Uspokojivého řešení se nedočkáme. Hordy lidí s nataženýma rukama to prostě nedopustí.
Můžeme neustále omílat, že ti, kteří mají většinu produktivního života stéle před sebou, se musí připravovat na důchod sami, tak, aby nezůstali závislí jen na státní penzi. Velká část (možná většina) toho ale není ochotna nebo schopna (z čeho taky mají investovat, když jim přes 50% sežerou všemožné daně).
A daně porostou. Sociální nepokoje budou sílit.
Chudoba a kriminalita bude nevídaná.
Rozvrat veřejných rozpočtů, znárodňování, a přijde nakonec i měna.
Ještě bude veselo...
Jenže ono to neni jen o reformě penzí. Problém současné valorizace penzí není jen v nějakém valorizačním vzorečku, ale třeba i v nefunkční ČNB, která neplní zákonné povinnost zajištění stabilní cenové hladiny. Kdyby plnila, tak valorizace není potřeba. A s nefunkční ČNB která neplní povinnosti a ignoruje dvoucifernou inflaci žádnou reformou penze nezachráníte. Veškeré spoření přišlo od začátku vysoké inflace o nějakou pětinu reální kupní síly. A teď si představte, že jste důchodce, co šel do penze minulý rok a hned první rok jste přišel o pětinu reálné hodnoty svého penzijního fondu (a pokud nejste klikař, tak jste přišel o jeho hodnotu i v nominálu) , který vám má vydržet třeba dalších dvacet let. Skutečná reforma by řešila udržitelnost celého ekonomického systému a nejen parametry penzí.
To, co nechala každá vláda po roce 1989 ležet ladem a hluboce to podcenila, je podpora ekonomicky aktivních rodin. Vzrůstající problém neviděl ani žádný ekonom. Dlouhodobě tu chybí to základní, co by dovolilo poměr jednotek v produktovem věku udržovat v poměru s důchodci ve zdravém poměru alespoň 3:1. Dětí se rodilo postupně méně a méně, protože vyvstal v obyvatelstvu názor- mít dítě znamená ekonomickou sebevraždu. A cizinci nás rozhodně nezachrání. No a konečně začíná mít tento ekonomicky neekonomický problém tvar.
mez ilety 1990 a 1993 klesla porodnost o zhruba 30%. Byt rodicem v soucasne dobe znamena zvysene naklady a naopak velice snizene prijmy. Stat, ktery nastavuje podminky, na to uplne kasle. Dostat dite do skolky prvnich 5 let zivota je skutecne o stesti. Kdo nema aktivni prarodice, tak proste musi jeden z manzelu zustat5 let doma. Prispevek na dite je 800-1500 korun a se strednimi prijmy neni dosazitelny vubec. Jen pro relace, 1800g sunaru stoji 1600Kc a vydrzi na 20 dnu. Skolna v prirode 4000, potreba vetsiho bydleni tisice mesicne, jidlo, obleceni, krouzky atd. Kdo nema dite, ale spori si na duchod usetrenych 10tis mesicne bude v duchodu vitez. A utirat zadek mu budou deti tech, kdo deti meli a budou kvuli tomu bez penez.
Vetsina lidi tedy voli cestu nemit deti vubec nebo ma pouze jedno. Bohuzel duchodci nejsou pouzef financni problem, ale i materialni. O ty velke pocty duchodcu se bude muset nekdo fyzicky starat. Takze vice zdravotnicekho personalu atd. Dalsi lide, kteri nebudou produkovat dnes bezne vyrobky a sluzby.
Je to prostá matematika. Pokud nejpočetnější skupině obyvatel přislíbíte 110ˇ% náhradu mzdy, alias důchod, zvýšíte náklady systému mnohonásobně více než když dáte stejně všem.. To je ta socialistická lobby vklínit do důchodu nárok každého jedince. Důchod nesmí sloužit k realizaci politických kampaní, jak teď. Koliks platil a jak dlouho jsou jediné proměnné.
předpokládám že jste mladý , protože takový blábol se skutečně na cestě nenajde ten se rodí v chorých hlavách . Ptám se tedy co vybudovaly pro tuhle zemi za 32 let vaše generace ze kterých bude užitek po dlouhé období příchodu nových generací že si dovolíte důchodce co vybudovaly pro tuhle zemi atomové elektrárny na klíč a mnoho dalšího ze kterého tyjete do dneška! Neslyšel jsem od nikoho z vás jediné poděkování jen zlost a závist ze kterého prýští jen nenávist k důchodcům . Celkem 24 ks atomovek po celém světě co vybudovala NAŠE generace , ale klidně si dovolíte drze kritizovat a otírat si mordy o důchodce a o systém důchodů o kterém evidentně nemáte ani šajnu ? Pokud vím nemáte se čím chlubit , a vaše hloupost vás jednou dožene v podstatě už začala ta nekonečná studia pochybného chrakteru se vám již do důchodu nezapočítává a věřte že u toho to neskončí tak hodně štěstí
Už to tu píšete poněkolikáté. Čekat díky za udělanou práci, za kterou jste dostal dík ve formě mzdy či jiné odměny? Pokud čekáte splnění slibů, které vám kdysi kdosi dal, musíte jít za těmi, co vám ty sliby dali.
Ode mně díky nečekejte. A jak tak čtu díky pod vašimi příspěvky přes kopírák, zatím jste se moc nedočkal ani od jiných. Zlost a nenávist k vám necítím, jen prostě nečekejte že se cítím vázán sliby někoho jiného k vám.
Jen si dovolím poopravit fakta o velikosti poměru průměrného důchodu k průměrné mzdě. Paní šéfredaktorka se vůbec nezajímá historickými údaji. To by zjistila, že koncem 80-tých a začátkem 90-tých let byl tento poměr daleko přes 50 a jeho maximum bylo 57%.
Poté nastalo trvalé ožebračování důchodců, až k nejnižšímu poměru 37%!
Všechny vládní garnitury, jak Havlova, tak Klasova, podcenili skutečnost, že v 90-tých letech se narodilo téměř o 1/3 méně dětí než v letech 80-tých.
A to všichni zapomněli, že Klaus vybrakoval důchodový účet těch lidí, kteří vybudovali vše to, co se pak z části rozkradlo a z části prodalo!
Píšete "fakta" a fakt nesmysly. Těch tabulek, kde se porovnává s "důchodem" průměrná mzda nebo průměrný plat nebo průměrný příjem, je neskutečně mnoho. Na kterou jste se díval vy a na kterou paní redaktorka, není zřejmé. Lze se opírat jen o statistiky ČSÚ a vědět které důchody jsou pod slovem "důchod" v příslušném grafu do celkové částky započteny a co se započítává do průměrné mzdy, platu a příjmu.
Tím Klausem myslíte Václava Klause, který byl ministrem financí anebo Václava Klase - prezidenta republiky? Poplašná zpráva o tom, že "Klaus" vybral jakýsi důchodový účet proběhla "někde" během doby, kdy byl ministrem financí. Tehdy někdo někam psal, že to byl účet založený za komunistů, ze kterého se vyplácely důchody a měly se ty důchody vyplácet i v letech budoucích. Sami komunisté tehdy psali, v tisku, že toto není pravda, že důchody se běžně vyplácely z vybraných daní.
máte pravdu , jen bych vás poopravil že důchodový účet jako takový opravdu neexistoval , vždy byl průběžný . V podstatě se hromadila „rezerva" kterou mělo každé ministerstvo do „budoucna" (píšu to hodně utaženě za vlasy) . Základem pro vyplácení důchodů je v podstatě politika státu na zvýšení porodnosti viz Husákovi děti atd . Tohle banda mladých závistivců nepochopí ač do dneška tyjí a užívají co NEVYBUDOVALY ONI , ale drze se tím ohánějí a mají za své . Ty co se o to zasloužily považují za přítěž , ale všeho do času jednou jim dojde dech
takže zvedneme daně na 300%, protože určitá skupina "má nárok"? Vaší generaci ne neskutečně pochlebovalo, provatizace - byty za hubičku? checked, důchody ve výši 50% k hrubé (65% k čisté mzdě) checked, když jste měli děti tak byly jesle checked mám pokračovat? Co dneska z toho má generce, která má dneska děti? A u důchodů má vyhlídku, že to odsere s celou parádou tzn náhradový poměr místo 50% bude tak 20% a kdo ví jestli.
Volební právo jsem získal chvíli před rokem 2010, takže co se dělo před tím jsem neměl jak ovlivnit. Takže prožrání během 90tek? Za to může vaše generace.... Nebo to chcete taky hodit na lidi co během těch zázračných 90tých byli na 1 stupni ŽŠ, popřípadě ve školce? Klasika, prožereme to a pak to necháme mladý generaci, s tím, že se měla zajímat. A chvíli po tom co jsem získal volební právo, tu máme populisty jako je Bureš, který zase pochlebuje seniorům... Ukažte mi jednu jednou věc co pro "mladé" udělal stát. Zato co udělal pro důchodce lze z toho napsat kilometrový seznam. A podívejte se na demografickou křivku... Jak může generace, kde je málo "lidí" zvolit nějakou změnu? Matematicky to nevychází. Kdybych měl možnost koupit byt za 36 platů tak bych skákal radostí (popřípadě kdybych sehnal pozemek za levno!), kdyby dcera měla místo v místní školce tak taky, kdybychom neměli pediatra 35km tak taky... Takže prosím nejdřív si zameťte před vlastním prahem!
Vytrháváte věci ze souvislostí a vyďobáváte z nich jen rozinky. Byty za hubičku - nebyly pro všechny, jen pro ty nájemníky, co měli to štěstí, že v onom privatizovaném bytě bydleli. Bytový fond byl celkově zanedbaný a potřeboval rekonstrukce. A nemyslete si, že ti, co byli méně šťastní, to těm, co ty byty zprivatizovali za hubičku, nezáviděli. Ono to občas byla "malá domů" kamarádíčkům a známým místních politiků, neboli další rozkrádačka, jakých bylo v 90.letech hodně.
Jesle - nebojte, nebyly všude, jen ve větších městech, a rozhodně ne pro všechny děti. Akorát že my jako mámy byly s dětmi doma zadarmo až do doby, než děti natoupily do školky. I na ty školky byly dlouhé pořadníky. Já jse třeba dítě do školky zapisovala v okamžiku, kdy mu bylo 1/2 roku, do jeslové třdy školky nastupovalo ve 2,5 letech věku. Vaše generace má 4 roky rodičovskou, my tuhle možnost neměly.
Každá doba má svoje plusy a mínusy. Holt nezáviďte důchodcům, oni si svoje už oddělali.
Zatím mi připadá, že moje generace má samý minusy. Nejdražší nemovitosti k platům? checked. Málo školek? checked nejsou jesle? checked. predikce nejmenších důchodů v poměru k platům? checked. nutnost zafinancovat důchodovou reformu? checked největší bobtnání státn´ho dluhu o 5% ročně? checked. A to tím rodičákem, který je sice na 4 roky, ale vydělte si 300k na 48 měsíců... A mnohdy to není z důvodu, že žena nechce do práce, ale protože ve školce nevezmou dítě... A hlídání u babiček, který chodí do práce? Popřípadě cestují a vnoučata je nezajímají? checked
Vidíte to moc černě, ale budiž: nejdražší nemovitosti? Ale byt si můžete pronajmout hned zítra, ne čekat na přidělení nájemního bytu taky 20 let. Drahá nemovitost? Za mě se stavěly, jak, to máte popsáno výše. Pokud hccete levnější, postavte si ji svépomocí, v tom vám snad nikdo nebrání. Jo, že na tom strávíte několik let a všechny víkendy a dovolené? Tak místo toho choďte do práce a kupte si nemovitost hotovou, ale hlavně nezáviďte těm druhým, že oni o těch víkendech a dovolených makali a tu nemovitost dneska mají. A budte rád, že jste za ni neviděl účet, to by se vám setsakra protočily panenky.
Nejsou jesle, školky? Já jsem z venkova, kde jesle nebyly vůbec, školka jen ve spádové obci. S mnoha dětmi ze vsí, kde ani ta školka nebyla, byly mámy doma do 6 let jejich věku, pak ty děti začaly chodit rovnou do školy. Hodně žen tehdy pracovalo v zemědělství. Do kravína chodily třeba v 1:00 v noci, to děti ještě spaly. Ráno přišly z práce a byly doma s dětmi, večer šly zase do kravína dojit a krmit, ale to už byl doma manžel a o děti se staral on. Bral byste to? A to včetně sobot i nedělí, protože kráva žere i na Vánoce a na Silvestra. A znovu podotýkám, že rodičáky nebyly, mámy byly doma zadarmo. A vy si stěžujete, že máte malý rodičák? Vyměnil byste si svou situaci se situací generace před námi? Vážený, já teda fakt NE. Ano, ani dneska není všechno ideální, ale dřívější generace to růžový fakt neměly.
Zase máte možnosti, o kterých se nám za bolševiků ani nesnilo... Můžete si vybrat libovolné z tuším asi 68 dosud existujících pohlaví, můžete se nechat přeoperovat z chlapa na ženskou a obráceně a zacvaká to zdravotní pojišťovna, můžete studovat perspektivní a náročné obory, se kterými se skvěle uplatníte v četných neziskovkách - genderová studia, romistika...
Se těším, za dekádu budeme mít daně ve výši 110%, abychom utáhli lidi, kteří natahují ruce, a "mají nárok" a "tvrdě makali". Protože fráze "důstojný důchod" je plně znásilněna do absurdity, kdy se důchodci pomalu bouří za přičinění pana Nemajitele a šikmookého populisty že jim stát vzali tisícovku... A bude hůř..
Jediný řešení je odklánět peníze bokem aby na ně nemohla chamtivá pracka státu, protože nikde není vyloučeno kam si příště sáhne. Bude to daň z vkladů v bankách? Bude to daň za "nadpříjmy"? Nebo to bude daň za to, že člověk existuje? Dostali jsme se do doby daňové, kdy stát ukradne zaměstnanci cca 60% jeho příjmu a u toho se tváří, že to je v pořádku, a že by zaměstnanec měl platit ještě víc!
Jasný, takže generace co má volební právo od roku 2010 může za všechno i to co se prožíralo během 90tých. Proberte se...Mluvím o generaci, která v 90 tých sotva chodila na ZŠ! Jak to mohla ovlivnit? Ono bylo volební právo pro lidi, kterým je pod 10 let? O tomto mluví spousta ekonomů, současná generace to má o parník težší než ty dřívější nehledě na to, že ta vaše generace mlaská a dožaduje se ještě víc.
Možná se vám toto vůbec líbit nebude, ale když jíte tak pořádně nemlaskejte!
https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/duchody-sporeni-investice.A230323_133349_ekonomika_thee
v 90 letech zde bylo ještě dost a dost majetku , právě vaše generace když dosáhla věku volebního mohla ještě zarazit co se dalo ale školství dostalo na frak . Jenže je tady další problém naši „fachmani" už pomalu odcházejí a NOVODOBÍ MONTEŘI tomu moc nedaj a to jsou zrovna ročníky co 90 chodily do ZDŠ a vznikla nekonečná řada intelektuálních žvástalů co se moc do praxe nehodí víme
já jen chci , aby se dodržel zákon a inflaci jsem nezpůsobil JÁ nebo důchodci tu způsobila nenažranost kapitalismu a jeho chorobná touha po ještě více hamty hamty ať mám víc než tamty .apropó DOBŘE UŽ BYLO slyšíte to BYLO a už nebude bude jen hůř , má cesta na tomhle světě pomalu končí měl jsem šťastné a bezpečné dětství , jinošství , produktivní věk , ještě pracuji a do důchodu se chystám zanedlouho , můj důchod nebude zrovna nejmenší a prachy si obstarat umím no vám budoucnost nezávidím
Jako problém bych spíš viděl počet lidí skutečně vytvářející hodnoty, který stále klesá a je to čím dál míň lukrativní. Počítám, že na jednoho člověk vytvářejícího hodnoty bude navěšen 1 důchodce + 1 státní zaměstnanec, který musí samozřejmě vydělávat víc než ten člověk, který hodnoty vytváří. Aktuální vláda si s okradením důchodců pospíšila, ale inventuru státních zaměstnanců o rok odložila, takže v podstatě do dalších voleb neudělá v tomto směru nic. A na to dojedem.
Byl platný zákon, podle kterého měla v určité situace do určitého data automaticky valorizovat. Aby se tomu vyhnula, protlačila zákon, který tu už naběhlou valorizaci změnila. Říká se tomu retroaktivita. A není to jediný moment, kdy vláda de facto porušuje stávající zákony. Pokud chtěla vláda změnit způsob valorizace, měla to navrhnout včas, aby to začalo platit před 1.1.2022., proti tomu bych nic neměl. Chci prostě žít v právním státě.
Tak si to představte takhle. Máte se zaměstnavatelem smluvně dohodnuto, že když splníte nějaká kritéria, dostanete prémie (= zákonné podmínky valorizace). Prachy vám posílá třeba desátého následujícího měsíce. Odpracujete leden, splníte kritéria, těšíte se na desátého února na prémie a on vám pátého února řekne nemám, nedám, měnim smlouvu a protože se prachy vyplácí až desátého a teď je teprve pátého, tak smůla, lednový nárok neni, přestože podmínka pro prémie už byla splněna. Asi byste oprávněně řval, jak vás okrad.
Jako že valorizace důchodů je odměna důchodcům za to, že nám zařídili inflaci? :-D No, s tímhle pohledem bych radši neoperoval, nebo se lidi fakt naštvou a začnou důchodce inzultovat.
Jinak to vaše přirovnání je nesmyslné, důchodci dostávají peníze za daný měsíc, není to tak, že by v červnu dostali mzdy za leden. Když už, tak byste tu paralelu musel konstruovat třeba "Na základě dobrých výsledků v 2022 se od půlky 2023 měly zvednout (nějak) platy, ale protože nastala špatná situace, tak se platy zvednou nakonec jen o půlku domluvené částky." Nepotěší, ale dá se to pochopit. A i tak to poněkud hapruje, protože pořád porovnáváte odměnu za dobré výsledky versus nějaký nárok.
Podle mě by prostě mělo být stanoveno jasné a nepřekročitelné pravidlo, že na důchodech se smí rozdat jen tolik, kolik se na ně vybere na DP. A bylo by.
ježiš tady nejde o odměnu, ale o princip vzniku nároku, který nesouvisí s termínem výplaty.
A laskavě si přečtěte zákon. Jakmile inflace překročila za nějaké období 5% vznikla povinnost zvýšit výměru důchodu o inflaci a termín pro výplatu takto zvýšených důchodů byl 5 měsíců po překročení inflace. Tedy tehdy platný zákon už v okamžiku překročení míry inflace určil o kolik se má důchod zvýšit a kdy se má začít vyplácet.
Ne, nevznikl žádný nárok. Vznikla povinnost (státu) od června (?) zvýšit důchody. A stát změnou zákona tu povinnost zrušil. Stejně jako ještě nedávno byla v zákoně povinnost vytvořit do konce března 2023 (tuším?) datovou schránku všem FO nepodnikajícím a stát tu povinnost poměrně na poslední chvíli zrušil. Tady ale nikdo o žádné retroaktivitě neblekotal, byť je to stejný případ. Co na tom asi nejvíc hapruje je ta legislativní nouze.
vy pořád zaměňujete/směšujete termín vzniku povinnosti s termínem výplaty. Povinnost zvýšit důchod včetně výše zvýšení vznikla někdy v lednu s termínem výplaty červen, stát to změnil v březnu po vzniku povinnosti kdy už běžel termín výplaty. Povinnost zřídit DS byla zrušena před tím než vznikla povinnost je zřídit.
Ne, vy neustále motáte dohromady vznik povinnosti od nějakého budoucího data zvýšit důchody s nárokem na konkrétní částku důchodu. A proto plácáte o tom, že v lednu vznikla povinnost s termínem výplaty v červnu.
Kdyby to bylo podle vás a důchodci teď měli "nárok s termínem výplaty v červnu", tak když by důchodce umřel mezi lednem a červnem, tak by jeho dědici měli v červnu dostat nějaké peníze navíc. Ale tak to samozřejmě nebude, protože žádný nárok zatím nevznikl.
tvl v červnu samozřejmě nejde o splátku za leden, ale jen o pětiměsíční opoždění valorizace za inflací. Důchodci maj nárok na důchod dle zákona a o výši splátky jejich červnového důchodu bylo dle zákona rozhodnuto již v lednu. Přečtěte si ten zákon. Jakmile překročí inflace nějakou úroveň, zvyšuje se důchod o inflaci a je jen odložené navýšení splátky. Něco jiného by bylo, kdyby se výše splátky důchodu určovala zpětně podle inflace před pěti měsíci, ale tak to v tom zákoně neni.
Ano, stejně jako bylo zákonem dáno, že všichni FO nepodnikatelé musí mít ke konci března DS a pak to bylo zrušeno a nikdo o retroaktivitě nekřičel, tak bylo upraveno ještě nerealizované zvýšení důchodů, které mělo jinak dle zákona nastat. A také to není retroaktivní. Retroaktivita by byla, kdyby změna nastala v okamžiku, kdy důchodci už mají nárok na danou splátku. Ale to v březnu ještě nemají.
vaše srovnání s DS kulhá na obě nohy. původní povinnost zřídit DS-leden, zrušení povinnost-prosinec minulého roku, povinnost zvýšit důchod- leden, zrušení zvýšení - březen. Pokud byste to chtěl srovnávat, tak by stát musel povinné DS zrušit až 2. ledna s tím, že když ještě neposlal přihlašovací údaje, tak vlastně žádná povinnost nevznikla.
Nejlepší systém to samozřejmě je, ale otázkou je pro koho.
Je pravda, že na rozdíl od originálního Ponziho systém, který byl nejlepší systém pro Ponziho a ty, co odešli ve správný okamžik, ta skupina, pro které je to nejlepší systém je výrazně širší.
Ale stejně jako u originálu je na tom lépe ten, kdo čerpá dříve. Nejhůře na tom budou ti poslední.
____________________________________________________
Okamžitě VYSTOUPIT a spořit/investovat si sám.
A to ještě s ohledem na to, aby se stát k mým úsporám a investicím nedostal, protože jak se jeho finanční situace bude zhoršovat, bude hledat zdroje, kde se dá.
Důležitější, než bohatství umět vytvořit, bude umět ho ochránit před zoufalým státem.
Státem, který v zádech bude mít miliony naštvaných ožebračených voličů.
3 miliony penzistů, 3 miliony lidí, kteří to do penze mají "za pár", milion státních zaměstnanců, milion (věčných) studentů, ...
____________________________________________________
To je zase hra se vzorečky. Přitom z posledních týdnů víme, jak rychle je dokáží ti naši chytrolíni ve vládě zrušit / změnit, když se jim nehodí. Začali se vzorcem pro valorizaci důchodů, následuje změna valorizace platby za státní pojištěnce zdravotním pojišťovnám. Jen vzorec pro stanovení platů politiků je asi neměnný a kdo by na něj sáhl, je prý populista :-). Hnus fialovej.
Přitom by stačilo řešit vysokou inflaci, způsobenou zejména extrémním nárůstem cen energií, pohonných hmot, burzovním spekulacím... Jak bývá zvykem, zdraží se ze dne na den, ale při zlevnění mají všichni plné sklady drahého zboží alespoň na rok dopředu, které musí nejdříve vyprodat za vysoké ceny. Nebýt extrémní inflace, nebyl by problém s valorizací. I ten Babiš pochopil, že je lepší dát lidem "normální" důchod, za který přežijí, než 80ti % pak k důchodu vyplácet různé doplatky na bydlení apod. a zaměstnávat tím spoustu ouřadů a důchodce nutit každý kvartál papírovat.
Všechny děsí 45% výše důchodu k průměrné mzdě, ale nikoho nenapadne, že nejde o vysoký důchod, ale o nízké mzdy?!? Když před pár lety mzdy rostly, rostly i odvody do zdravotního a sociálního (počítají se % ze mzdy).
Také se stále řeší věk odchodu do důchodu, ale že je základka 9 let místo 8, že se mladí flákají po absurdních oborech VŠ, které v praxi nevyužijí... Jen ždímají stát za bezplatné školy, režijní ceny stravy, dopravy a samozřejmě neplatí daně a pojištění, kde starší generace makaly a platily od 18ti. Dámy s dětma standardně 8 let doma v "důchodu" za státní peníze. Pak těsně před 40 začnou hledat práci :-).
Nelze zapomenout ani na revoluci robotů, kdy se dlouho mluví o zkrácení pracovní doby např. na 4 dny v týdnu. Tak holt se bude muset ještě pár let dělat 5 dnů v týdnu, aby bylo na důchody. To říkám jako člověk, co má do důchodu ještě hodně daleko. Za roboty lze také inkasovat sociálání a zdravotní pojištění = počítat je jako "pracující" v tom poměru k "důchodcům".
No jo, 8 let "v důchodu s dětmi"... To tak možná se dvěma dětmi a s maximální dobou rodičovské "dovolené". U té si člověk může vybrat, jestli ji čerpá 2 roky, 3 roky nebo 4 roky. Ale ta částka je stejná - 300 tisíc za celou tu dobu čerpání. Při tom nejdelším čerpání (tzn. ty 4 roky) je to 300/4/12 a to mi vychází na 6250 Kč měsíčně. Páni, to se ty dámy s dětmi na té rodičovské tedy mají...