Hlavní navigace

Názor k článku Dva pracovní poměry nejsou výjimkou od a schválně se nedodepíši - Máte tak zkreslené představy, že se domníváte, že...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 30. 11. 2006 10:31

  a schválně se nedodepíši (neregistrovaný)
  Máte tak zkreslené představy, že se domníváte, že se dá jít dělat někam, kde dávají lepší mzdu? Pokud nejste vlezdoprdelka nebo nemáte nějakého dobrého známého, který vás zaměstná do počtu, aby nemusel státu dávat tak velké daně, a nemáte nějakou hodně žádanou a nedostatkovou profesi, tak se nechytáte. To fungovalo za socialismu, když "nebyli lidi", že se přeplácelo a lidi přetahovali mezi podniky. Dnes to díky nezaměstnanosti funguje přesně obráceně. Pokud ve frontě na místo stojí zástup ochotných dělat za ještě menší peníz a za horších podmínek, tak asi těžko můžete vyjednávat, že chcete mzdu místo deseti litrů třicet, protože splácíte hypotéku, životně jste se pojistil, stavebně a penzijní spoříte atd.

  Ten zaseklý prst na klávesnici s vykřičníkem je pro ty méně chápávé, co si myslí, že snědli šalamounovo hov*o a že nepatří k těm "jednodušším". Oni ti "jednodušší" mnohokráte používají selský rozum a nechovají se tak nadřazeně jako ti "složitější".

  Jako schopnější uznávám ty, kteří opravdu něco dokážou. Třeba doktora, který vás vyléčí z komplikované choroby a ne že od stolu bez prohlídky vás pošle do lekárny koupit si Paralen. Proč nějaký doktor zaměstnaný ve státní nemocnici bere méně než nějaký bouchač pojistných smluv, pracoviště má vybaveno nábytkem ze 60. let a nechodí třeba oblečen podle poslední módy? Proč středoškolák v kanceláři bere méně než nevyučený pomocný dělňas? Nebo 2 stejně vzdělaní lidé - jeden dělá ve státním za pár šprdů, druhý u známého soukromníka za trojnásobek toho prvního, přitom se nepředře. Jde o to, že každá profese by měla mít nějaké společenské poctivé ohodnocení. Některé profese jsou zkrátka neúměrně přepláceny, jiné naopak nedoceněny. Přitom každý se domnívá, že právě to jeho místo je to nejdůležitější na světě a měl by podle sebe brát miliony. Jelikož takové místo zastáváte určitě i Vy LK, tak mluvíte o schopných. Já si jsem vědom, že svůj výkon miliony neodcením, a že by mi stačila i ta Vaše zmiňovaná Fabka. Pominu nyní, že tak hnusné a předražené auto bych nikdy nechtěl a že velká většina populace není schopna ufinancovat ani nákup té Fabku za hotové. A pokud se podíváte na prodej nových aut, tak zjistíte, že do soukroma si nové auto koupí málokdo. Většina jde do podnikání. A zde opět nejsou nastaveny rovné podmínky mezi zaměstnancem a podnikatelem. Zaměstnanec musí počkat, až co mu zbyde po srážkách a teprve z toho si to auto pořídí. Dále za své do něj kupovat benzín a hradit další náklady. Podnikatel zjednodušeně řečeno svou soukromou spotřebu dá do nákladů podnikání, zaplatí to zákazník, státu se dá méně na daních. Z toho pramení umělé nastavení vysokých cen, a k nim nízkých mezd. Co se u nás firmou prožene, to nemá mnohdy v civilizovaném světě obdoby. Doufám, že nebudete vyvracet, že tomu tak není, i když zákony jsou možná k uznaným nákladům trochu přísnější, ale díky různorodým výkladům zákonů a šikovnosti českých mozků se dá přes podnikání prohnat a později neprokázat opravdu téměř vše...

  Znám pár lidí, kteří navenek působí vyrovnaně, úspěšně a svoji pozici vehementně vychvalují. Pak z nich mezi 4 očima vyleze, jak je to v práci ser*, že i když berou nadprůměrný plat, tak se cítí okrádáni, protože jejich kolega někde na západě bere za obdobný výkon, ale s nižší pracovní dobou a delší dovolenou 5x vyšší mzdu /a to již při takřka vyrovnaných cenách/ a že je furt někdo z nadřízených jeb*e, ale že nemají kam jít, protože jinde by šli s platem dolů, takže i oni musí držet hubu a krok a to samé chtějí, aby dělali i jejich podřízení. A jsme zase na začátku problému. I oni schopní budou tedy dle vás neschopnými, protože si nejsou schopni nalézt ještě něco lepšího.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).