1) "Stát potřebuje přesunout výraznou část odpovědnosti (a finanční zátěže) na občany. Ti musí, ať se jim to líbí nebo ne, reagovat"
-- Ať stát odpovědnost přesune, ale pak by také měl přesunout pravomoc rozhodovat, kdo jak naloží s pojistným. Nelze přeci považovat za spravedlivé, pokud má občan, který poctivě pracuje a počtem dětí se na demografické krizi nepodílí, platit současným důchodcům a současně si ještě šetřit na důchod mimo průběžný systém, když v minulosti občan, který poctivě pracoval a měl určitý počet dětí, rovněž nebyl státem k tomuto přímo nebo nepřímo nucen. Pokud má být takový občan nyní solidární (minimálně z hlediska akceptace nižšího budoucího plnění) více, než bylo nutné v minulosti, měl by mu stát sdělit, co mu na druhou stranu za to nabízí. Pokud nic, proč by měl občan na toto přistupovat?
"Základem soukromé reformy každého z nás by měly být také nemateriální „investice“. Za ty jmenujme třeba celoživotní vzdělávání a výchovu dětí."
-- Jenže to také něco stojí. Občan s dětmi tak vlastně (z hlediska důchodů) platí stávající důchodce, šetří si na důchod bokem a živí své děti. V čem je čistě to z hlediska důchodové matematiky výhodnější, než děti nemít a místo výživy dětí o dané prostředky zvýšit spoření na důchod?
"V mnoha jurisdikcích (například v České republice) může být porušení zákonů během občanské neposlušnosti legální, pokud tento odpor směřuje k ochraně práv, hodnot a principů zaručenými nebo chráněnými normami nadzákonné právní síly (Ústava, Listina, nálezy Ústavního soudu, mezinárodní smlouvy)."
http://cs.wikipedia.org/wiki/Ob%C4%8Dansk%C3%A1_neposlu%C5%A1nost#Legalita.2C_legitimita_a_sankce