Vlákno názorů k článku Důchod je jen na nás, stát se o své občany už nepostará. Nemá na to peníze od Jarmila - Jen k tomu dodám, že názor "vyměnit ve...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 6. 10. 2010 8:03

    Jarmila (neregistrovaný)

    Jen k tomu dodám, že názor "vyměnit ve stáří byt za menší a levnější", jak píše autor na konci článku, slýchám přes 30 let. Je to holá utopie, byty menší a levnější prostě nikdy nebyly, nejsou a nebudou. V 80. letech jsem slýchala, jak se budou stavět, po sametové revoluci slyším, že jsou v plánech obcí a že se budou stavět ... kde ale ve skutečnosti jsou? Pokud se postaví nový a menší byt, je nájem v něm VYŠŠÍ než v bytě sice starším, ale větším. A vyměnit větší byt za menší ještě s perspektivou vyššího nájmu, to fakt asi udělá jen člověk s IQ shnilého pařezu nebo člověk nesvéprávný.
    To platí už přes 30 let, takže se obávám, že to bude platit i nadále. Ale zajímavě se to poslouchá.

  • 6. 10. 2010 9:46

    bob (neregistrovaný)

    Ale samozřejmě že to jde! Jen v našem paneláku bydlí 3/4 důchodců a často sám jeden člověk v 3+1. Pokud by měli nedostatek peněz (jako že asi nemají) tak můžou klidně vyměnit byt v rámci jednoho domu za menší a zaprvé jim spadne do kapsy dejmetomu 300-500 tisíc na rozdílu ceny a navíc měsíčně ušetří několik tisíc za fond oprav a služby.

    Takže samozřejmě že to JDE a to samé platí i pro nájem.

  • 6. 10. 2010 10:48

    bez přezdívky

    Teď to jde bez problémů. Zajímavá bude dynamika trhu s byty, jak bude přibývat důchodců a ubývat rodin, které právě mají zájem o ty větší byty. Singles totiž budou soupeřit o malé byty s důchodci. Možná už dnes je důležité před odchodem do důchodu promyslet možnosti a najít vyhovující menší město s potřebným vybavením a tam se přestěhovat. Časem to bude hrát ještě větší roli. Čekám, že drtivá většina lidí stejně bude jenom dál pindat, jak něco nejde a odkazovat se přitom na několik procent těch, kteří ne vlastní vinou opravdu mají život těžší.
    Jako příklad mě napadá, že pražský důchodce by se mohl přestěhovat třeba do Berouna nebo Benešova. Mě se to netýká (nejsem pražák), tak tohle promyšlené nemám. Každopádně počítám s tím, že co nejdříve to půjde až děti odrostou, budu se stěhovat do malého města s plným občanským vybavením (bazén, knihovna, nemocnice, čistý vzduch, příjemné pro procházky, pokud možno s dobrým dopravním napojením na zbytek republiky).

  • 9. 10. 2010 21:12

    Jarmila (neregistrovaný)

    Kam se odstěhuje důchodce ze střediskové obce? Na samotu u lesa?
    V malé obci jede autobus - pokud tam ještě nějaký jede - maximálně 2x za den. Jak tam důchodce doleze na autobus? Ty, co nedolezou ani k autobusu, aby se dopravili do města k lékaři, budete střílet? Bratranec měl doma téměř imobilní matku: Nakonec musel na běžnou prohlídku k lékaři volat sanitku. Matku na dvoře sice do auta nějak dostal, ale na chodníku před ordinací ji z auta prostě nevypreparoval. To ji měl vézt k doktorovi nahatou, aby ji doktor mohl prohlédnout v tom autě venku na chodníku?
    V řadě střediskových obcí není plyn, i důchodci topí uhlím+ dřívím, v nouzi elektřinuo. Pokud jim kvůli zeleným FVE zvedou platby za elektřinu o 10%, co s těmi lidmi budete v zimě dělat? Oni si sami nezatopí, páč to fyzicky nezvládnou. To je na zimu převezete do haly hlavního nádraží v Praze?

  • 10. 10. 2010 8:45

    bez přezdívky

    Důchodce z vesnice v pětašedesáti prodá dům a odstěhuje se do bytu v malém městě, jak píšu výše. Plynem se dá topit i ze zásobníku, víte? Jestli se někdo na důchod nepřipravil a nechal si topení na tuhá paliva, nemám s ním soucit. Spousta lidí si dneska kupuje na důchod domeček, kde všechno vybavení je v patře. Nechápu, jak na takovou blbost lidi přišli, ale zjevně je to masové. Když domek, tak bezbariérový nebo alespoň možnost mít všechno důležité dole (záchod, koupelna, kuchyň, jeden pokojík). Nezapomeňte, že tu řešíme lidi, kteří půjdou do důchodu za dvacet třicet let, ne ty, co jim je dnes osmdesát, tam je jiná situace.

  • 10. 10. 2010 10:45

    Jarmila (neregistrovaný)

    Jezdím na venkov dost často, takže tam situaci vidím. Chalupu na vesnici neprodáte nikomu, není o to zájem, protože tam není práce. Lidi, zvláště ti mladší, odcházejí do města, i střediskové obce se vylidňují. Ve střediskové obci, kde jsem žila jako malá holka, nás bylo ve škole v každé třídě cca 40 dětí. Dneska je jich tam 16, v silných ročnících dokonce 17. Zemědělství šlo do jetele, menší firmy se stěhují alespoň do okresních měst. Obce mají problém s lékaři, s prodejnou potravin - aby to tam měli, poskytují lékaři ordinaci zdarma, prodejně prostory zdarma, zdarma jsou dokonce i hospody, ale přesto se je na venkově udržet nedaří, neuživí se tam. Přesně to totiž odpovídá kupní síle vesnice. Je smutné, když jdete ulicí a polovina domů v ní je evidentně delší dobu neobydlených. Komu to chcete prodávat? Vždyť to koupí maxmálně lesní víla. Že to není v nabídce realitek? Ony to tam měly, mnohé i více let, prostě je to neprodejné. Důvod: na vesnici nejsou služby, chybí tu infrastruktura, ty nemovitosti potřebují masivní rekonstrukci. Pokud na ni nemáte příjmy, protože za prací dojíždíte xx kilometrů (což bohužel taky něco stojí, kromě peněz i hromadu času), holt to necháte zchátrat.
    Výsledek: v republice budou tři velká města, pak několik měst mezi tím, a zbytek bude neobydlený.

  • 10. 10. 2010 14:46

    bez přezdívky

    Zjevně znáte dost jiný venkov než já. Co jsem viděl, o jakýkoliv domek v téměř libovolném stavu pražáci a jiní měšťáci mají obrovský zájem. Pokud se něco delší dobu neprodá, je to proto, že prodávající nemá rozum. Známí hledali dům na vesnici, do hodiny a půl autem od krajského města, rozpočet dva a půl až tři miliony, bez nutných investic. Pokud něco našli, bylo to hned pryč nebo se majitel rozhodl, že to vlastně nechce prodat nebo to mělo jinou právní vadu. Problém jsou určitě místa jako Frýdlatsko apod. Ale o většinu republiky bych se v tomhle ohledu nebál. Zajeďte se podívat do Německa nebo Rakouska, jak tam vypadají vesnice. Je možné, a nepřekvapilo by mě to, že u nás se, jako v mnoha jiných věcech, na problémy vesnic kašle. Nejsem expert na veřejnou správu venkova, tak tohle neumím posoudit. Je fakt, že většina českých vesnic vypadá děsivě (Morava mi v tomhle vždycky připadala lepší). Je to možná taky důsledek protežování venkova za komunistů a tahle disbalance se bude ještě třeba dvacet let napravovat.
    O obydlení krajiny a vylidnění vesnic se rozhodně nebojím. Je možné,že některé oblasti jsou dnes v nerovnováze a lidi odtud utíkají, tohle se ale časem zastaví. Co mě štve je, že republika je v podstatě monopolární, všechno je v Praze. To je logické možná z hlediska byznisu, ale stát by s tím měl něco dělat. Třeba i tak, že čtvrtina státní správy bude v Brně a další čtvrtina v Ostravě a že se posílí pravomoci krajů na úkor pravomocí centra a s tím se i přerozdělí mzdové a jiné prostředky. Když má člověk vymyslet, které německé město je to hlavní, zjistíte, že vlastně žádné. Opak je Rakousko, kde je dvoumilionová Vídeň a pak už jen vesnice. Osobně mám raději tu "plochou" strukturu než tu centralizovanou.

  • 10. 10. 2010 17:10

    spalovač benzínu (neregistrovaný)

    Proč myslíte, že se to jmenuje spolková republika Německo?
    Mít hlavní město je úplně normální.

  • 10. 10. 2010 17:11

    spalovač benzínu (neregistrovaný)

    Mimochodem jak velká část republiky nesplňuje podmínku "do hodiny a půl autem od krajského města"?

  • 11. 10. 2010 22:03

    Méďa Béďa (neregistrovaný)

    "Plynem se dá topit i ze zásobníku, víte?" Blahoslaveni chudí duchem... Zkus si někde najít výši průměrného důchodu (a důchodci na vesnicích mají o dost nižší důchod než průměr, vylepšovaný důchodci - ministerskými lemply, estébáky a lampasáky z Práglu) a kolik stojí takové "topení ze zásobníku"...

  • 6. 10. 2010 11:19

    Méďa Béďa (neregistrovaný)

    Měsíčně ušetří několik tisíc za fond oprav a služby? Hm, moje matka to počítala a výměnou 3+1 za 1+1 by ušetřila celých 800,- Kč, to má do několika tisíc hodně daleko...

  • 6. 10. 2010 11:24

    bez přezdívky

    Podstatný je, že by ušetřila. Jestli někdo platí málo, v absolutní sumě logicky nemůže ušetřit hodně. Já se teď stěhoval z bytu 95 metrů do 65 metrů a rozdíl v poplatcích je cca 40%. Každá lokalita je jiná.

  • 6. 10. 2010 12:12

    Majkkl (neregistrovaný)

    To je konina! Pracuji v oboru realit a jedno vím jistě - největší a neuspokojitelná poptávka je po malých bytech (garsonky, 1+1), u nichž dokonce díky převisu poptávky je největší cena za metr2. Teorie o tom, jak důchodci ve stáří mohou najít lacinější malý byt a uvolnit nadbytečný velký, je scestná a směšná. Na trhu takové byty nejsou. Pokud ale pokládáte za nadbytečně velké byty 2+1, no nevím, mně taková velikost připadá odpovídající. Většina lidí v Praze obývá byty do velikosti 60m2, zdá se vám to moc? A i kdyby, nic menšího neseženete. Jen občas a vysloveně náhodně.

  • 6. 10. 2010 12:19

    bez přezdívky

    Pokud to je tak, je jen otázkou času, než developeři začnou ty menší byty víc stavět. Musí se to přeci hrozně vyplatit.
    Jinak že mají menší byty největší cenu za metr mi připadá logické, protože příslušenství se dělá všude skoro stejné (koupelna, kuchyň) a na větším bytu se to rozpočítá do větší plochy. Ne?

  • 6. 10. 2010 18:06

    Tonda (neregistrovaný)

    Už vidím, jak developeťi stavľjí garsonky za 500000 a jak v nich potom mají důchodci nájem 2000,-, aby jim po zaplacení energií zbylo z důchodu 8000,- aspoň 4000 na léky a skromné jídlo... od srdce jsem se zasmál...

  • 6. 10. 2010 20:20

    Jarmila (neregistrovaný)

    Tak proč se o těch malých a levných bytech 40 let jen kecá? Kde jsou?

  • 6. 10. 2010 22:28

    MoB (neregistrovaný)

    No, zřejmě se kecá i o poptávce a ve skutečnosti žádná poptávka není.

  • 7. 10. 2010 8:36

    Jarmila (neregistrovaný)

    Poptávka je, jenže malé byty nejsou levné. U nás má obec obecní byty a občas je přiděluje, když se uvolní. Ročně se přiděluje cca 100 bytů. Někdy mrknu na počty zájemců. Na malé byty (garsonka, 1+1) se sejde běžně 100-120 zájemců, o byty 3+1, 4+1 takový zájem není, tak běžně 4-5 zájemců, někdy ale třeba jen jeden.

  • 6. 10. 2010 21:26

    misak (neregistrovaný)

    bob (neregistrovaný) ---.oksystem.cz Dnes 9:46
    Re: Jen k tomu dodám
    celé vlákno
    Ale samozřejmě že to jde! Jen v našem paneláku bydlí 3/4 důchodců a často sám jeden člověk v 3+1. Pokud by měli nedostatek peněz (jako že asi nemají) tak můžou klidně vyměnit byt v rámci jednoho domu za menší a zaprvé jim spadne do kapsy dejmetomu 300-500 tisíc na rozdílu ceny a navíc měsíčně ušetří několik tisíc za fond oprav a služby.

    matematicky tam tedy máte 3/4 malých bytů v rámci jednoho domu

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).