní navigace

ECB snižuje výhled na rok 2014

František Kronus

Dnešní obchodní seance v Evropě byla ve znamení očekávání tiskové konference ECB. Nejvíce trh očekával odhad růstu pro rok 2014.

Doba čtení: 1 minuta

ECB byla ve svém výhledu velmi obezřetná a naznačila, že pro rok 2013 vidí mnoho rizik, výhled pro rok 2014 pak mírně snížila. I tak se německý index DAX v průběhu dne pohybuje +0,5% až +1,2% a je tak při svých letošních maximech. Jaký je k tomu důvod? Politici se předhánějí v prohlášeních, která znějí často podobně - mnoho bylo uděláno, evropská ekonomika jde správným směrem apod.

Současně se však shodují na tom, že mnohé je ještě potřeba učinit. Tlak je přitom do budoucna kladen primárně na fiskální politiku zemí EU v příštích letech. 

Neméně důležitý je vývoj situace v USA. Včera v Americe panovala pozitivní nálada hlavně na finančních institucích. Hlavním důvodem je „světlo na konci tunelu“ v hledání řešení fiskálního problému v USA. Toto téma bylo v posledních dnech v USA velmi aktuální.

Dvě hlavní politické strany v Americe (demokraté a republikáni) nemohly najít společnou řeč na toto téma. A právě včera začal Obama a jeho demokraté získávat nadvládu. Otázkou je, zda-li je to tak pozitivní. Jak známo, demokraté v Americe jsou paradoxně blíže levicové  (sociální) politice než republikáni. Z toho důvodu se dá očekávat, že demokraté půjdou cestou menšího odporu (menší škrty, menší nárůst daní a další tištění nových peněz). To je krátkodobě samozřejmě alespoň nějakým řešením, otázkou je, zda tím nejlepším…

V krátkém horizontu vidím při aktuálních hodnotách indexů rizika. Jedním z hlavních problémů americké ekonomiky je kromě vysokého zadlužení rovněž vysoká nezaměstnanost. A byla to právě včerejší špatná data z trhu práce, která předcházejí zítřejšímu „velkému – měsíčnímu“ hlášení nezaměstnanosti v USA.

Očekávání konkrétně u nově vytvořených pracovních míst je takřka na polovině toho, co bylo hlášeno za říjen.

Proto bych byl opatrný v dalších nákupech do konce tohoto týdne. Dle mého názoru je korekce na trhu velmi pravděpodobná.

Našli jste v článku chybu?